píše samočinný generátor textů

Na navigaci | Klávesové zkratky

Digitální televize: podvod na lidi podporovaný vládou

  • Čoveče, tak už mám doma tu digitální televizi.
  • A jaká?
  • No prostě paráda! Sehnal jsem set-top-box jenom za sedmnáct kil.
  • A co obraz? Dobrý?
  • Perfektní, kamaráde, co ti mám povídat. Prostě digitální televize.
  • Já slyšel, že má obraz docela mdlý…
  • Hmmm, no je to trošku jako zastřenější, chce to ještě poštelovat.
  • …a když se díváš třeba na hokej, že není vidět ani puk…
  • Zas tak zlý to není. Kdyžtak můžu připojit starou anténu, na hokej, že jo.
  • Jestli pak mělo smysl set-top-box vůbec kupovat.
  • Hele, voni časem ten signál vylepší, to je zatím jenom testovací vysílání.
  • Jo, kéž by. Kež by přešli na vhodnější kompresní formát.
  • No jasně že přejdou!
  • Jenže to si pak budeš muset koupit jinej set-top-box.
  • K**va p*** do***ele!
televize

Mezi lidmi se docela úspěšně rozšířilo očekávání, že digitalizace televize přinese kvalitativní pokrok. Praxe ukazuje, že je tomu právě naopak. Přesto ministerstvo informatiky plánuje omyl podpořit 60 milionovou kampaní, další kampaň chystá Česká televize. Dovedu si představit, jak taková informačně vyvážená kampaň bude vypadat:

DIGITÁLNÍ TELEVIZE: ANO!

A pokud máte jiný názor, dobrá, ale analogový signál raději vypneme. Já jen doufám, že to bude co nejpozději.

Proč je digitální vysílání horší

Digitální televize nemusí být horší. V České republice ale je. Proč?

Jak známo, digitální televize přenáší data v komprimované podobě. Kompresní algoritmus je stejný jako u DVD – tedy MPEG-2. Klíčové však je správné nastavení úrovně komprese. Ta je uspokojivá při datovém toku větším než 6 Mb/s. Digitální vysílání v ČR je navrženo tak, že každý kanál má reálný tok nižší než 3 Mb/s!

Pro tak nízké datové toky se hodí novější komprimační formát MPEG-4, který si získal popularitu díky pirátům kopírujícím filmy z DVD na CD (prostě i na malém CD vyčaroval kvalitu blížící se původnímu DVD). Je také základem všech DivX, Xvid, 3ivx či H.264 formátů.

Aby kvalita digitální televize byla uspokojivá, je nutné buď zredukovat počet kanálů na polovinu či třetinu, což nehrozí, nebo přejít na formát MPEG-4. Což znamená pořídit si nové set-top-boxy.

Člověk si zvykne

Tupá masa digitální televizi přijme s povděkem a mizerné kvality si ani nevšimne. Lidé jsou nenároční. Vždyť už dnes si kupují drahé širokoúhlé televize a s potěšením deformují televizní vysílání do formátu 16:9. Dobrovolně. Nejspíš se jim poté zdají moderátoři Televizních novin obéznější, což působí blahodárně na české sebevědomí. Digitální televize je šancí připlatit si za další deformaci obrazu. Kdo by odolal?

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Lokutus #1

    Chceme-li na něco nalákat masu lidí, musíme z toho udělat trend. Když předmětem zájmu bude hovno, začneme tomu říkat čokoláda, anebo ještě raději Chocolatté. Jakmile to bude IN, lidi to začnou kupovat, přestože to ještě dlouho nebude potřeba.

    Na dotaz „proč ti O2 přijde tak skvělá“ odpovídá spousta známých: „Mají hezké bublinky“, nebo „líbí se mi ta reklama“… atd.

    před 18 lety | reagoval [2] David Grudl
  2. David Grudl #2

    avatar

    #1 Lokutusi, Mně se reklama na O2 asociuje s prdnutím ve vaně. Jsem sám? 🙂

    před 18 lety | reagoval [3] Človíček [45] Funky [53] 3bit
  3. Človíček #3

    avatar

    #2 Davide Grudle, Taky mě to jednou napadlo ;o)

    před 18 lety
  4. Ji31 #4

    Nejsi..

    před 18 lety
  5. zajDee #5

    avatar

    nebudu komentovat prdnuti ve vane, nicmene spousta lidi opravdu ma O2 rada, „protoze Kraus“, „protoze ta reklama“, „protoze to rikali v televizi“ 🙂 To je bohuzel smutne.
    Ale kdyz se vratim k digitalni televizi:
    Pochazim z male vesnice daleko od velkych mest a tudiz i od kvalitniho analogoveho signalu. I proto jsem z DVB-T nadsen. Tedy, na tech mych par hodin tydne [nekdy opravdu jen „jeden par“, tedy „dve“] mi to staci, obraz je daleko kvalitnejsi, nez u nas na vsi (a to mame pomerne dobry zesilovac a signal odruseny co to slo).
    Chapu ale, ze lide, kteri jsou pobliz vysilacu analogove tv, nebo kteri dokonce maji kvalitni kabelovku, si s prechodem na digital moc nepolepsi, mozna spis pohorsi.

    A nakonec: tak uz se nam ty nesvary vypocetni techniky presouvaji uz i do konzumentske oblasti… (viz nakup noveho prijimace kvuli zmene kodovani kazdych par let ↔ nakup noveho pc/prehravace/… kvuli zmene formatu/narocnosti os/… kazdych par let)

    před 18 lety
  6. Radim Hasalík #6

    Při pořízení set top boxu jsem si ověřoval, že změna kódování zřejmě nehrozí. Ten druhý způsob kódování se v zahraničí používá hlavně na placené kanály a interaktivní televizi.

    Zvláštní je, že i po nákupu set top boxu se na TV prakticky nedívám. Byl jsem zvyklý žít několik let bez televize (nepotřeboval jsem ji) a zjevně mi televize nechybí.

    Těším se, až se na internetu objeví televizní programy na vyžádání. Něco jako O2TV, ale bez nutnosti platit si k tomu telefonní linku (a samozřejmě levnější).

    před 18 lety
  7. Vojtech Semecky #7

    avatar

    Mě zase to jejich „ou-tů“ zní jako „ár-tů“ (R2 z Hvězdných válek).

    před 18 lety | reagoval [52] Jirek
  8. rony #8

    dgx: s tým naťahovaním obrazu na 16:9 je to zložitejšie. Moja telka nenaťahuje rovnomerne obraz, takže bohužiaľ moderátorov mám v pôvodnom stave 😉 ale zároveň mám aj telku 16:9 – divné, že? 🙂 A možno práve u tých moderátorov mi je úplne jedno aký obraz majú 🙂

    před 18 lety
  9. Filip Rožánek #9

    avatar

    Brzdi, brzdi, zastavit, stáááát!

    ministerstvo informatiky plánuje omyl podpořit 60 milionovou kampaní

    Soutěž na kampaň byla v září zrušena a pravděpodobně bude nová po sestavení definitivního technického plánu přechodu na digitální vysílání. Bez informační kampaně pro občany nelze digitální vysílání spustit, tak praví usnesení vlády.

    A pokud máte jiný názor, dobrá, ale analogový signál raději vypneme.

    To je častý mýtus. Spousta lidí se domnívá, že digitální vysílání je jenom rozmar a vystačíme si s analogem. Omyl, nevystačíme. Česká republika nemůže na digitální vysílání nepřejít – jednak by byla analogovým ostrůvkem uprostřed digitální Evropy a čím dál větší území by bylo rušeno signálem z ciziny, jednak nás k přechodu na digitální vysílání zavazuje směrnice EK a také mezinárodní kmitočtový plán ze Ženevy.

    Takže kampaň sice bude „jednostranná“ ve prospěch digitální televize, ale nebude doporučovat pouze pozemní vysílání – upozorní také na možnost příjmu satelitní a kabelovou cestou.

    Ke změně kódování – digitální pozemní televize (DVB-T) bude v Česku nejméně do roku 2012 vysílat v MPEG-2, teprve poté se začne zavádět MPEG-4, resp. HDTV. Ten, kdo má set-top-boxy od Telefóniky, je vysmátý – jsou duální, zvládají obě normy.

    Každopádně si ale lidi budou muset zvyknout, že set-top-box není zařízení, které dvacet let leží u televize a oprašuje se. Naopak, set-top-boxy se mění přibližně stejně jako mobilní telefony s narůstajícím počtem funkcí.

    před 18 lety | reagoval [22] Roj
  10. PB #10

    avatar

    DVB-T je pokrok. Ale jen někde. Konkrétně tam, kde „analogová“ televize není nebo je hodně špatná. Ve svém okolí mám dva takové případy a v obou jsou uživatelé z DVB-T nadšeni a to oprávněně – místo šumu, duchů a vypadávajících barev mají ostrý a kvalitní obraz, který se jen výjimečně na chvíli „rozkostičkuje“.

    Jakmile ovšem v místě existuje kvalitní analogový signál, je DVB-T krok zpět. U DVD je datový tok MPEG-2 nastaven až na 8 Mbit/sec, u DVB-T je stejné kódování nastaveno maximálně na 3.5 Mbit/sec … to už o něčem svědčí.

    Mimochodem, ta noticka o 16:9 televizích je mírně mimo mísu. Mám 16:9 a rozhodně mi to moderátory obéznější nedělá 🙂

    před 18 lety | reagoval [12] David Grudl
  11. Jan Menšík #11

    avatar

    Zajimalo by me jestli autor clanku digitalni vysilani skutecne videl, protoze mi to prijde jako spojeni nekolika starsich negativnich clanku z technetu a zive.

    Osobne na digitalni vysilani koukam uz par mesicu a:

    1. Obraz neni mdly. Ma prirozenejsi barvy nez presaturovana telka. Na testovani bych vam doporucil mit kalibrovanou zobrazovaci plochu (treba monitor se sondou) a ne telku od cinanu.
    2. Ano, rychlejsi sceny jsou obcas diky kodeku problematicke, na druhou stranu kazdeho hokejistu vidim jen jednou (bez duchu).

    K tomu mam vice kanalu (CT24 a CT Sport stoji za to, ostatni je odpad), EPG a moznost primeho ukladani streamu bez rekodovani.

    před 18 lety | reagoval [22] Roj [25] Lokutus
  12. David Grudl #12

    avatar

    #10 PBe, nejde o to, jakou máš televizi, ale jestli si necháváš obraz 4:3 deformovat na 16:9. Pomalu neznám hospodu, kde by měli širokoúhlou televizi a obraz nedeformovali.

    Teda o jedné výjimce vím – místo roztažení obraz ořezávají, nahoře a dole. Sledoval jsem tam hokejový zápas a nebylo vidět skóre, ani zbývající čas přesilovky…

    před 18 lety | reagoval [36] Jirka
  13. triablo #13

    avatar

    To, že digitální = kvalitní, je známý mýtus. Z principu, digitalizace s sebou vždy nese ztrátu kvality a digitální signál je v základě horší, než by mohl být perfektně přijímaný analogový signál. Příklad: např. kabelové TV, kde signálová cesta prostřednictvím koaxiálního kabelu dovoluje cestou minimální rušení – pak je analogový obraz ve většině případů kvalitnější. Formáty MPEG-2 a 4 zanáší vždy obrazu evidentní zkreslení, při datovém toku pod 3MB/s pro PAL je velice dobře viditelné (snížená ostrost, výskyt kompresních artefaktů z principu DCT komprese). V tomto případě jde spíš o sílu médií a reklamy, aby takovýto produkt dokázaly vnutit lidem.

    před 18 lety | reagoval [44] Fluke
  14. pako #14

    Já přijímám digitální stanice přes kabelovku analogově, takže ani netuším, jakými kompresory to do mě hrnou. A protože mám malou, 12 let starou, TV od číňanů, rozdíl mezi analogem a digitálem nepoznám (hokej nesleduju). Fotbal je na ČT4 naprosto v pohodě :)

    Reklama na O2 mi připomíná hnijící dno rybníka českého marketingu ;)

    před 18 lety
  15. Jirka #15

    Hm, už se těším na to, kolik lidí odhlasí placení televizních poplatků proto, že nemá „zařízení způsobilé k příjmu televizního signálu“. Nekoupím STB → ČT nedostane peníze.
    Ideální by bylo, kdyby ČT sama kupovala STB lidem.. Vyplatilo by se jí to..

    před 18 lety
  16. Malis #16

    Nepřihodím si polínko ani do jednoho ohně, naopak se zeptám na zkušenosti:
    Sám digitální televizi nemám a zcela upřímně se bez ní zatím obejdu, nicméně časem se jí nevyhnu (patrně se budu stěhovat do místa, kde je analogový signál mizerný už teď, před vypnutím). Nicméně digitální televizi mají u nás v hospodě. Vypadá to pěkně, subjektivně bych řekl, že rozhodně líp, než analog, ale je tu jedno ale: zdá se mi, jako by digitální signál občas vypadával – prostě jako když se díváte na streamované video a najednou poklesne průchodnost sítě – na vteřinku se to zasekne a pak to opět naskočí. Nestává se to nějak ultra často, ale rozhodně dost často na to, abych si toho všiml. V čem je problém? V samotném digitálu, v zapojení televizí v této hospodě, v něčem jiném?

    před 18 lety | reagoval [18] triablo [21] David Grudl [27] r34ktor
  17. HonzaM #17

    nejsi 🙂 „nový prd v komunikaci …“

    před 18 lety
  18. triablo #18

    avatar

    #16 Malisi, Tam kde poklesne intenzita přijímaného analogového signálu, objeví se zrnění, v případě přeslechů duchové, či v nejhorším případě ztráta synchronizace, pak se rozpadá řádkování. U digitální TV je signál zakódovaný pomocí bezpečnostních algoritmů, ty mají ovšem konečnou efektivitu a při snížení intenzity přijímaného signálu ztratí samoopravovací schopnost – dojde k rozpadnutí komprese, objeví se artefakty etc., čeká se pak na nový snímek, který obsahuje dost informací na to, aby navázal nanovo.

    V každém případě se chyby v obraze projeví u digitálu při daleko větší úrovni rušení, než u analogu, což je jedna ze základních výhod a argumentů, proč signál digitalizovat.

    před 18 lety
  19. error414 #19

    avatar

    Ja sem stech co digitalni televizi maji radi, protoze se konecne se mohu divat na televizi. TV tunery pro PC maji citlivost nula cela nula nic, nebo stoji 10 mych platu.

    Mohl sem mit i kabelovku, ale nebyla natazena protoze to zamitli duchodci, ze je tam moc nehych slecen. Takze kabl konci pred ceduli SIVICE.

    A rekneme si to uprimne, tem duchodcum na jejich esmeraldu digi televize staci.

    před 18 lety
  20. White Dog #20

    Je někdo, komu ta reklama NEasociuje prdnutí ve vaně?

    před 18 lety | reagoval [26] Lokutus
  21. David Grudl #21

    avatar

    #16 Malisi, tyto digitální vady docela často (vždy po několika minutách) pozoruju na ČT2. Začalo to před pár měsíci. A protože přijímám analog, jde o problém „na cestě“. Takže ani v té hospodě nemusí mít špatný příjem.

    před 18 lety
  22. Roj #22

    avatar
    [smazáno] ooooo diky pane! 🙂

    #11 Jane Menšíku, Ja jsem to videl a porovnaval a je to NEBE A DUDY!

    #9 Filipe Rožánku, Ode mne, jako proflakleho europtimisty to zni divne, ale priznavam, ze i veci, ktere delame kvuli EU, mohou byt obcas pekne debility 🙂

    před 18 lety
  23. Psenda #23

    avatar

    Ja do dvb-t sel, a jsem spokojen, ano, mam obcas artefakty a jsou obcas problemy se signalem.
    Ne, puk je doopravdy videt i na 55cm TV. Navic nerusi mi TV kazde letadlo, ktere naletava na Ruzyn, mam CT4 sport a par dalsich programu na vic. Pocitam s tim, ze budu muset poridit casem MPEG4 STB, ale takhle jsem si uz uzil treba OH v Turine. MS ve fotbale bylo dokonce i 16:9.
    To, ze se to nehodi nekomu, neznamena ze je to na ho5no pro vsechny. Kdo ma kabelovku, asi nema nad cim vahat. Kdo kabelovku nema, je to pro nej dobra volba, pokud nechce cpat cca12000 rocne do UPC, nebo nechce investovat do DVB-S prijimace, ke kteremu by uz musel priplacet za dekodovaci karty…

    před 18 lety | reagoval [24] Roj
  24. Roj #24

    avatar

    #23 Psendo, OH v Turine byl digitalne zprznen bohuzel i na analogu. Tam skoro nebylo poznat, zda koukam na DVB-T nebo analog. Dokud neukazali studio.

    před 18 lety
  25. Lokutus #25

    #11 Jane Menšíku, Já myslím, že byla hlavně řeč o jiných jevech.
    Já mám kabelovku a s tím se digi-tv nedá srovnávat (zatím). Pak znám pár lidí, kteří jsou vděčni za zkvalitnění signálu pomocí digi-tv, protože to, co nahonili po třech hodinách na střeše předtím působilo ne moc čistě. Ale pak znám také lidi, kteří si koupili settopbox jen aby mohli známým ukazovat, že ho mají. Viz příklad v článku. Fajn, za pár let si koupí nový. Jejich věc.

    Ovšem způsob přechodu se mi také nelíbí. Pro spoustu lidí je to nepochopitelné a jestli tu informační kampaň uchopí podobně, jako kampaň ke vstupu do EU, tak potěš tě babi pánbu.

    Kromě toho se mi zdá, že začali signál už vypínat. Jinak si nedokážu vysvětlit fakt, že v Brandýse nad Labem, kde jsme před čtrnácti dny chytili na malou směrovou anténu se zesilovačem všechny (podstatné čtyři) programy, od minulého týdne chytáme s bídou ČT1 a to ještě velmi mizerně. Jenoho dne prostě aus, šlus a nazdar bazar. Předesílám, že anténa není rozbitá, to jsem ověřil.

    před 18 lety
  26. Lokutus #26

    #20 White Dogu, Je. Já.
    Nevím proč, ale prd jsem si nikdy, kdy jsem tu reklamu viděl (asi dvakrát), neasocioval. Spíš mě překvapilo, s jakou dynamikou ten disk pod vodou letí.

    před 18 lety
  27. r34ktor #27

    avatar

    #16 Malisi, Také již používáme DVB-T příjem na chalupě nedaleko Prahy (cca 65km) a s uvedeným chováním jsme se též setkali, zejména na Nově a to přijímač ukazuje kvalitu signálu cca 80%. Čím je to způsobeno nevím, žádnou souvislost s nastavením set-top-boxu jsem testováním neodhalil. Odhaduji (doufám), že to bude mít spíše souvislost se zatím ne zcela odladěným provozem vysilačů digitálního signálu.

    Jinak v porovnání s analogem (jehož příjem je tamtéž také velmi kvalitní) se mi zdá obraz z „digitálu“ subektivně lepší, až na ty dropouty.

    před 18 lety
  28. Petr Stříbný #28

    Co máte sakra proti pěkným bublinkám od O2?

    před 18 lety | reagoval [29] Lokutus
  29. Lokutus #29

    #28 Petře Stříbný, Já mám raději bublinky od Bambůči. Protože ty alespoň šeptají a zvou na party. Zato ty od O2 jenom trapně bublaj. To už si fakt můžu prdnout do vany a mám to nemlich to samý.

    před 18 lety
  30. Ukee #30

    Vidím, že spousta z vás čte noidea.bloguje.cz, kde se „prdy staré ženy“ objevily poprvé 🙂 … zvláštní je, že do té doby to nikoho nenapadlo 😉

    před 18 lety
  31. Petr #31

    Proč se to teda tak propaguje když je to horší? Proč se nepoužil volný mpeg4 algoritmus? Proč je vlastně cool digitální televize? ;)

    před 18 lety
  32. ds #32

    Na ty deformaci neco bude, dokonce to s oblibou vystavuji i v tv (big brother, chuva v akci, t-music)
    Znam i par hospod, kde pri fotbalovem zapasu vsichni s napetim sleduji mic na rugby a 120 kilove fotbalisty a nikomu to neprijde divne (dyt je to draha plazma vole, vobraz jak vino). Ja si myslim, ze takvymhle lidem 3 Mb/s bohate staci.

    před 18 lety
  33. ds #33

    btw. kde se ve vode vezmou bublinky o2? copak prdime kyslik? :-o

    před 18 lety | reagoval [34] zajDee
  34. zajDee #34

    avatar

    #33 dsi, ony ty bublinky o2 taky nebudou o2, protoze cesky telecom vzdycky „smrdel“ a smrdet jeste dlouho bude 🙂

    před 18 lety
  35. Bubák #35

    Ministerstvo záměrně mlžilo

    Cílem kampaně je z politického hlediska zařídit, aby 80 procent diváků, kteří dnes přijímají analogovou televizi, až se jim vypne signál, mohli nadále nějak sledovat televizi a byli co nejméně naštváni.
    Zdroj

    před 18 lety
  36. Jirka #36

    #12 Davide Grudle, Další výjimka je režim Smart (u všech TV Sony) – obraz ořízne na 14:9 a zbytek černé po stranách dotáhne mírnou deformací obrazu. Loga stanic a titulky dole jsou zachovány. Pokud je titulek nalepen úplně dole (v podstatě jsem to zaznamenal jen u běžícího headlinu na ČT24), dá se obraz posunout.

    před 18 lety | reagoval [37] Roj [38] David Grudl
  37. Roj #37

    avatar

    #36 Jirko, Evidente mame oba zcela odlisne chapani pojmu mírná deformace 🙂

    Pust si tam monoskop!

    před 18 lety | reagoval [49] Jirka
  38. David Grudl #38

    avatar

    #36 Jirko, tedy jde o kombinaci obou technik, deformace i oříznutí v jednom.

    Co naplat, širokoúhlá televize je pěknou ukázkou manipulovatelnosti lidí. Je vhodná pouze ke sledování DVD a několika vysílaných pořadů, ve všech ostatních případech představuje značné mínus. Přesto nejde o neprodejné zboží – naopak, lidi je s nadšením kupují (čoveče, tak mám tu širokoúhlou televizi, no bomba!).

    před 18 lety | reagoval [42] M jako Molitan [49] Jirka [49] Jirka
  39. Siris #39

    avatar

    Zdá se, že nejsem sám komu to evokuje: „Nový PRD v komunikaci.“

    před 18 lety
  40. Siky #40

    Ještěže doma nemám televizi. Nějak se mi z těch zkratek motá hlava a vůbec tomu nerozumím…

    před 18 lety
  41. B-Scary #41

    avatar

    DGX: ano, samozřejmě. to jak to tu jde do haj*lu s DVB-T jsem vypozoroval už dávno, jenže ani použití MPEG-4 by nepřineslo vyšší kvalitu, přineslo by to opět pouze více kanálů…

    Koneckonců to samé u nás platí s digitálním rádiem, všude ve světě už přecházejí na modernější formáty, u nás si nikdo nevezme poučení ze zahraničí a prošlapeme si tu samou strnitou cestu sami. Nebo že by v tom byl záměr? Vždyt za pár let na tu modernější stejně přejdeme a bude to stát stejné peníze. je hezké vidělat na jedné věci hned dvakrát…

    před 18 lety | reagoval [48] Roj
  42. M jako Molitan #42

    #38 Davide Grudle,
    >čoveče, tak mám tu širokoúhlou televizi, no bomba!

    Takhle vytvaris dojem, ze jediny duvod, proc si kupovat mirne sirokouhlou televizi (16:9), je pubertalni myslenka „protoze je to cool“. Jenze tak tomu neni, hlavni duvod je ten, ze u rady poradu je sledovani v 4:3 kulturni barbarstvi a melo by se trestat zakonem (Lost, Prison break, …) V 16:9 ma i CNN zpravodajstvi – nevim co vic uz chtit.

    před 18 lety | reagoval [48] Roj
  43. noname #43

    nic proti, ale tady s tebou silně nesouhlasím. Mám hodně nekvalitní audio příjem (špatná společná anténa v praze), na DVB ovšem chytnám krásný obraz na malou prutovou anténku a subjektivně je lepší dokonce i než na kabelové televizi. Mám 7 smysluplných programů na rozdíl od 4 na analogu „zdarma“, na kabelovce bych i za těch 7 musel 190 Kč měsíčně platit. Kdyby nebyla rada idioti, měl bych vy dohledné době tuším dokonce až 27 programů „zdarma“.
    Artefakty se občas (jednou za deset minut na vteřinu) objeví, je mi to ale výrazně příjemnější než permanentní mdlý obraz na analogu. Programový průvodce je funkce, bez které si již televizi nedokáži představit.
    Lepší kódování jen tak nebude, není ani nikde jinde v evropě, vyjma drahých kanálů na pár místech (tuším možná že dokonce jen satelit a možná někde nějaký testovací provoz v jednom městě), v každém případě jen díky úspoře za kabelovku to mám za rok doma.
    Potenciálně se těším na 16:9, zatím to nevyužiji, ale hodlám si takovou TV pořídit.
    Takže asi takhle – Ano, principielně vzato je gramofonová deska lepší než MP3 (nekomprimovaný analog versus komprimovaný digitál), ale ještě jsem neviděl, že by si někdo v metru pouštěl LP-player

    před 18 lety
  44. Fluke #44

    #13 triablo, Ahoj jen pár postřehů. Netvrdím sice, že digitální je vždy nutně lepší, prináší to s sebou ale celou řadu výhod, takže analogové zpracování asi v nějakém modernějším systému neuvidíš. Jde hlavně o to že neexistuje tebou zmiňovaný perfektní přenos analogového signálu. Ten je vždy zarušen (a bohužel je to často nevratné) a výhoda digitálu je právě v tom, že pokud rušení nedosáhne určité úrovně, jsme schopni ho perfektně detekovat obnovit a poslat dál. Platíme za to sice třeba tím kvatizačním šumem, ale asi si sám dokážes spočítat jakou poměrnou část signálu to tvoří při 8, 12 atd bitech, takže se to v celé řadě aplikací prostě neřeší (netvrdim, že nikde).

    Důvod proč se DVB zavádělo asi nebylo soupeřit s ideálním analogovým přenosem, ale hlavně z důvodů vysoké náročnosti dosavadního vysílání na frekvenční spektrum. V nejlepším případě může mít multiplex, který zabírá stejné spektrum jako původní analog až 32MBit/s a tam už se pár programů v solidní kvalitě vejde. Otázka je kolik u nás mají k dispozici poskytovatelé obsahu (přesné parametry vysílání neznám) a co se do toho pokouší vecpat. Věřím, že v celé řadě případů to není úplně ideální.

    Ještě poznámka k té DCT. Často se uvádí, že z principu je DCT ztrátová. DCT je právě v pricnipu bezeztrátová. Jde o matematické vyjadření, které je velice podobné, třeba Fourierově transformaci. Provedením DCT získáte koeficienty, pomocí kterých lze získat zpět perfektní signál. Problém je to, že vy musíte ty signály kvantovat a často se to dělá způsobem je není, nebo na relativně malý počet bitů. Pak v obraze vznikají ty artefakty, čtverečkování …

    mějte se Fluke

    před 18 lety
  45. Funky #45

    #2 Davide Grudle, Rek bych ze nejses sam, kdo to takhle vidi… https://blog.lupa.cz/…-komunikaci/

    před 18 lety
  46. Raziel #46

    No, ono jde i o to,že je tu možnost pro pár lidí,kteří mají normální Analogový signál téměř nekoukaltelný a ten digitální..ikdyž není úplně supr, je o poznání lepší..pak to smysl dle mého názoru má.Mluvím z vlastního poznání tohoto digitálního „zázraku“

    před 18 lety | reagoval [48] Roj
  47. Mark #47

    avatar

    Stále tu ale zůstává jedna OBROVSKÁ VÝHODA digitální televize, a tou je : Do etheru se vejde mnohem vic televiznich programu, a konecne tak budou moci vzniknout i specializovane programy zamerene na urciteho divaka, a ne jen masove superstanice jako TVNOHA a PRIMA ktere se rozhodli vyhovet sirokym masam vysilanim lacinych telenovel od rana do vecera …ja novou konkurenci a nove digitalni televizni stanice rozhodne uvitam, a jestli z pocatku budou nejake potize s datovym tokem, to proste velkoryse prehlednu – uz ted mam analogovy signal stejne plny duchu a kdejakeho ruseni, horsi to urcite nebude.

    před 18 lety | reagoval [48] Roj
  48. Roj #48

    avatar

    #41 B-Scary, bingo!

    #42 Me jako Molitane, Hezka teorie, ale ja kdykoliv nekam prijdu, kde maji sirokouhlou TV, bezi na ni nova, ktera se digitalisaci brani efektivne a dusledne, zaplatpambu 🙂

    #46 Razieli, Je to takove hezky sociálně demokratické
    Tem kteri si investovali do kvalitniho signalu, ho zkurvime, tem, kteri jsou neschopni, ho zlepsime. My prece vime, co je pro lidi dobre a ze nejhorsi je moznost volby.

    #47 Marku, Naivni. Ja mam moznost sledovat na DVB-S 350 kanalu. Krome klasickych + sportovnich tam stoji za rec jeste National Geografic, Discovery, Spektrum. Mozna par hudenich, BBC, CNN, Al Jazeera eng. Celkem mene nez 25 stanic. Zbytek, tj. 325 stanic jsou naprosto nekoukatelne shity. To si myslis, ze bude nejaky prinos?

    před 18 lety
  49. Jirka #49

    #37 Roji, Vše je o kompromisu a režim smart je dobrý kompromis. Deformace je opravdu mírná, nemá to nic společného s protaženinami. Připočítejte si také to, že si širokoúhlý televizor zobrazí zleva a zprava části, které naopak TV 4:3 ořízne. Ve skutečnosti je vysílaný obraz po stranách širší, než ho vidíte na klasickém stínítku. Prostě deformace 10% u režimu smart je něco jiného než 30% u bežného roztažení. Nové filmy a seriály jsou ale dnes čím dál častěji vysílány ve formátu 14:9 a televize je (pokud je logo stanice není vně obrazu) sama obraz přepne. U zahraničních TV je vysílání 14:9 ještě rozšířenější. Opravdu nevidím jediný důvod v dnešní době kupovat TV 4:3.#38 David Grudl #38 David Grudl

    před 18 lety
  50. Točím se #50

    Televize…?

    A jo! Už si vzpomínám! To měli kdysi naši doma, když jsem byl malý.

    před 18 lety
  51. samsung #51

    Jen atˇ si lidi kupují široko-úhlé televize, neboť na menších uhlopříčkách ten nekvalitní digitální signál není tak dobře vidět !! Třeba s tím někdo co nejdřív něco udělá !!!

    před 18 lety
  52. Jirek #52

    #7 Vojtechu Semecky, Když já pořád nechápu to jejich outůů. Proč? Kde jsme? Proč ne ódvě? S outů jsme lepší? světovější? …outů… tydýt… íá…

    před 17 lety
  53. 3bit #53

    #2 Davide Grudle, Vůbec nejsi sám, vřele s tebou souhlasím. Je to zase jenom plácnutí do vody a podfuk jak vylákat z lidí další prachy na setopboxy. No a ta kvalita nemá s digitálem nic společnýho !!!

    před 17 lety
  54. pehr45 #54

    avatar

    Tyhlety všechny komentáře jsou docela zábavné. A čím jsou méně objektivní, tím jsou zábavnější. Život je holt kompromis a televize není a nebude výjimkou.
    Zajímalo by mě, proč tolik jako zavedení digitálního signálu zdá se nikomu nevadí přechod na formát 16:9, když všem majitelům klasické obrazovky formátu 4:3 rázem zkrátil efektivní úhlopříčku a tím vlastně zmenšil velikost obrazu… co je mi platný široký obraz, když ty hlavičky jsou na něm při dané obrazovce menší než při klasickém formátu 4:3? A při tom pořídit si televizor s obrazovkou formátu 16:9 je daleko větší investice, než nějaký set-top box. Tady by přece také šlo diskutovat o tom, není-li to krok zpět.
    Ale není, zrovna tak, jako to DVB-T; každý nemá to štěstí mít opravdu kvalitní analogový signál nebo netouží „laborovat“ s anténou pro anlogový příjem, namnoze s pochybným výsledkem. Komu DVB-T nevyhovuje, ať jde za lepším, tu možnost určitě má.
    Ruku na srdce, kolik z vás zde diskutujících jste fandové třeba na auta a přesto spokojeně jezdíte ve své fabii nebo ve „špičkovém“ autě, které má ovšem svá nejlepší léta dávno za sebou… přesto anebo právě proto si dovolím tvrdit, že jak ta fabie, tak zavedení DVB-T v ČR je pro naprostou většinu běžných uživatelů jednoznačným přínosem. Puristé nechť si pořídí auto za 1,5 miliónu a satelitní příjem televize.

    před 17 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.