píše samočinný generátor textů

Na navigaci | Klávesové zkratky

Den, kdy jsme si poprvé stáhli

Asi vás překvapím: první možnost stáhnout si program do počítače měli Češi a Slováci už v roce 1987. Dokonce bezdrátově.

Provozovatelem první stahovací služby a předchůdcem Rapidshare byla Československá televize. Vysílala pořad, v jehož závěrečných titulcích byl přenášen software pro počítače ZX Spectrum. Hlavní periferií tehdejších 8bitových počítačů byl totiž magnetofon a k načítání a ukládání programů sloužily audiokazety; software se přenášel jako zvuk. V titulcích tedy místo znělky „hrál“ program. Trošku to připomínalo pískání připojujícího se modemu.

Co to bylo za pořad? Pamatuju si jméno muže, který ho uváděl: David Gruber. Ne, že bych měl tak báječnou paměť, ale když se někdo jmenuje David Gruber, tak si to prostě bůhvíproč pamatuju 🙂 Jeho webovky prozradily, že pořad se jmenoval Kurs rychlého čtení a již v roce 1986 ho natočila ČST Ostrava. Patří jim za to velká poklona, šíření software byl vskutku revoluční počin, navíc v socialistické zemi. A přitom o něm nenajdete na internetu ani zmínku.

Vlastně jednu jsem našel, když hlasatelka uvádí cyklus Počítačová dilemata (opět Gruber & ČST Ostrava, 1986). Poslechněte si ji, zní to vážně kůlově. David Gruber musel být bedna, jeho vize internetu z té doby působí i dnes sympaticky.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. tasselhof #1

    avatar

    Jak se jmenuje ta hra, kterou tam paří ten klučina? V jeho věku jsem to hrál a celkem bych si to rád zahrál znova :) Díky

    před 14 lety | reagoval [6] smallbulb [11] pa3k [13] Honzík
  2. pixy #2

    avatar

    tasselhof> Manic Miner

    Spisovatel nebo člověk takových humánních věd se bez počítače obejde. Nepotřeboval ho včera, nebude ho potřebovat ani zítra. Fakt mocdík!

    před 14 lety
  3. KLoK #3

    Ono to není tak úplně vize, protože v té době už knihovnické informační systémy pro třídění a katalogizaci fungovali. Připojovalo se k nim přes terminály (většinou univerzitní). Jen to nebylo tady.

    Zájemcům doporučuji ke shlédnutí něco kolem protokolu Z39.50 a dotazoaciho jazyka CQL. Obojí se v knihovnictvi používá prakticky do dnes.

    Jentak mimochodem knihovníci jsou uplně ta samá parta pomatenců jako lidi z IT. Pro mě osobně je překvapující, že lidé z obou oborů spolu mnohem více nespolupracují. Obě strany si mají co nabídnout.

    před 14 lety | reagoval [12] Michal Tuláček
  4. Michal #4

    avatar

    Jo, my s kamosem byli tenkrat asi jedini majitele C64 v celem nasem okoli :)

    před 14 lety
  5. jm #5

    Co se matně pamatuju, ve VTM kdysi vycházel kurz Karla a jeho zdrojáky se vysílaly pro změnu rádiem (doporučovali nahrávat z VKV nebo rozhlasu po drátě). Tipoval bych, že to bylo ještě o fous dřív, tak 85–86.

    před 14 lety
  6. smallbulb #6

    #1 tasselhofe, Willy walker?

    před 14 lety
  7. Freemanix #7

    avatar

    Je mi jedno, jak se jmenuje ta hra, ten klučina, i ten chytrý pán. Ale ta dcérečka, ta by mě zajímala! Copak asi dneska dělá?

    před 14 lety | reagoval [8] David Grudl
  8. David Grudl #8

    avatar

    #7 Freemanixi, hlídá vnoučata? 🙂

    před 14 lety
  9. hobr #9

    Jen takový dotaz k perexu. Bezdrátově znamená nahrávat přes mikrofon?

    před 14 lety | reagoval [10] johny
  10. johny #10

    #9 hobre, Spíš to bude telestriální televizní vysílání.

    před 14 lety
  11. pa3k #11

    před 14 lety
  12. Michal Tuláček #12

    avatar

    #3 KLoKu, Ad knihovníci a IT – jen se podívejte na studijní program „Informační studia a knihovnictví“, který se učí na FF UK. Tam není možné říct, že nespolupracují.

    před 14 lety
  13. Honzík #13

    #1 tasselhofe, Ta hra je skutečně Manic Miner. Dodnes na ni vzpomínám :-]. I když jsem se v oněch dětských letech nikdy nedostal přes první úroveň.

    před 14 lety
  14. apin #14

    jo na ty doby rád vzpomínám… toho času čekání, než se nahraje program a na konci to vyhodí error :)
    zlatá 80.léta :) to jsem se na zx spectru učil assembler :)

    před 14 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.