optimalizováno pro širokoúhlé LCD navýšku

Na navigaci | Klávesové zkratky

Co se dá za život stihnout

Před dvaceti lety by události dnešního dne považovali za šílenou fantazii. Za pár minut vstoupíme do schengenského prostoru. Členství v Evropské unii se tak stane hmatatelné i pro obyčejné lidi.

Před dvaceti lety bylo všechno jinak. Podle mapy ležela rodná Břeclav na půli cesty mezi Brnem a Vídní. Do 60 km vzdáleného Brna jste se dostali za půl hodinky. Do tisíce kilometrů vzdálené Vídně trvala cesta spoustu let vyplněných beznadějí.

Jsem skutečně rád, že jsem zažil totalitu. Dennodenní doublethink: o něčem jiném se bavíme doma a něco jiného se říká venku. A jak magicky působilo všechno ze Západu. Třeba i obyčejné vyprávění o vídeňské tetě.

Jsem ještě radši, že jsem totality zažil přiměřeně. Dost na to, abych pochopil, že komunismus je krystalická esence zla, ale málo na to, aby mi stihl pošlapat kus života.

Jsem vděčný, že jsem mohl okusit i úžasnou revoluční atmosféru, protože to se každému jen tak nepoštěstí ;) A pak se změnilo úplně všechno. Životní úroveň vyletěla strmě nahoru. Jak odpudivě a směšně působí pár let staré reklamy

Zažil jsem, jak zrádná umí být lidská paměť. Že po tom všem někteří lidé vzývají staré časy. A je jich příliš mnoho, než aby se to dalo vysvětlit výskytem demence či jiné duševní poruchy v populaci.

Dnes zažívám změnu slova „hranice“. Teď už to bude pouhá čára na mapě. Naše děti nepochopí, že kdysi šlo o železnou oponu. Teda doufám… docela dlouho nebyla žádná světová válka, viď?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jakub Lucký #1

    DGX je z Břeclavi? Tož to zdravím rodáka…

    před 17 lety
  2. Jakub Hejda #2

    Zrušení hranic, pro mně osobně není tak významná událost jako např. pád komunismu. Ten jsem také zažil, a paměť mám dobrou.

    Myslím, že nejvíce zrušení hranic ocení kamiony, které nemusí čekat a můžou jezdit o 106… Naši sousedé už se tak neradují :) Nepřinese jim to nic kladného.

    Drogové cesty jsou nyní zcela otevřené, bez hranic.
    A že nemusím mít u sebe pas když jedu 1000 km daleko? Nic se v tomhle nezměnilo, stejně musím mít občanku.

    Myslím, že je to trochu nafouknuté.

    před 17 lety | reagoval [3] David Grudl [6] emilk
  3. David Grudl #3

    avatar

    #2 Jakube Hejdo, občanku musíš mít, i když jdeš vynést odpadky.

    Vážně nechápu ten blbopesimistický pohled – to je jako kdyby zrušili daně a všichni by začali remcat, jak je to špatné, co teď budou dělat chudáci účetní. Nechápu, nechápu, hlava mi to nebere… Že „nafouknuté“…

    před 17 lety | reagoval [22] klok [51] Ondřej Sláčík
  4. Marty #4

    avatar

    Co mě poslední dobou spíš „oslovuje“ jsou výrazy obličejů lídí, kteří jezdí ráno po Praze do práce, do škol,.. A jaké jsou? U spousty je normální, že nemrkají, ale skoro spí; jiní vypadají příšerně zdrchaně a hledání volného místečka, abys někoho předběhnul a dostal se někam rychleji je esenciální záležitost..
    Zajímalo by mě, jestli to tak bylo i dříve.. Problémem dnešní společnosti začíná být to, že je odlidštěná..

    před 17 lety | reagoval [5] Radek Hulán [26] Bochi
  5. Radek Hulán #5

    avatar

    #4 Marty, lidé jsou odlidštění? To jako vážně? To bude vážné…

    Osobně slavím 🙂

    Trvalo to dlouhých 18 let, od doby, kdy byl „zrušen“ v roce 1989 (záměrně neříkám poražen) komunismus, než člověk může volně přejet z Prahy do Frankfurtu, aniž ukazuje pas, občanku, technický průkaz, řidičák, a případně i nahý zadek celníkům.

    Dříve byl na hranicích ostnatý drát pod proudem, lidem placený milicionář tam střílel „do vlastních“, tedy do těch, kteří se chtěli dostat do (svobodného) „imperialistického Německa“.

    Komunismus je strašná zrůdnost, a je neuvěřitelné, jak báječně dobře chutná svoboda 🙂

    PS: ale není to asi nic pro hňupa. Hňup řekne jen: „svoboda? co si za to koupím?!“

    A já mu na to odpovídám: „Cokoliv! Stačí jen chtít a trošku se snažit, to je svoboda. Neexistuje pro (inteligentního) člověka nic lepšího a důležitějšího.“

    před 17 lety | reagoval [7] Marty
  6. emilk #6

    #2 Jakube Hejdo,

    pekne hlavenkovo shrnuti vyznamu vstupu

    na kamiony plati vetsi mytne a ne hranice,

    co se tyce drog, tak to se pletete,
    nas vstup neznamena, ze vsichni k nam jedou bez kontroly
    ale jen ze tu kontrolu za nas udelaji jinde

    před 17 lety
  7. Marty #7

    avatar

    #5 Radku Huláne, A vybral bysis svobodu na pustém ostrově nebo život v totalitním státě?

    před 17 lety | reagoval [8] Radek Hulán [10] Steve
  8. Radek Hulán #8

    avatar

    #7 Marty, totalitní stát, tam bych byl užitečnější. Byl bych v „odboji“, občas asi ve vězení jako politický vězeň, ale hlavu bych měl vztyčenou a doufal bych, že rudá vražedná svině jednoho dne padne i mým přičiněním…

    Komunismum je zakázán zákonem z dobrého důvodu, celosvětově rudé svině mohou za více než 100 miliónů vražd a lidských obětí. A za zničené živody a morálku miliard. Bohužel, zatím to neplatí na KSČM.

    Jednou jsem viděl osobně Grebeníčka, a zvracel jsem. Tolik rudého hnusu vycházející z jednoho člověka, tolik špíny, to bylo neuvěřitelné…

    před 17 lety | reagoval [39] Washo
  9. Vilém Málek #9

    avatar

    DGX, nechci Ti brát iluze, ale ty reklamy sis jako ilustraci nezvolil zrovna nejlíp. Podívej se na reklamy z USA nebo Německa, ve stejné době byly víceméně stejné. A dobře si pamatuji, jak naši příbuzní z Holandska v osmdesátých letech obdivně vzhlíželi k padělanému PC z dílny komunistických zemědělců, u nich ještě v té době nebyly k dostání ani originály, ani kopie. Což ale rychle změnili – jejich zloději jsou nejlepší specialisté na elektroniku v Evropě. I to je jedna z tváří Schengenu ;–)

    před 17 lety | reagoval [12] David Grudl [16] zputnik
  10. Steve #10

    #7 Marty, radší zemřít šílený na pustém ostrově, než poslouchat nějakýho soudruha…

    před 17 lety
  11. Pixy #11

    avatar

    Uvědomili jste si vůbec, že krom pidi-Lucemburska jsme jediným státem, který už fakticky nemá hranice…?

  12. David Grudl #12

    avatar

    #9 Viléme Málku, před revolucí patřilo k oblíbeným kratochvílím sledovat reklamy na ORF. Hračky, jídlo, auta, prací prášky, všechno bylo doslova k sežrání. Dodnes si pamatuju šot na rybí prsty Igloo, jsem u toho skoro slintal a doufal, že třeba jednou… někdy…

    No a pak jsi přepnul na ČST a při reklamě na polévku Vitana z prášku se ti udělalo nevolno.

    Iluze mi nevezmeš, tohle mám v živé paměti!

    #11 Pixy, do Schengenu patří i Švýcarsko, ne? Ale zajímavý postřeh.

    před 17 lety | reagoval [14] Radek Hulán
  13. Jakub Hejda #13

    Já zase nechápu ten „blbooptimistický“ pohled. Je to jako bysme předtím (1989 – 2007) nemohli nikam jezdit. Přirovnávat to k pádu komunismu mi přijde trochu nadsazené.

    Pro mne bude mít stejnou váhu pouze úplné zrušení KSČM. Asi jsem krutý, ale myslím si, že musíme ještě pár let počkat až zemřou věrní voliči. jinou cestu nevidím. Česká verze demokracie s komunistickou stranou bohužel nedokáže poradit (neumí ji zrušit).

    před 17 lety | reagoval [15] Pavel
  14. Radek Hulán #14

    avatar

    #12 Davide Grudle, jo, koukání na ORF1 a ORF2, to byla ta pravá pohádka pro děti. Toužebný svět fantazie 🙂 Říkal jsem si, že to snad ani reálně nemůže existovat.

    Lidé, co to nezažili, to nemohou pochopit, v jakém extrémním úpadku byla Československá socialistická republika. V 9:00 nebylo v sámošce jídlo, ani jeden rohlík, 2 druhý sýra, a na cokoliv jiného samozřejmě fronta od 05:30 ráno. Neustálé vymývání mozků a propaganda. Prostě komunismus.

    PS: Švýcarsko (zatím) není součástí, ale schválili to ve referendu.

    před 17 lety | reagoval [17] zputnik
  15. Pavel #15

    #13 Jakube Hejdo, dgx to snad přirovnává k pádu komunismu? To tu tvrdíš jenom ty

    před 17 lety
  16. zputnik #16

    avatar

    #9 Viléme Málku, I když odečtu opotřebení časem, tak se opravdu nedá srovnat tehdejší naše reklama a ta ze západu. A nejde jen o reklamu. Nechci být za trapáka ;o), ale to už si nikdo nepamatuje, jak jsme sbírali plechovky od piva (import ze Západu), sbírali nálepky na Castrol a Shell, schovávali šunťácké „zápaďácké“ katalogy jako fetiš… a na Rakušácích obdivně čučeli na KnightRidera? ;o)

    Nejsem v tomto odborník, ale s těmi počítači jsi to myslím docela přestřelil. Myslím, že v poměru bylo více věcí, které jsme kopírovali my, než „zápaďáci“ od nás. Practica vs. Zenit apod. A v době kdy jsem na IQ 151 zvládal tak nanejvýš Karla jsem snil o Commodoru nebo Atari.

    Schengen je úspěch. Před 18 lety bych nevěřil.

    před 17 lety | reagoval [18] David Grudl
  17. zputnik #17

    avatar

    #14 Radku Huláne, A všechny prázdné pulty byly zaplněny sirupy nebo octem. ;o) I když zrovna v dnešních „Televizních novinách po 25 letech“ řešili problém, že v řadě Jednot nejsou vhodně plánovány dodávky sirupů. ;o) Btw: rád ty staré TN sleduji… jako Memento je to skvělé. O to více si pak člověk cení svobodného nadechnutí.

    před 17 lety
  18. David Grudl #18

    avatar

    #16 zputniku, jojo 🙂 Změna režimu člověku docvakla až v okamžiku, kdy se rozhodl vyhodit svou sbírku plechovek.

    Mezičas mezi revolucí a „docvaknutím“ byl vtipný – pamatuju si, jak někteří spolužáci podnikali nájezdy do Rakouska pro plechovky. „Jsou tam toho hromady,“ lákali mě, „normálně v popelnicích na odpočívadlech! Tos neviděl!“

    (poznámka pro mladší generace – čtete dobře, tak to vážně bylo, tohle dělá z lidí komunismus)

    Teď se musím smát, když si představím, jak na nás museli ti Rakušáci zírat 🙂 Určitě řešili, co s těma plechovkama děláme, jestli je jíme nebo co?


    No a Knight Rider mě poznamenal totálně. Já dodnes jiný tvar auta nechci…

    před 17 lety | reagoval [19] zputnik [21] spacák [30] mkds
  19. zputnik #19

    avatar

    #18 Davide Grudle, Naprostý souhlas. Dodnes vzpomínám, s jakým obdivem jsem si prohlíželi to nepřeberné množství šuntů, které v těch katalozích nabízeli.

    A ještě jedna noticka k hranicím – v životě jsem neviděl mou babičku. Žila v SRN a prostě nebylo jednoduché, aby celá rodina navštívila své příbuzné v „imperialistické zemi“. Přece jen, když si na Západ vyjela celá rodina, tak se jaksi vytrácel „motiv“ k návratu do socialistického ráje. Ne, že bych se z toho dodnes neoklepal. Když si ale představím ten propastný rozdíl tehdy a dnes, pak opravdu nechápu dnešní „škarohlídy“.

    A už jdu spát. Za 3 hodiny vstávám. ;o)

    před 17 lety
  20. Martin #20

    K cemu jsou jakesi pofiderni hranice lidem, kteri vydelavaji tak malo, ze ziji ze dne na den? Zbytecna zabava pro bohate, placena z o 30,– zvednutych receptu…

    Revoluce umoznila mnohe – mimo jine take roztahnout nuzky mezi chudymi a bohatymi, pro jejichz poteseni do te pasti chudoby uvrhnout cele zastupy davu.

    Ja jen ze neni vse ruzove, jak se muze zdat :)

  21. spacák #21

    avatar

    #18 Davide Grudle, na ja, ain man, ain auto unt ain kompiutr… a před knight riderem běželo tom a jerry, fílndank unt dýblúmn… to si asi nevymažu. 🙂

    před 17 lety
  22. klok #22

    #3 Davide Grudle, S tou obcankou to neni tak docela pravda.

    Jeden zakon rika ze obcan starsi 15 let musi mit obcanku. A dalsi rika ze na zadost prislusniku musim prokazat svou totoznost.

    Ale neexistuje zakon ktery by narizoval, ze musim mit u sebe obcanku.

    před 17 lety
  23. Bochi #23

    avatar

    #20 Martine, Nechci příliš paušalizovat, ale v tomto je současný systém mnohem spravedlivější. Mnoho lidí se má hůř proto, že se víc nesnaží s tím něco dělat, často jde o právě lidi, kteří si zvykli na socialistické jistoty. Jejich krédem bylo radši málo (avšak stále pro život dostatečné) za skoro žádnou práci než o něco víc za hodně práce. Samozřejmě socialistický rovnostářský a průměrovací systém ničil motivace, takže spousta lidí jednoduše rezignovala a dělal co bylo nutné a nic navíc. Těžko pak říct, nakolik jim můžeme mít dnes za zlé, když tu správnou motivaci nemůžou už najít, ale každopádně platí, že ty nůžky nerozevírá systém jako takový, ale rozdílnost lidských povah, která se ve férovějším systému výrazněji projeví.
    Takže vaše slova mi zní spíše jak propaganda z před dvaceti let, jako argument proti současnému systému to u mě rozhodně neuspěje.

    před 17 lety | reagoval [27] zputnik
  24. David Grudl #24

    avatar

    #20 Martine, a vy jste kterej? Ten se ztrátou paměti nebo ten s demencí?

    Vážený chudý, řekněte mi, máte na to si koupit banán? Viděl jste někdy kiwi? Snášíte dobře, že jste napsal „protirežimní“ názor a já znám vaši IP adresu? Pokud je alespoň jedna odpověď ano, pak se máte o dost líp než předtím.

    před 17 lety | reagoval [41] Washo [52] Martin
  25. Medcin #25

    avatar

    #11 Pixy, A co Andorra, San Marino a Vatikán 😉

    před 17 lety | reagoval [29] Roj [34] Hever [36] Pixy
  26. Bochi #26

    avatar

    #4 Marty, Jaké to bylo dříve? Otrávené ksichty, lidé znudění životem, ve kterém se kvůli rozličným omezením nemohli nikam výrazněji posunout nebo najít to pravé sebeuplatnění, podvědomý strach udělat nebo říct něco „protisocialistického“ (a zvažování co před kým můžeme říci), všudypřítomné fízlování, práskačství a podezíravost, znuděné ksichty v nekonečných frontách, indiferentní tváře dělňasů s pracovním dnem jedním jako druhým, předstírané nadšení v týchž tvářích na oficiálních akcích typu 1. Máj, Spartakiáda, pochody k politickým památníkům atd., ztrhané ksichty po povinných politických školeních nad rámec pracovní doby, ponížené pitvoření na úřadech při žádostech o vycestování do zahraničí, otrávené ksichty na rádobydobrovolných „akcích Z“ a subotnikách (pracovních sobotách) atd. atd.

    … ano tohle všechno a ještě víc se odráželo v obličeji „socialistického“ člověka. Nevím, když už se tak ptáte, jestli to je řečnická otázka nebo jestli jste tu dobu nezažil a ptáte se opravdu, ale připadá mi, že tech kyselých ksichtů a nelidskosti vidím dnes na ulicích méně než dříve.

    před 17 lety | reagoval [62] marty
  27. zputnik #27

    avatar

    #23 Bochi, Souhlas. Lidé si docela často pletou 2 základní věci – 1. to, jaký je společnost „napéct koláč“ (vytvořit produkt) a 2. jak ten „koláč rozděluje“. V 1. případě centrálně plánovaný systém svůj boj prohrál. A v druhém je ten „socialistický rovnostářský model“ minimálně problematický. Jak zaznělo v jednom seriálu, který se shodou okolností mohl vysílat až po revoluci – v socialismu nejsou bohatí a chudí, jsou tam jen ti chudí.

    #20 Martine, Ony uzavřené hranice měly jednu obrovskou výhodu pro předrevoluční zřízení – filtrace informací.

    Promiň, ale tvůj myšlenkový konstrukt mi zní příliš „rathovsky“.

    před 17 lety | reagoval [28] zputnik
  28. zputnik #28

    avatar

    #27 zputniku, Omlouvám se za chybu – jaký je společnost schopna „napéct koláč“…

    před 17 lety
  29. Roj #29

    #11 Pixy, #25 Medcin Lichtenstejnsko!

    #20 Martine, A v Americe bijou cernochy!

    před 17 lety | reagoval [34] Hever [36] Pixy
  30. mkds #30

    avatar

    #18 Davide Grudle, Přivezl jsem si plechovky i Maďarska. Plný kufr Škody 100 od Balatonu na dovolená s rodiči (cca 1983). Vybílili jsme s bratrem každý večer všechny popelnice kolem karavanů se „západními“ SPZ. Celníci pak nechápali vůbec nic. Do každý plechovky se podívali. Měli nás za absolutní idioty.
    Díky vám všem. Myslel jsem si, že jsem magor sám…

    před 17 lety
  31. Roj #31

    Ja jsem plechovky sice primo nesbiral, ale tak 10–15 jsem jich na skrini taky mel 🙂

    To proste nešlo nemit!

    před 17 lety | reagoval [32] zputnik
  32. zputnik #32

    avatar

    #31 Roji, Já jsem jich měl taky pár na skříni… a šel jsem dál. Po vzoru mých kámošů jsem si v plechovkách propíchal špendlíkem názvy a různé grafické prvky + do plechovek jsem pak hodil žárovičky… a to pak měl na skříni. Vytvářelo to v noci moc pěkný efekt. Fakticky. ;o)

    Myslím, že i teď po letech by si na tom smlsl Přemek Podlaha.

    před 17 lety
  33. Čelo #33

    Já normálně na ty plechovky úplně zapomněl!

    před 17 lety | reagoval [37] David Grudl
  34. Hever #34

    #11 Pixy, #25 Medcin, #29 Roj … ale největší stát fakticky bez hranic jsme, ne?

    před 17 lety | reagoval [36] Pixy
  35. karf #35

    avatar

    Drobná poznámka: doublethink, pokud si dobře vzpomínám, v původním významu (via Orwell) znamená něco trošku jiného, než že člověk říká něco jiného doma a na veřejnosti: znamená to, že člověk zároveň věří dvěma protichůdným věcem a o obou si skutečně myslí, že je to pravda (důsledek vymytí mozku).

    před 17 lety | reagoval [37] David Grudl
  36. Pixy #36

    avatar

    #29 Roji, #25 Medcin Ehm. Schengenský prostor zahrnuje v dnešní době území následujících států EU: Belgie, Česko, Dánsko, Německo, Estonsko, Finsko, Francie, Řecko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko a Španělsko a nečlenské země EU Island a Norsko. Do Schengenského prostoru jsou zahrnuty i Kanárské ostrovy, Azory nebo španělské exklávy Ceuta a Melilla v Africe.
    Naopak sem nepatří všechna zámořská území Francie, norské Špicberky nebo např. i německý ostrov Helgoland. Irsko a Velká Británie Schengenskou dohodu také podepsaly, ale „účastní“ se jen její části (např. policejní spolupráce).
    (via Wikipedia)

    Ani Švýcarsko, ani Andorra, ani Lichtenštejnsko, ani San Marino se členy být nejeví. Jakkoli mají se svými sousedy uvolněný režim a na hranicích se prakticky nekontroluje, hranice, celnice a možnost kontroly stále mají. O Vatikánu ani nemluvím, tamní režim a papežská policie jsou myslím docela přísné. 😉

    #34 Hevere, Ano. Jsme největší stát na světě, který má pouze vzdušnou hranici. 😁

    před 17 lety
  37. David Grudl #37

    avatar

    #33 Čelo, psychiatr by řekl „vytěsnil“ 🙂

    #35 karfe, taktak. Historie Orwella trošku poopravila. Nebyli ani O'Brienové, kteří by člověka „léčili“ ze špatného smýšlení a učili ho milovat Velkého Bratra. Místo něj pracoval podvědomý strach a ztráta lidské důstojnosti.

    před 17 lety
  38. Koblih #38

    #20 Martine, Martine sorry, ale tyhle slinty me vzdy dokazou celkem vytocit. Vystrcil jsi nekdy nos ze sveho mestecka ci vesnice kde zijes? Ted v lete jsme se zenou projeli celkem flak sveta, a muzu ti rict, ze jsem nepotkal cloveka co by si zil na takove urovni s takovy socilanim a zdravotnim zabezpecenim jak si zijeme my. Nevis co to je bida a nedostatek zakladnich zivotnich potreb a i ten nejchudci clovek u nas co jak pises nema ani 30Kc na recept, si zije lepe nez vetsina lidi na tehle planete. Myslim, ze i s temi 30Kc za recept mame zdravitni peci kterou by nam mnohe zeme EU zavidely.
    Ale k tomu zruseni hranic, pro me to je velka udalost. Kdyz jsme projizdeli vlakem z Pekingu do Moskvy a na hranicich s Mongolskem jsem vyplnovali 2 papiry pro mongolske celniky a dva papiry pro cinske celniky, jeste horsi to bylo na rusko-mongolskych hranicich kdy nas vyhnali vsechny z vlaku, rozmontovali cele kupe, prohrabali vsechny nase veci, pres 3 hodiny jsem jen tak ve spacim obleceni travili v nejake cekarne, do 3 dnu po prijezdu do Ruska jsme se museli nahlasit na nejakem uradu a zaplatit nemalou castku, to jsme vzpominali na nasi EU. A muzu rict, ze jak jsme pristali na letisti ve Vidni, jako obcan EU jsem nemusel stat ve fronte a do vozicku na zavazadla jsem mohl strcit ceskou petikacku, to jsem si uvedomil, ze uz jsme doma.

    před 17 lety | reagoval [42] David Grudl
  39. Washo #39

    avatar

    #8 Radku Huláne, Je, informatik odbojar!

    před 17 lety
  40. Vita Kubanek #40

    #20 Martine, A napadlo tě, že i ti nejbohatší z tehdejší doby se měli daleko hůř, než průměrný člověk? Napadlo tě, že od roku 1993 do soušasnosti vzrostla průměrnému Čechovi životní úroveň na dvojnásobek? Napadlo tě, že ti nejbohatší jsou také ti nejpracovitější? Zdá-li se ti 30 Kč za vlastní zdraví moc, pak k doktorovi nechoď. Nikdo tě nenutí. Průměrných 13 návštěv doktora na každého Čecha je trapné a tento poplatek je správné řešení, jak zamezit nadužívání (třeba si jít nechat napsat Paralen, který je volně dostupný za pár korun).

    před 17 lety | reagoval [45] rarouš [52] Martin
  41. Washo #41

    avatar

    #24 Davide Grudle, Ty ovocne argumenty zneji dost chabe oproti chudobe. A s tim protirezimnim nazorem… nechapu proc komunisti tak bojovali proti tomu, aby si lide stezovali. Dneska nadavaji vsichni a system stale funguje.

    Ja myslim ze se mame mnohem lip nez pred padem komunismu, ackoliv si z te doby nic nepamatuju. Ale trochu me zneklidnuje otazka, jak dlouho nam to vydrzi. Banany levnejsi nez jabka, zbozi z Ciny levnejsi nez od polaku. Neni to otazaka komunismu, nekomunismu. Vsak casem prijde opravdova totalita! Tenhle raj nekdo plati, a vi proc. Bububu! :)

    před 17 lety | reagoval [43] zputnik
  42. David Grudl #42

    avatar

    #38 Koblihu, i v rámci socialistického bloku jsme měli to štěstí, že do područí komunistické diktatury jsme šli jako docela prosperující země, takže i po 40 letech úpadku jsme na tom byli mnohem lépe, než třeba Rumunsko, Bulharsko, Albánie atd.

    Zážitky z Rumunska byly otřesné. Zástupy žebrajících dětí, v noci se nikde nesvítilo, jídlo i benzín na příděl, několikakilometrové (!) fronty před benzinkami a všude obří plakáty mladistvého Čaučeska…

    před 17 lety
  43. zputnik #43

    avatar

    #41 Washo, Řeknu ti tajemství – platí to Síly Temných světů. ;o)

    před 17 lety
  44. Joey #44

    Náš národ neumí být pyšný a optimistický. Dobré věci nejsou v kurzu, špatné táhnou, protože se dají snadno kritizovat.
    Kolik lidí zná rok, ve kterém přitáhla sovětská vojska (předpokládám, že většina správně tipne i měsíc)? A kolik lidí ví, ve kterém roce jsme slavili, že ti poslední zas odtáhli (na měsíc se raději ani neptám)?
    Stejně tak to bude se vstupem do „schengenu“. Možná díky tomu, že je to před vánočníma svátkama, tak to zůstane v paměti více lidem, ale i tak to bude minimum. Přitom je to (podobně jako odchod vojsk) důležitý okamžik pro tuto zem. Za deset let se zeptejte a vsadím se o Milanovu ptačí budku, že jen minimum lidí správně odpoví prosinec 2007.
    BTW jsem strašně rád, že už zase můžeme vesele jezdit do Tater k bratrům slovákům, ke kterým jsme si pracně postavili hranici, abychom ji za pár let zase s pompou zbořili.

    před 17 lety
  45. rarouš #45

    avatar

    #40 Vito Kubanku,

    Napadlo tě, že ti nejbohatší jsou také ti nejpracovitější?

    Sorry, ale to jsou gauneři a mafiáni ;) Pracovitého člověka ještě pořád oškubávaj progresivní daně, úřednická šikana a spol.

    před 17 lety
  46. prisoner #46

    Škoda, že celou slávu plynoucí ze vstupu do šengenského prostoru si opět přivlastnili politici – neznámý aktivista, který proces zahájil o týden dříve, je namísto slov díků stíhán policií – viz článek

    „Šengen – když dva dlají totéž, není to totéž“

    https://web.archive.org/…oguje.cz:80/

    před 17 lety
  47. Dundee #47

    avatar

    #20 Martine, Nejseš ty náhodou Martin Šik?

    Občas, když vidím volební výsledky KSČM, chce se mi skoro brečet. Je to opravdu velmi smutné, jak mají lidé krátkou paměť a jsou schopní všechno překroutit.

    Navrhuji uspořádat sbírku a všechny voliče komunistů poslat na exkurzi do KLDR. A když tam zůstanou, zlobit se nebudu :)

    před 17 lety
  48. #13 #48

    Škoda, že se stále mluví jenom o výhodách Schengenu, ale o jeho nevýhodách už ne :(. Ne, nebojte, já nelituju celníky, že přijdou o práci (opravdu?), ale jde mi o jiné věci. Hezky to shrnul Lukáš Petřík

    před 17 lety
  49. Pavel #49

    avatar

    Zajímavé počtení. Po půl roce v cizině jsem se vrátil DOMŮ. Miluji ten pocit, kdy si člověk uvědomí, v jak maličké a jak krásné zemi to žije. Kdo nezažil, nepochopí. Přál bych to každému. Člověku se otevřou oči. Veselé Vánoce!

    před 17 lety
  50. lemon #50

    „Byl bych v „odboji“, občas asi ve vězení jako politický vězeň, ale hlavu bych měl vztyčenou“

    :D:)

    před 17 lety
  51. Ondřej Sláčík #51

    #3 Davide Grudle, „občanku musíš mít, i když jdeš vynést odpadky.“

    A to jako proč? Pokud narážíš na to, že každý je povinne u sebe mít občanský průkaz, tak to je jeden z nějčastějších omylů.

    Ze zákony jsi povinen VLASTNIT občanský průkaz. Nikoliv jej mít neustále u sebe ;)

    Takže ikdyž tě ve městě zastaví policajt a chce po tobě občanku, tak ji u sebe mít nemusíš. Pokutu ti za to dát nemůže. Navíc ti musí sdělit zákonný důvod (je jich +/- 7), proč po tobě občanku nebo jiný doklad totožnosti požaduje.

    před 17 lety | reagoval [53] Martin
  52. Martin #52

    #24 Davide Grudle, Pokud vám na ten banán zbydou peníze po zaplacení nájmu a dalších povinných poplatcích.
    Co se cenzury týká, nikam nezmizela, jen se změnil obsah – zkuste řící, že drogy jsou dobré, nebo třeba že si myslíte že holocaust nebyl tak tvrdý jak byl…

    #40 Vito Kubanku, Souhlasil bych, pokud by nebylo povinné zdravotní pojištění – platíte si stejnou službu dvakrát.

    před 17 lety | reagoval [54] Petr F [59] Pixy
  53. Martin #53

    #51 Ondřeji Sláčíku, „Jste podobný stíhané osobě“ – navíc nikde není uvedeno, jakou součinnost je policista povinnen vykonat k vašemu ověření (jít k vám domů,…) a může vás z fleku odtáhnout na služebnu, kde si prohlédnou pihy na vašem pozadí jestli tam náhodou nemáte unikátní poznavací znaky.

    před 17 lety | reagoval [56] Ondřej Sláčík
  54. Petr F #54

    #52 Martine, Nevím, jestli to myslíte vážně nebo jste jen troll.
    Pokud nevyděláte na nájem + banán, tak byste se měl poohlédnout po jiném bydlení či práci.
    S tou cenzurou máte trochu pravdu, 1% z toho co se nesmělo říkat tehdy se nesmí říkat ani dnes.
    A co byste řekl na paušál na rohlíky?
    Zaplatíte 10Kč na měsíc a můžete jich sníst kolik chcete?
    Šílené? Takhle dnes funguje naše zdravotnictví.
    Dost mi vadí, že jsem to já kdo to bude jednou splácet.
    A na konec. Jestli se Vám tu nelíbí, tak se můžete zvednout a odjet do libovolného ráje.
    A to jste tehdy prostě nemohl.
    Víte proč?

    před 17 lety | reagoval [55] Symen [67] honza
  55. Symen #55

    avatar

    #54 Petře Fe,
    Ještě bych doplnil k přirovnání s rohlíky:

    Jsou taky lidi, kteří nemůžou jíst běžné rohlíky, na celozrnné nemají dost peněz a tak musí jít do televize a poprosit lidi, jestli by mu nepřispěli.

    … a národ je šlechetný, tak přispěje. Jen chudáci ti, kteří se do tv nedostali…

    PS: není náhodou trestné navádět lidi k porušování zákonů?
    PSS: Proč vlastně všichni platíme 3000,– měsíčně na zdravotní, když máme garantovanou bezplatnou péči?

    před 17 lety
  56. Ondřej Sláčík #56

    #53 Martine, Jistě. Ale vždy vám musí sdělit důvod. To ale nic nemění na faktu, že občanský průkaz u sebe mít nemusíte.
    Jinak ta fráze „Jste podobný stíhané osobě“ se používá nejčastěji. To je pravda.

    před 17 lety | reagoval [58] numero
  57. Hekko #57

    avatar

    Prosím, vyprávějte ještě… dneska přijde tchán, on už zapomněl…

    před 17 lety
  58. numero #58

    avatar

    No ja jsem nastesti komunismus nezazil a jsem stastny clovek, staci mi co vim z domu, novin nebo ze skoly. Nedavno sem se dostal k Cimrmanovskemu filmu s názvem Nejistá sezóna, ktery vypravi o problemech divadla za minuleho rezimu, jak se komunistum hry nehodili do propagandy a snazili se divadlo uklidit. Takze fakt jsem rad ze jsem tohle nezazil.

    #56 Ondřeji Sláčíku, Ja si obcanku vyrizoval pred pul rokem 🙂 A ta zenska co mi ji davala me desila, ze si ji nemam nikam brat abych ji neztratil, takze kdyz ji nemam tak me muze zabavit policie, ze nemuzu dokazat ze nejsem hledany, a kdyz ji mam tak ji muzu ztratit a musim vyrizovat novou, tak si vyberte co je horsi 🙂

    před 17 lety | reagoval [60] David Grudl
  59. Pixy #59

    avatar

    #52 Martine, ad cenzura – osobně si veřejně pouštím hubu na špacír na lecjaké téma. S klidem napíšu o nesmyslnosti ilegalizace drog, o právu člověka na euthanasii nebo že předseda KSČ je podle mě odporná kunda smradlavá (prosím dgx, aby mi tohle výjimečně necenzuroval). Schytám si za to hádku s těmi, co se mnou nesouhlasí? Jistě. Může mě žalovat Filip za urážku na cti? Jistě. Ale že bych se bál, že mě někdo zavře za to, co řeknu?

    Snad jen ten holocaust je jediný problém – osobně mi velmi vadí, že nějaké téma je tabu ze zákona. Ale jinak, dnes a cenzura? Vy toho nejspíš moc nepamatujete, že si troufnete takhle nesmyslně srovnávat nesrovnatelné.

    před 17 lety | reagoval [60] David Grudl [61] Roj [63] Martin V
  60. David Grudl #60

    avatar

    #58 numero, tam se projevil další velmi zajímavý dopad komunistického režimu. Lidé měli tendenci za vším hledat jinotaj, odhalovat skryté významy, které v textu mnohy ani nebyly. A to tedy nejen diváci, ale i „kulturní pracovníci“, kteří jednotlivé hry schvalovali. V Nejisté sezóně je pěkný dialog:

    Mrzenová: „Podívejte se soudruhu, my jsme ty reakce toho publika sledovali. A to nezapřete, že si tam lidé dosazují různé výklady. Vy to možná ani tak nemyslíte, ale ten divák si to tam najde.“

    Smoljak: „Víte, já vám to řeknu upřímně. Nás vůbec netěší, když si diváci vkládají do našich textů něco, co tam není. Vždyť to je vlastně důkazem, že si v tu chvíli nerozumíme. Ale proč to tak je? Protože u nás neexistuje pravá satira. Kdyby to tady bylo, lidi by nehledali v každý větě jinotaj.“

    Karhan: „No vidíte soudruzi. Po čem my voláme? Po satiře. Ano, pozitivní konstruktivní satira.“

    #59 Pixy, ten předchozí byl ještě odpornější a smradlavější kunda!

    před 17 lety | reagoval [61] Roj
  61. Roj #61

    #59 Pixy, #60 David Grudl panové, nebudte nespravedlivi ke kundam. Prirovnani ke koumousum si nezaslouzi.
    Typicka kunda krasne voni! 🙂

    před 17 lety
  62. marty #62

    avatar

    #26 Bochi, Nezažil.. Nemělo to vyznít v tom smyslu, že „dřív bylo líp“, ale spíš, že ani teď není všechno růžové..

    před 17 lety
  63. Martin V #63

    #59 Pixy, Taky se mi nelíbí, že urážíte ženy, radši se jim omluvte, přirovnávat to nejlepší ( 🙂 ) co na nich je ke komunistům, fuj to je od Vás ošklivé.
    Nebo snad máte nějaký kundofobní předsudky?

    před 17 lety
  64. Kevujin #64

    avatar

    Nevím, proč se tady spousta lidí navezla do Martina, za jeho komentář. Nevidím tam jedinou propagaci KSČM ani bývalýho režimu. To, že současný kapitalismus není ničím růžovým a skvělým snad musí vidět každý člověk, kterému nejde o to, kolik má zrovna v pěněžence (to, že je nutný stálý zvětšování počtu obyvatel, aby mladý uživili starý, růst spotřeby všeho a výroby všeho apod…).
    Současná společnost nás nutí v podstatě taky nevidět problémy okolo sebe. „místo toho, aby ses zajímal o cokoliv jinýho než o sebe, mrkni na televizi, co se stalo za zločiny, s kým zrovna chodí lucie bílá, zajeď si pěkně nakoupit a hlavně utrať peníze“. Propastný rozdíl mezi chudejma, střední vrstvou a bohatejma je v kapitalismu vidět asi nejvíc, což asi nikdo nepopře. Neobhajuju ani komunismus, aby se do mě někdo zbytečně nenavážel. Jenom jsem tu chtěl zmínit, že ani kapitalismus není nic dobrýho. Měření veškerých hodnot na peníze z nás lidi moc neudělá a vymanit se z týhle finanční mašinérie, chce už nějaký odhodlání, kterýho je málokdo schopen a málokdo vůbec chce. Proč vlastně nepřimhouřit oči nad problémama, když se mě to vlastně „vůbec netýká“.

    Toť k tomuhle tématu. Jinak plechovky sme s bratrem taky měli, především od táty, páč v roce 89 nám bylo kolem desíti let a nějakou revoluci jsme vnímali vlastně okrajově .)
    Ale totalitu jsme si zažili taky nepěkně, to bohužel .(

    před 17 lety | reagoval [65] #13 [66] David Grudl
  65. #13 #65

    #64 Kevujine, Těch nesmyslů tam byla spousta, ale vyberu si jeden za všechny. Můžete na konkrétních číslech doložit, jak se v kapitalismu zhoršilo postavení chudých vůči bohatým? Nemůžete. Je to nesmysl.

    před 17 lety | reagoval [68] Kevujin
  66. David Grudl #66

    avatar

    #64 Kevujine, Dřív jsme žili v nejvražednějším režimu všech dob, nesvobodní, bez možnosti se v životě realizovat (pokud tedy realizicí nebylo stát se aktivním přisluhovačem komunismu).

    Ačkoliv současná společnost má milion a jednu chyb a nejspíš nikdo ze zde přitomných by ji nenazval růžovou, tak je projevem lidské hlouposti ji vůbec relativizovat s předchozím totalitním systémem.

    Pro zajímavost, za socialismu nebyli chudí. Nebyli ale ani homosexuálové. Dnes tu jsou – jak je to možné? Že by lidé zchudli a jistá menšina přestala jíst prášky proti homosexualitě? Nebo tu prostě byli vždycky, jen dnes je s výsměchem k lidským právům nezavíráme do kriminálů, aby o nich společnost nevěděla?

    před 17 lety | reagoval [68] Kevujin
  67. honza #67

    #54 Petře Fe, To se neujme jako argument. Tyhle lidi o zmene prace neradi slysi. Naopak povazuji vlastniky domu za zlodeje, ktere je nejlepe vymýtit. Jejich argument, je že pokud máš dům s regulovaným nájemníkem, je to tvůj problém. Neměl si ho chtít zpátky. Měl si ho nechat statu. Co na tom, že je to zvracene.

    A tihle jako Martin, jsou presne ti, diky kterejm byla padesate leta takovej pruser. To jsou oni.

    před 17 lety
  68. Kevujin #68

    avatar

    #65 #13,
    Možná jsem něco přehlédl, ale o postavení chudých vůči bohatým tu nikdo nepsal. Konkrétní čísla ti těžko dodám, nevím, kde bych je vzal, ledaže bych obešel lidi v republice a zeptal se jich, jestli se cítí chudí nebo bohatí a jestli tomu tak bylo i před revolucí.

    #66 Davide Grudle,
    Ale jo, já nic nenamítám, však jsem snad komunismus ve svým příspěvku nepropagoval. Já jsem kritizoval kapitalizmus (kapitalizmus není opak komunismu, je to prostě jinej systém), protože se mi moc nelíbí a to z důvodů uvedenejch v mým příspěvku. Neřekl jsem (nedej bože!), že komunismus je lepší. Možná některý myšlenky, jako celek ne a už vůbec ne v rukou diktatury.
    To, že homosexuálové se nemusí bát projevit svou orientaci (ačkoliv se tak mnohdy neděje), bych přisuzoval spíše demokracii než kapitalismu.

    před 17 lety | reagoval [69] #13
  69. #13 #69

    #68 Kevujine, Nechci vám kazit demagogii, ale na to nemusíte nikoho obcházet, na to existuje statistika ;)

    před 17 lety
  70. kosk #70

    Nevím, i předchozí systém měl něco do sebe. Věřím tomu, že většina zdejších návštěvníků se o sebe umí postarat docela dobře a všem Vám to přeji. Ale svět se neskládá jenom ze vzdělaných návštěvníků LaTrine. Jsou tu i statisíce těch, kterým život nadělilil méně ať už do hlavy, nebo se narodili na špatném místě anebo ve špatné době. Většinou za tohle nemohou a jsou to často lidé poctiví a pracovití. Jim je dnešní „svoboda“ naprd, bylo by jim lépe v systému, který by jim svobodu upřel ale výměnou za určité jistoty.

    Nemohl jsem tehdy jezdit do ciziny protože jsem nedostal výjezdní doložku a dnes na to nedokážu vydělat dost peněz. Tehdy jsem musel držet zobák, aby mě nevylili z vejšky a dnes musím svobodně mlčet, protože kdybych řekl nahlas co si myslím o některých praktikách ve svém povolání, tak skončím na pracáku. Tehdy jsou koukal na Svoboru, pak Husáka a Jakeše jak blábolí lži, dneska koukám na Paroubka s Topolánkem a jim podobné, kteří se těm minulým v mnohém podobají. Rozhodně to nejsou lidé, jejichž morálním hodnotám bych věřil. Já se nějak uživím, ale kolem je spousta těch, kteří makají až padají na hubu a mají prd.

    Asi to pro Vás nic neznamená, ale všichni lidé se v tomhle systému nemusí cítit dobře. Stát mě stejně o svoboru připraví, už dnes o mě ví mnohé, ví kde jsem (mobil v kapse), jak se tvářím (kamery na ulicích), co říkám (echolon)… a přes to všechno asi nedokáže uchránit moje děti od drog nebo těch kreténských hracích automatů. Podporujeme drogové mafie (kosovské albánce) a tak dále.

    Dá se takhle žít taky, ne že ne. Ale zase tak šílená výhra, abych kvůli tomu psal obdivné ódy to není. Měli bychom si připustit, že to je zajímavý systém, ale má i svoje docela velké mezery a ten minulý jich měl možná více, ale měl i svoje výhody. Hezký nový rok.

    před 17 lety | reagoval [71] Symen
  71. Symen #71

    avatar

    #70 kosku,
    Ze začátkem textu souhlasím:

    Nevím…

    Ale ten zbytek…:

    1. I život ve vězení má něco do sebe. Lidi jsou tam skromnější, umí se radovat i z maličkostí. Jak jsou rádi, když o Vánocích obdrží balíček s ovocem…

    To ale přece neznamená, že život ve vězení je lepší!

    1. Já jsem chudý a jako chudý budu raději mezi bohatými. Moc dobře si pamatuji, jak jsme jeli po 89 do Německa projížděli jsme okolo nádherných paneláků – mnohem hezčí, než ve kterých bydlela naše rodina. Jaké bylo však překvapení, když jsme se dozvěděli, že je to ubytovna pro lidi bez domova a vůbec pro ty nejchudší…

    Argument o chudobě neobstál. Je třeba si už konečně uvědomit, že slovo sociální v názvu strany neznamená, že je to strana sociální! Hitlerovi byste věřil, kdyby měl stranu Národní Stranu Semitistickou?

    Já osobně nevidím nic sociálního na tom, že se všem bez rozdílu dá pár korun na paralen, ale těm, co skutečně na něco nemají, musí jít potupně žebrat do televize, aby se lidé složili na vozík, lék apod.

    Nevidím nic sociálního na tom, že se dávají peníze lidem, kteří jsou schopni pracovat, jen se jim nechce (když v práci dostanou skoro ty stejný peníze) a přitom lidem bez domova nepostavíme ubytovny.

    A pozor, levicové strany dělají přesně toto :(

    1. Jo já před 89 spával v posteli, teď zase spávám v posteli, co se změnilo? Tohle je vážně nějaký argument???
    2. Ano, souhlasím, že lidé jsou velmi omezování ve své osobní svobodě. Tohle téma je ale dle mého názoru na jiný článek. Představte si třeba, že vás zmlátí skupinka grázlů na ulici. Budete radši, pokud je natočí a poté chytnou, anebo když si zachováte svou osobní svobodu?. Ať tak či tak, dovedete si představit, jak by to vypadalo za komančů, kdyby už byli kamery (myslím za takové peníze, aby se mohli vesele umisťovat po městech) a mobily???
    • podpora drogových mafií? No nevím, jak vy, ale já je teda nijak nepodporuju :)
    1. Ano, dá se takhle žít, ano jsou mouchy, ano jsou výhody. Přiznávám :)
    před 17 lety | reagoval [72] David Grudl [73] kosk
  72. David Grudl #72

    avatar

    #71 Symene, mimochodem, Hitlerova strana se skutečně jmenovala Národně socialistická německá dělnická strana 🙂 O jejich sociálním cítění výborně píše Binární Ládin.

    před 17 lety
  73. kosk #73

    #71 Symene, no, také bych mohl říci, že s něčím souhlasím.
    ale
    ad 1. Dobu, kteoru si pamatuji já, tedy asi tak posledních 15 let před rokem 89 jsme už nebyl dítě to zase tak strašné jako ve vězení nebylo – přirovnání sedí na padesátá léta (která já neznám) ale ne na rok 1980

    ad 2 … „slovo sociíální neznamená…“ ano to jistě neznamená. Také si to nemyslím a v tom svámi souhlasím. Ale myslím si že podobně jsou na tom strany s podobnými slovy jako „občanská“ nebo „demokratická“ a podobně. Vesměs jsou to nálepky bez vazby na činnost té skupiny politiků.

    ad: 3 No, pokud mám něco hodnotit, tak musím cítit nějaký rozdíl. Když to vezmu komplexně ani minulý ani současný režim není pro mě ničím dramaticky výhodný. Oboje více berou, nežli dávají. Když mluvíte o výměně svobody za bezpečnost, já bych jí možná zase část vyměnil za jistotu zaměstnání nebo důchodu. Ale možnost téhle volby nemám. Myslím že lidí, kteří to cítí podobně budou až desítky procent a tak by to být nemělo. Navíc po každých volbách je vše zcela jinak.

    Vaše přirovnání s postelí je trochu přitažené za vlasy. Proč třeba neuvedete byrokracii – ta se spíše zvýšila. Tisíce nepřehledných zákonů, které se dají obcházet a vykládat více způsoby- a všichni od roku 98 se pořád vymlouvají na
    dědictví socializmu. Jak dlouho se na to budou vymlouvat. Já tohle ve svém povolání používat nemohu.

    ad: 4 To je na dlouhou diskuzi. Myslím, že tento systém je tak velmi zneužitelný a my jsme tak velmi lidští (tedy rozuměj náchylní všechno zneužívat .-) ) že bych si na výhodnost totální kontroly nevsadil.

    a podpora drogových mafií: podle mě podpora UCK v Kosovu je podporou mafiálnské drogové organizace. A my je docela podporujeme

    před 17 lety | reagoval [74] Symen
  74. Symen #74

    avatar

    #73 kosku,

    1. Nepřirovnával jsem k vězení, měl jsem na mysli pouze to, že o hodně věcech můžete říct, že „mají něco do sebe“.
    2. Dle rétoriky levicových stran jste promlouval za sta tisíce chudých, kteří nejsou spokojeni a raději by chtěli minulý režim. A já, citíc se prozatím jako chudý, s Vámi nesouhlasím. Jsem nyní mnohem spokojenější – mohu cestovat, mohu si v obchodech vybírat z obrovského množství zboží atd.

    A že momentálně na hodně věcí nemám? No a? Přece z toho důvodu nebudu bránit ostatním, kteří si na to vydělali. Přece nebudu prosazovat režim oblíbený u lidí s krédem „Když to nemůžu mít já, ať to nemá nikdo“. Naopak, chci se co nejvíc snažit a třeba jednou budu patřit mezi zbohatlíky, co si čtou La Trine :)

    1. Proč by měl mít každý práci? Hodně lidí dělat nechce, u některých je to dokonce i tak lepší. Nevidím však jediný důvod proč by ji musel každý mít.

    Každopádně můj názor je takový, že v současné době každý člověk, který skutečně má zájem o práci, tak ji má.

    1. Na jinou a delší diskuzi.
    2. O podpoře drogové mafie UCK v Kosovu nic nevím.
    před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.