Zatímco svět se nadšeně klaněl nefunkčnímu počítadlu Google Analytics, já jsem při vrtání díry pro hmoždinku zajel vrtákem do trojfázového vedení (400 V). K tomuto úkonu jsem použil celokovovou vrtačku značky ČKD:
Jinak se těším se docela dobrému zdraví, děkuji za optání 🙂
Nečekaný zkrat efektně rozčísl pěšinku i samotnému vrtáku, fotku
bohužel nemám. Probil se až na venkovní pojistky a ty přetavil.
Samozřejmě se to stalo v osm večer, když už byla tma jak v pytli, navíc
lehce sněžilo a do pojistkové skříně se mi bez potřebného know-how (a
náhradních pojistek) lézt vážně nechtělo.
Příběh má šťastný konec. O ten se postarala Poruchová služba E.ON na čísle 800 22 55 77. Technik přijel během chvilky a nás pozůstalé spasil. A to nejlepší nakonec: celý zásah i nové pojistky byly zdarma.
p.s. doma to rozhodně nezkoušejte!
Komentáře
t3rb1 #1
doma to skusat nebudem, niesom blazon aby som sa cielene nechal „kopnut“ elektrikou.
Laco #2
Davide, do pojistkové skříně (PS) energetické společnosti (ES) byses neměl odvážit ani v případě, pokud bys „know-how“ znal (rozuměj: měl bys „kličku“ k otevření skříně). Tato PS totiž není Tvoje, ale patří ES – proto také byl zásah zdarma.
Martin Kuželka #3
Proč chodit na rehabilitaci, když elektroléčbu může mít každý doma… 🙂
llook #4
Stejně bych doporučil návštěvu lékaře. Takováhle pecka může vytvořit krevní sraženinu a třeba zítra může selhat srdce. Teda aspoň nám to tak bylo řečeno, když jsme se učili vyhlášku 50.
Honza Hučín #5
No vida, tím pádem bych se nemusel tak bát, že vrtačkou s plastovým držadlem a jsa izolován pantoflemi s gumovou podrážkou zajedu do domácích 220 V 🙂
Aleš Dobrovolný #6
Gratuluji k přežití!
Ta vrtačka je vcelku muzeální. Jak se na ni dívám asi to nebude elekrický předmět třídy 2 (s dvojitou izolací). A ta přívodní šňůra, není originál, že mám pravdu? Radši bych si koupil vrtačku novou a tuhle věnoval třeba muzeu hornictví a energetiky v Oslavanech.
Z krevní sraženiny bych strach neměl, ale z tohoto „stroje“ asi jo.
Šlaha #7
Zatímco se text v prvním odstavci krásně rozjíždí, ve třetím jde děj od toho, co mne zajímá.
Proto se ptám: Co hmoždinka, drží?
David Grudl #8
#7 Šlaho, to právě ještě nevím. Instalace hmoždinky se mírně zkomplikovala, musel jsem kolem probourat zeď, zazdít tam plastovou krabičku, ve které jsem ukončil převrtaný kabel, zasádrovat hmoždinku, poté to omítnout „fajnovou“ a nyní se (zatím marně) pokouším trefit odstín barvy, abych mohl místo zamalovat. Holt montáž garnýží se umí pěkně protáhnout.
#6 Aleši Dobrovolný, Neopouštěj staré věci pro nové,
i když barva šediví a prýská,
byly kdysi krásné, byly chromové
a teď se jim na smetišti stýská…
mm-marek #9
já bych doporučil dokoupit detektor kovů… starou vrtačku samozřejmě ponechat..
rony #10
aha, dgx testuje novu verziu Windows Minesweeper 😉
sovick4 #11
Zajímalo by mě těch 400V – jaktože již to není 380V (pokud počítáme efektivní hodnotu)?
Asi jsem nějak zaspal onu změnu a stále razím svých 380V :)
llook #12
#11 sovick4, Prostě jsme zvýšili napětí, abychom byli ještě blíž EU. Teď je mezi fází a nulou 230 (místo dřívějších 220) a mezi dvěma fázema je 400 (místo těch 380).
David Grudl #13
#10 rony, Hraju tu adrenalinovější verzi 🙂
#11 sovick4, Před pár lety se v ČR změnilo napětí z 380 na 400 V a stejně tak z 220 na 230 V. Ty původní hodnoty jsou silně zažité, sám taky říkám 220 (jako #5 Honza Hučín), ale ve článku jsem chtěl být korektní.
Napětí a frekvence v sítích ve světě
sovick4 #14
Děkuji mnohokrát za vysvětlení … 220V → 230V jsem zazanamena, ale 380V → 400V jsem opravdu zaspal :)
Díky ;)
jindřich #15
#4 llooku, Předpokládám, že žádná velká pecka, která by mohla ohrozit vrtače, se nekonala. Ta elektřtina to myslím raději vzala zkratkou krz ten vrták, než by si pracně razila cestu neopatrným tělem a podrážkami jeho bot, není-liž pravda?
Jirk4 #16
Jedna taková ta už tuším je 😁 (Ty znáě Oslavany?)
mafo #17
nechcem kecat, ale tusim to malo byt aj tak, ze anglicania mali znizit napatie, a my zvysit aby sme sa dostali na nejaku dohodnutu hranicu (230/400)
avsak, cela europa zvysila (a prijala euro) a anglicania samozrejme neznizili (a tiez si nechali libru)
inak, kde to byvas ze sa ti pri montazi garnize podarilo trafit trojfazove vedenie ?:) a este jedna otazka, zda sa mi alebo ta vrtacka naozaj nema ochranny vodic (uzemnenie)? ;)
cipis #18
blbost, je to střídavé, takže buď tě to zabije nebo nic
většinou si stejnak ublížíš leknutím víc než tou elektřinou
elektřinu jsem navrtal už párkrát, nikdy se víc nestalo než utavený vrták a vyhozené hlavní pojistky na celé budově (podařilo se nám navrtat hlavní přívod, cca. 4×32 nebo tak něco)
cipis #19
no na elektřinu jsou určitá pásma (15–45 cm od země, od stropu, od rohů, pak okolo 120 cm nad zemí), takže nad oknem se trefit do elektřiny není až takový problém, mno 3 fáze, tak to už je o něco menší pravděpodobnost 🙂
jinak zkoušečka občas nepomůže (když je kabel uprostřed 60 cm zdi)
Bochi #20
Joj, ten obrázek vrtačky mě nadchl, přesně takový archaický kousek doma taky máme, v tátově dílně má své čestné místo odnepaměti. Stará dobrá solidní ocel z ČKD 😉 Na provrtávání elektrického vedení ale zrovna ideální není.
Roj #21
#20 Bochi, taky ji tady v bedne mame, ona je sympaticky kratka, takze se da vrtat v hur pristupnych mistech.
#11 sovick4, K zadnemu zvyseni napeti u nas nikdy nedoslo. Pouze se za poslednich 15 let delaly pripojky nove budovanych a opravovanych vedenich nn na vyssi odbocce trafa, az jich je vetsina na 230/400. Rozhodne to neprobihalo tak, ze se jednoho dne probudil narod a popraskalo mu 10% zarovek v jednu chvili 🙂
Ona je tam stejne tak vysoka tolerance u nn, ze v jednotlivych mistech se to lisi vic, nez jen o mizernych 10 voltu 🙂
Šlaha #22
#8 Davide Grudle, Pak se nabízí otázka, zda by nebylo lepší na příště koupit hřebíky.
Havran #23
No tiež som mal podobný zážitok za mojej robotníckej kariéry. V práci sme búrali priečku (pneumatickou zbíjačkou). Majster sa dušoval že tam elektrika nie je. Bola.
Hlavný napájací kábel pre celú spodnú časť areálu firmy 🙂. Zbíjačka skončila s odtaveným hrotom, ja som naštastie mal rukavice. Takže plne chápem DGXove pocity 🙂.
Jirka Pech #24
#13 Davide Grudle, Existují alespoň tři verze této hry:
Ve všech těchto variantách vyhrává hráč, ke kterému se dříve dostaví ostraha budovy (1 bod), hasiči (2 body), policie ČR (3 body), armáda ČR (10 bodů).
Poznámka: Multiplayer se hraje těžko, protože plynové trubky bývají až příliš dobře označené a zpravidla jsou vedeny podél (nikoli uvnitř) zdi.
Lastacarwén #25
<b>
jsi dobrej</b>
😉 „padám smíchy pod stůl“, jak brouzdám po Tvých stránkách.ofr #26
#24 Jirko Pechu, pohřební služba je za kolik bodů?
JAn #27
Hele, takovou vrtačku taky máme 🙂
Jako stojanovou…
Dráteník #28
Moc pěkná vrtačka. S drátama není legrace, mohl bych o tom vyprávět.
myf #29
Obdobnou příhodu jsem také zažil (pri budovíní sítě v jednom dost starém pražském činžáku), začínala myšlenkou mého kolegy „ještě přivrtám tuhle lištu a padla“ a zásadní roli v ní hrálo olověné vodovodní potrubí. Díky ní jsem se naučil hru „kdetadymátehlavníuzavěrvody??“ vřele doporučuji. Bohužel neměla tak finančně nenáročné vyústění : /
jinak k té vrtačce: je naprosto výstavní, hrozně mi evokuje hru Fallout ; ) #27 JAn taky jsem si myslel že by mohla být stojanová : )
martinpav #30
#29 myfe, jj, ta je z fallout-u ako vystrihnuta
DGX daj si na seba pozor, kto nam bude potom pisat take dobre clanky.
NM #31
Podobnou dal kdysi strejda mému bratrovi se slovy „vrtej radši v gumovejch rukavicích, občas trochu probíjí“ 🙂
Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.