Internetový obchod Vitalita.cz vznikl koncem roku 1998. Je to sice pouhých pár let, ale tehdy byla webová kultura úplně jinde. Jen se podívejte na tehdejší Vltavu nebo Cybex. Nebyl u nás žádný vzor, žádný obchod, který by poskytl inspiraci. Byla doba vymýšlení a experimentování.
Jen pro zajímavost se můžete pobavit nad prapůvodní podobou Vitality z roku 1999, kterou za (pouhý) rok nahradil „bílý“ redesign a léta páně 2004 modro-šedý.
Po období vymýšlení přišla doba kopírování. Tento pojem je velmi široký, zahrnuje vše od neškodných inspirací až po čistou zlodějinu.
Inspirace
Příkladem může být rolovací seznam „potíží“, který jsme kdysi
vymysleli pro Vitalitu a dnes jej přejala spousta podobně zaměřených
obchodů. Pro okolí bylo inspirací také nahrazení původního
<select>
za graficky přijatelnější
<ul>
. Tady vidíte rolovací seznam z Vitality a jeho obdobu
z Avicenna.cz:
Jsem přesvědčen, že tento druh vzájemného inspirování je pro vývoj webdesignu příznivý. Je to takový open source tvorby, ten přijde s tím, druhý s oním.
Krádeže obsahu
Na opačném konci významu slova „kopírování“ jsou krádeže. Mohou být drobné, třeba i úsměvné, jako například tento obrázek přípravku Libidfit, který si zkopírovala konkurence včetně nápisu Vitalita.cz 🙂 Ale také může jít o zlodějiny par excellens.
Asi před rokem jsem náhodou objevil web, který zkopíroval z Vitality všechny produkty, včetně popisů a obrázků. Nezměnili ani slovo, jen o pár korun snížili ceny. Do nebe volající drzost. Neviděl jsem sice v takové ubohosti konkurenci, nicméně nápravu jsem žádal. A naštěstí úspěšně.
Málokdo si uvědomí, že za napsáním textů stojí více než rok usilovné práce. O obrázcích ani nemluvě. Navíc Google nemá rád duplicitní obsah, proč jej provokovat?
Co ukradl 001shop.cz
Před asi dvěma měsíci jsem zjistil že 001shop.cz MUDr. Moniky Klaudysové si také zjednodušil práci, když popisky některých produktů zkopíroval z Vitality. Srovnejte originální Vitalizer a kopii. Přípravek Immunaid je zkopírován včetně původní chybné informace, že Kočičí dráp je druh americké révy 🙂
Provozovatelům 001shop.cz jsem psal asi před dvěma měsíci, neozvali se. Uvažuji nad Google bombou…
Těsně po publikování tohoto článku jsem si všiml, že Magambi píše o tomtéž.
Komentáře
spud #1
Měl jsem za to, že popisky zboží internetových obchodů pochází z nějakých příbalových letáků a ne že si je plnič webu sám vymýšlí. Pak by mi přišlo dost divný, aby jeden a tentýž výrobek nemohl mít stejnej popisek. Ale jestli jste si všechen text na vitalita.cz cucal z prstu, omlouvam se 🙂
David Grudl #2
#1 spude, Textem z příbalového letáku jen těžko někoho zaujmete. Je třeba napsat zajímavější povídání – a to vyžaduje sehnat několik informačních zdrojů, vybrat z nich vše podstatné a zároveň zachovat stručnost. Stává se, že nad popisem o třech odstavcích pracujete celý den.
Dnes už máme dodavatele, kteří nám k výrobku dodají i hotový text a kvalitní fotografii, které stačí jen drobně upravit. Ale v tomto oboru jde spíše o výjimku.
spolik #3
Jsem toho názoru, že „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“. Žádný z těch, co si svoji práci ulehčují tím, že ji prachsprostě „obšlehnou“ od druhého (a to používám věru mírnou formulaci, na rozdíl od té, co se mi honí hlavou!) nemá s autory žádné ohledy a jde jim jen a pouze o osobní profit, postavený navíc na zjevné zachtivosti a parazitizmu.
Neříkám, že bych díky tomu souhlasil s principem „účelu, světícího prostředky“, ale jisté techniky (např. ona výše zmiňovaná Google bomba) se mi v takových situacích zdají ospravedlnitelné… Možná bude někomu připadat můj názor příliš radikální, ale jako systémový architek a koordinátor kreativního týmu v jedné osobě přesně vím, o čem článek mluví a na rozdíl od mnohých si umím představit velkou většinu důsledků, jež takové konání přináší. A to se ještě nezmiňuji o sociální rovině těchto aktivit a signálech, které jsou tím vysílány (jak jejich pácháním, tak jejich nedůsledným trestáním) do společnosti…
Všem, kteří se moří, aby něco vybudovali, proto držím palce a přeju jim uprímně a z celého srde vše nejlepší. Všem pak, kteří boří, (no, to si ani nepřejte slyšet, jak teď kleju… Inu, jsem pohan. Howgh! 🙂
Tomik #4
Dost mě to mrzí, jací jsou Češi parazité a snaží se profitovat na cizí práci, dualovými licencemi Texy a jejich využívání (tedy použití zdarma dokonalý formátovač Texy pro komerční účely, ikdyž by za něj měl správně ten člověk, který na to vydělá zaplatit alespoň část jeho výdělku, což se né vždy děje…) a konče tímhle obšleháváním obsáhů webových obchodů… Neříkám že jsou to všichni češi ne že to jsou jen češi, takoví jedinci jedinci se vyskytnou i v zahraničí, ale u nás to obšas přesahuje rozumné meze. Už jsem se nad tím jednou na tomto webu pozastavoval…
Takže tak…
Jinak OT:
Davide, když tak koukám čím vším se zabýváš, tak bych chtěl vidět nějakou tvoji fotečku, protože by mě zajímalo jestli bys splnil moje představy (tedy představy o vzhledu)… :) A google mlčí… :o)
SuE #5
tomik: mě zas docela štvou lidi, kteří cokoliv negativního vztahují na Čechy jako národ .. jako by se to jinde nedělalo. https://web.archive.org/…ites.com:80/
David Grudl #6
Ještě jedna informace spíš pro pobavení – zmíněný shop je člen APEK.
#5 SuE, existuje něco jako národní dispozice k určitému druhu lumpáren. Proto třeba míra softwarového pirátství se výrazně liší stát od státu. Ale jinak, jak správně říkáš, dělá se to všude, není to třeba vztahovat jen na ČR.
#4 Tomiku,
uff, jsem šťastně zadán, to asi neklapne 🙂 Ale jinak uhrovitý mladík s křivým chrupem a popelníky na očích nejsem.
Tomik #7
To #5 SuE: Dobře, omlouvám a chápu, že se to děje všude (něco podobného jsem se pokusil i v minulém příspěvku naznačit), jenže mě je líto že se to děje i u nás, nezajímá mě (zas až tak) zda někdo krade ve Švédsku a tudíž mě to ani nemrzí, ale vím že se krade tady (těď myslím kopírování textů) a protože jsem čech a protože to chází nepěkné světlo na čechy musel jsem se ozvat. Jinak se to trochu vztahovalo také k foru na texy.info, konkrétně na sekci licence, kde se češi přímo DGX ptají jak využít onen licenčně duálový systém pro svůj zisk a Davidovi nezaplatit ani korunu a to mě mrzí, vím že se to děje i jinde, jenže jak jsem řek je celkem logické že mě nemrzí to že se to děje ve Švédsku, ale to že se to děje u nás. Nebyl to žádný útok na národ, ale na lidi co ho špiní pro svůj zisk. Proto se všem vlastencům a národamilcům (kterým také alespoň z podstatné části jsem) omlouvám.
To #6 David Grudl: No, dobře, tak nic, no. :) Mě šlo jen o to, že na webu visí fotky lidí jako je Yuhů, Pixy, aj. tak proč né tvoje?? :) Ale na to, že nesplňuješ klasickou definici programárora uhrovitého, ztloustlého, ušpiněného od pizzy a politého colou [čti pepsi], jsi mi již odpověděl, takže jsem z části uspokojen. :)
letinka #8
Hezký večer :)
Přiznávám, že nemám vůbec tucha, co je Google bomba, ale na druhou stranu jsem už něco slyšela o právu.
Tak mě jen zajímá jestli jsi nezkoušel navést právníka, aby jim poslal předžalobní upomínku s vyčíslením nákladů právního zastoupení a nákladů řízení.
Občas to na některé lupiče zabírá, zvlášť když se připojí návrh žaloby. 🙂
David Grudl #9
#8 letinko, to je zřejmě korektní postup. Osobně ale nemám rád vymáhání čehokoliv „právem“. Druhou stranu to popudí, nastoupí emoce, soudy a skutečný problém jde stranou. Proto jsem raději vytvořil stránku, kde o zlodějině informuji veřejnost. Když někdo bude onu firmu hledat, tak najde i mou stránku a hned si o ní udělá obrázek (to je Google bomba). Jakmile firma chybu napraví, oznámení stáhnu.
Teoreticky by stačilo napsat stížnost na APEK (viz #6 David Grudl). Bohužel dnes už se ví, že tato organizace nemá jiný zájem (a náplň), než čtvrtletně inkasovat od svých členů příspěvky, tudíž by byla sama proti sobě někoho upomínat, natož vylučovat ☹
lukas #10
Mne jednou nekdo ukradl web, nebyl ale schopny v tom Frontpage ukradnout i design, takze se zobrazovalo jen me (temer dokonale) strukturovane HTML (plus nejake metainformace o mem autorstvi). Hezke ale bylo, ze zapomneli (/nedokazali) predelat odkazy v zapati, takze kdyz tam nekdo kliknul, ocitl se na webu meho klienta, resp. psal email jemu a ne plagiatorum.
carnero #11
#9 Davide Grudle, Drobnost ohledně Google bomby… pokud někdy firma stáhne kradený design, stáhneš Ty tuto stránku… nicméně v cache Google zůstane ještě hodně dlouho. Takže ačkoliv bude vše vyřízené, mnoho a mnoho lidí si bude moci zpětně přečíst jak se kdysi tato firma zachovala.
I když to je jedno… stejně bych od takových lidí čekal, že design stávající vymění za nějaký jiný – ukradený někomu jinému.
A můj názor k věci: že někdo něco ukradne, bych ještě pochopil. Chce něco mít a neplatit. (tím nechci říct že to obhajuji, nicméně je to pochopitelné) Ale nechápu, jak se „solidní“ (snaží se tak tvářit) firma může CHLUBIT (prezentace je od chlubení se, ne?) něčím, co zjevně neni její. V případě problémku Český hosting (hostuji, miluji…) a eHostingu to nechápu už vůbec. Firma něco dělá a místo aby ukázala svou práci, strčí lidem na oči lepší práci konkurence.
Zjevně jsou si vědomi svojí neschopnosti… fuj, fakt bych si od takové firmy něco koupil…
PS: Můj web je 100% můj.
letinka #12
Chápu. To jen, že předžalobní upomínka není nákladná a na mnohé zabírá, takže k podání žaloby (tedy na soud) vůbec nedojde. Zloděj totiž zjistí, že to myslíš vážně a navíc si rychle spočítá kolik by musel efektivně vydat peněz v případě sporu.
Na druhou stranu je pochopitelné, že každý řeší problémy cestou, která je mu nejbližší. Někdo paragrafem, jiný Google bombou. 🙂 Hezký večer.
Marek Prokop #13
Nejsim si jist, zda je zde googlebomba adekvátní prostředek, resp. zda na ni není příliš brzy. Mně někdo okopíroval texty už mnohokrát a snad ve všech případech se nakonec ukázalo, že majitel dotyčného webu je v tom nevinně a sám byl podveden/okraden svým zaměstnancem či dodavatelem, který si chtěl ušetřit práci.
Možná je tomu tak i v tomto případě. Nevím, Davide, jak jste majitelku webu kontaktoval, ale nepřeceňujte spolehlivost emailu a schopnost některých firem takové emaily vyřídit. Za minimum bych považoval doporučený dopis a ještě lepší by byl kontakt osobní.
David Grudl #14
#13 Marku Prokope, máte pravdu, udělám to tak
Nai Dzet Quiv #15
Lidi jsou čím dál více oprsklí.
Co si někdo dovolí, to je vrchol.
Já bych to neudělal nejen proto, že to „není správné“, ale i proto, že JÁ všechno udělám lépe (referáty? – píšu zásadně sám).
A být majitelem těch stránek (se zkopírovaným textem), tak bych si to s tvůrcem vyřídil (jak? – to už je na Vaší představivosti…).
Jakub #16
Bohužel, vykradačů webů stále přibývá. A čím dál víc kradou i renomované obchody. Na příklad mé popisky ukradlo patro.cz, 123shop půlku databáze včetně fotografií…
Nemá tady někdo formulář „předžalobní upomínky“ ? protože nejspíš si jej budu muset uložit jako šablonu… :(
David Grudl #17
#16 Jakube, on to není vůbec špatný nápad, s tou šablonou. Vytvořit k tomu navíc informační stránky, kde se poškozený dozví postup a záškodník jaké nepříjemnosti ho mohou čekat. Stránky bych (technicky) vytvořil a zaplatil hosting, obsah by mohla dodat advokátní kancelář, která by si tak udělala výbornou reklamu.
Najde se nějaká?
von Banhoff #18
no pokud se týká krádeží obrázků (myšleno globálně) často je může mít na svědomí i klient, který připravuje podklady pro tvůrce webu a prostě co nemá nafocené, na letáku, v katalogu tak si najde na webu (tedy u konkurence)
Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.