V návaznosti na článek Digitální televize: podvod na lidi podporovaný vládou mi poslal Daniel Elsner obrázek srovnávající oba způsoby vysílání. Můžete se tak na vlastní oči přesvědčit, že digitální vysílání DVB-T je horší:
U digitálního přenosu s kompresním standardem MPEG-2:
- chybí detaily
- barvy působí mdlým dojmem
Je neuvěřitelné, s jakou samozřejmostí je veřejnost klamána. Jan Potůček, šéfredaktor serveru Digizone.cz, lže zcela otevřeně, spousta další propagátorů šikovně „neříká pravdu“ a nechává při životě mýtus, že digitalizace bude kvalitativně prospěšná. V televizních debatách se řeší politické aspekty změny vysílání, ale že se na obraz při současném nastavení multiplexů nedá dívat, nezmíní nikdo ani slůvkem.
Jediná Nova experimentuje s vysíláním ve vysokém rozlišení HDTV a kompresí MPEG-4, což jsou synonyma pro skutečně kvalitní digitální přenos. Proč i ostatní stanice takto nevysílají? Protože by 99.9 % majitelů set-top-boxů muselo svůj přístroj vyměnit za jiný. Podvod by praskl.
Nebo možná to lidi chtěj. Aby měla Borhyová vyžehlený obličej. Aby za čtyřicet let vypadala do pixelu stejně.
Komentáře
Martin Zikmund #1
Ne, že bych byl zastáncem jednoho či druhého, ale opravdu to musí být z Vaší strany prezentováno tak, jakože „se na obraz nedá dívat“? Přijde mi to stejná demagogie jako opak, na který se snažíte poukázat.
(Technologicky by nemělo být na vině digitální vysílání jako takové, ale spíš způsob komprese dat, které jsou digitálním vysíláním – jako médiem – odesílány. Kapacitní parametry linek mi ale nejsou známé.)
David Grudl #2
#1 Martine Zikmunde, zajeďte si do lepší prodejny televizorů (třeba Sony v Olympii) a nechte si na pořádném panelu Bravia předvést současnou podobu digitálního vysílání. Myslím, že uznáte, že spojení slov „nedá dívat“ je docela výstižné.
Chyba není v digitalizaci obecně, ale v našem technickém plánu. Takové HDTV vysílání Novy v MPEG-4 je docela jiný šálek kávy.
Vilém Málek #3
Borhyová bude mít vyžehledný obličej i v HDTV. Jak pravil technický řiditel Novy, když představoval to jejich high-end hnízdečko lásky („x kilometrů kabelů svědčí o nejvyšší kvalitě v Evropě“), najali kvůli tomu speciální skupinu maskérů a nakoupili extra technologie pro vyžehlování v reálném čase ;–)
David Grudl #4
#3 Viléme Málku, mně se nejvíc líbil ten software, co jí realtime generuje žlábek ;)
rarouš #5
Čísla mluví jasně, ale laik subjektivně cítí zlepšení. Vem si, že né každý má ideálně nasměrovanou anténu nebo není v oblasti s dobrým pokrytím. (My třeba bydlíme přímo pod ještědem – to je TV vysílač – ale protože jsme dokola obklopeni kopci vznikají docela nepříjemné odrazy a na obraz se taky nedá koukat). Digitální vysílání je pak pro takové lidi s kvalitou o několik řádů víš, ačkoli to technicky není pravda.
Medcin #6
Jsem horlivým zastáncem digitalizace – u mě je to ale dáno polohou bydliště. V údolí Berounky, žádný vysílač nadohled chytáme signál odrazem od okolních kopců. Tam, kde jsme v analogu chytali tři i čtyři Novy současně (člověk si připadal jak na duchařské seanci) tak na digitálu máme krásný obraz.
Co se týče artefaktů – je to hnus. Není to ale dáno typem komprese (MPEG2, MPEG4), ale šíří datového kanálu. To, že místo max. 3 – 4 kanálů (které by MPEG2 zvládl) tam narvou 6 + rádia je jiná politika a IMHO reálná.
Češi vždy dávali přednost kvantitě před kvalitou. ☹
Richi #7
Tak přesně nad tímto jsem včera přemýšlel, když jsem si ze schránky vybíral další denní dávku letáku s nabídkou LCD TV. Zamýšlel jsem se nad tím, jak lidi svou 3–4 roky starou CRT prodávají za 5 tisíc, aby si za 20 a více tisíc koupili TV na zeď, byli IN a měli z fotbalového přenosu pixelí swingers party. Mám doma malou 15 let starou TV s úhlopříčkou asi 37cm a koukám po něčem novém, ale plochá TV s úhlopříčkou nad 50cm by byl obrazově krok zpět. Ještě bych se vás chtěl zeptat na jednu věc. Když jsou některé TV s již integrovaným DVB tunerem tak teoreticky hrozí, že by ten tuner mohl být někdy (třeba za pár let) nějak nekompatibilní se standardem vysílání? Jde mi totiž o to, že když bych si už kupoval novou TV, tak jsem si říkal, že jedině s integrovaným tunerem. Je to o kabel míň, je to úspora místa a úspora spotřeby energie, protože DVB má taky určitě pasivní režim.
Tom #8
#5 rarouši, Přesně, Dave je zhýčkán signálem, který je prost šumu, duchů,… – což je mimo Prahu prostě realita, digitální vysílání přináší v krajinách po ČR nevídanou kvalitu (někdy dokonce aspoň nějaké barvy, co na tom že jsou vybledlé), na kterou se schází celé město i s předsedou družstva podívat vždy při zprávách a otevřeně závidí :)
Piki #9
Len pre objektivitu: Aký to bol set-top-box? Aké to bolo zobrazovacie zariadenie? Ale hlavne, akou technológiou boli urobené tie fotografie a aká kompresia bola na ne uplatnená?
Mdlé farby? S čudlíkom kontrast a jas sa dajú robiť divy.
Nie, nechcem rozcupovať tvoje argumenty, ale aby boli hodnoverné, treba definovať pokusné podmienky, aby pokus mohol ktokoľvek zopakovať. Alebo povedať, že použité zariadenia nemajú na výslednú analýzu obrazu vplyv. A v mojom prípade PC karty + lacné 19'' LCD som sa dobral pri použití fotky obrazu (funkcia zabudovaná do sw na zobrazovanie TV signálu ukladá do bmp) aj k jednotlivým vlasom. Na 7×, keď sa konečne subjekt nepohol a ja som trafil správne políčko. Takže objektívne stanovisko zaujať neviem.
Akokoľvek, je rovnako divné, keď sa pre obhajobu kvality digitálneho obrazu používa argument: „My sme nemali optimálne príjmové podmienky na analógový signál, teraz máme digitálny obraz lepší ako bol ten analógový a teda je digitálna technológia lepšia“ Nie, digitál má len lepšie pokrytie v konkrétnej lokalite a o výslednom obraze to nič nehovorí.
dond #10
Jj, je to hnus, pani Vomáčková, žejo. Před pěti lety taky všichni nadávali na digitální filmový kamery, že prej se na ty filmy nedá koukat – když film, tak jedině na film, žejo. Nějaký digitohleto tamhleto. K čemu to může bejt, barvy to nemá, kontrast to nemá, no fuj!
dgx, veřejnost je příliš pohodlná na to, aby se nenechala klamat. Dej tomu čas, za pět let bude kvalita digitálního vysílání taky někde jinde.
Jakub #11
Přechod na MPEG-4 IMHO nic moc nevyřeší. (Opět kupovat nové settopboxy se jen tak někomu chtít nebude).
IMHO je na vině množství programů v jednom multiplexu –5 kanálů + rádio je proste moc.
Doufám že se to zlepší až tu bude prostor pro více multiplexů -klesne počet stanic v multiplex (tím by se mohl zvýšit datový tok a snad i kvalita)
Maple #12
I v Praze přináší DVB-T na některých místech výrazené zlepšení signálu a proto jsem koupil krabičku a jedu na digi (Na Nově nebylo čas od času poznat, kdo je co a co je kdo).
V mém případě jsem vydělal i dálkové ovládání, neb Tesla Color 438 z roku 1980 opravdu žádné neměla 🙂 Její tvůrci byli však natolik prozíraví, že ji vybavili SCARTem a tak žije dodnes. Bylo pár náznaků, že ji snad vyměníme za drahý placatý nesmysl, ale zase to ustoupilo, protože přidaná hodnota za ty peníze mi přijde zatím stále malá. Chodím se sem tam dívat na ty placky do obchoďáku, ale nelíbí se mi to.
Spíš jsem přemýšlel nad tím, že celá ta digitalizace vytahá z lidí dost peněz. Věřím, že u nás nebude žádný zákaz prodávat analog zařízení 2 roky před ukončením signálu. A tak lidi budou do poslední chvíle nakupovat rádia, super mobily s analog tunerem, věže a možná i televize… Rádio je dnes prakticky v čemkoliv… a až pořídíme ty správné krabičky a drahé televize s digitunery, tak se zjistí, že komprese fakt není kvalitní a přejde se na MPEG4 a budeme měnit zas… 🙂
Radek Hulán #13
Mírně horší nebo mírně lepší obraz, ať už je to jakkoliv, digitalizace v podání ČT/NOVA/PRIMA na DVB-T nemá žádný smysl. Je to jen mírně jiná (pro hodně lidí horší, pro pár lepší) kvalita přenosu se stejným balastem, ale já od digitilizace čekal především KONKURENCI, rozšíření pásma. To, že si budu moci spustit desítky TV kanálů. Leda tak hovno…
Osobně jsem na digitalizaci přešel dávno, ale ne DVB-T, ale DVB-S. Tedy satelitní vysílání. Kromě 30+ programů v češtině jich mám nespočet v angličtině a němčině, a takové Premiere je opravdu koukatelné. Nehovoře o podpoře pro HDTV u řady programů.
DVB-T v podání „po česku“ je ovšem podvod na lidi, po zaplacení nechutných nákladů dostanou lidé to samé mírně jinak. A to se vyplatí!
Radek Hulán #14
#12 Maple, rádio, analogové, snad bude stále žít, ne? O zrušení FM nikdo nemluví, nebo se pletu? Osobně spokojeně žiju s DVB-S a FM..
MAge #15
No nevim jestli nezapominate na to ze DVB-T je jen základ na, kterém se bude dále stavět. DVB-T dovolí použití HDTV formátů a různých aplikací se zpětnou vazbou pro příjemce. To že CT zatím nevysíla v HD je její problém at pan Elsner pošle screenshot z pozemniho vysilani zprav Novy na staré TV a HD vysilani zprav Novy z FullHD (nebo i HDReady) TV a uvidime. Tohle pokrikovani ze je to podvod na lidi je opravdu smesne. Zajimalo by me jestli takto take pokrikoval nad ztratou kvality kdyz misto LP zacali CD. Digitalní záznam a přenos se snad vždy vykazuje určitou ztrátou kvality výchozího produktu, kterou vynahrazuje tím že tato kvalita je pak konstatní. Krátce, digitalizace je rozhodně přínos a kdo nedokáže vidět celou věc v širším rozsahu měl by se podívat znova.
David Grudl #16
#5 rarouši, #8 Tom tohle ale přece není důvod se spokojit s mizerným plánem digitalizace! Hodně lidí se zbaví šumu, ale všichni budeme mít nekvalitní obraz. Nebylo by lepší, aby se hodně lidí zbavilo šumu a všichni jsme měli kvalitní obraz?
Já to nechápu, někdo vám prodává týden onošené slipy, tvrdí přitom, že jsou voňavé a čisté, vy víte, že kecá, ale pokorně je přijmete? To já neberu. Prodavači narovinu řeknu, že je lhář, a budu chtít to, na co mám nárok.
Když MPEG-2, tak s adekvátním datovým tokem. Když MPEG-4, tak odpočátku jako požadovaný parametr dekodéru. Když kampaň, tak pravdivá.
(p.s. taky mi „šumí“ Nova a jsem fanda digitálních technologií)
Isac #17
copak AZ-kvíz, ale takovej fotbal nebo hokej, to je teprve lahůdka, jeden rychlej pohyb a obraz je v …
David Grudl #18
#15 MAge, jenže to je právě ten průšvih. Nechat miliony lidí koupit zařízení, aby mohli sledovat onen „základ“, ale už se nezmínit, že na vyšší level budou potřebovat zařízení úplně jiné. Básnit o lepší kvalitě a přitom zatajit, že „základ“ má kvalitu nižší. To je prostě podvod jak noha.
Pixy #19
Nemá pán na těch screenshotech jen nějak blbě staženej kontrast nebo tak něco? Já jsem měl digitální příjem k dispozici asi měsíc (než jsem ho zrušil, ale ne kvůli kvalitě) a rozdíl byl očividný a kvalita viditelně a nejméně o třídu lepší. Ale bylo to DVB-C u UPC. Je možné, že DVB-T ze vzduchu by bylo kvalitativně o tolik nižší?
S DVB-T nemám žádnou zkušenost. DVB-C jsem měl, rodiče mají zase DVB-S, a tam je kvalita taky s analogem nesrovnatelná (lepší!), a v budoucnu počítám taky jen s DVB-S. Takže mě osobně kvalita DVB-T ani netrápí – ale překvapuje mě, pokud je skutečně rozdíl mezi těmi třemi variantami DVB tak velký…
Jiří #20
Jen k obrázku: „působí mdlím dojmem“. Je to pěkná ukázka, jak dobrá věc působí směšně, když její autor neumí česky.
Nill #21
Na prezentovanych obrazcich vidim akorat obrovsky rozdil v postprocesingu – u analogovyho vysilani je zvysen kontrast a doostreni – podivejte se na limec a mikrofon jsou obtahly bilou konturou.
rarouš #22
#16 Davide Grudle, Možná to v přechozím komentáři nezaznělo. Já nejsem příznivcem digitalizace, jen jsem nadhodil jeden argument obyčejných lidí.
BTW všechno okolo televize mě nějak míjí, zajímá mě maximálně to techno pozadí. Ty sr…ky co z toho lezou už ne. :) Maximálně Otázky pana Moravce jsou občas kvalitní zábava.
Lukas #23
Existuje nejaky rozumny duvod, proc se divat na ceske televize? Tim nerikam, ze by CNN nebyla bulvarni shit, ale precejen je podstatne lepsi.
Solvina #24
#4 Davide Grudle, EHM!!! To jako fakt?! Realtime rendruje žlábek v mezikozí?!
(Omlouvám se za OT, ale tohle je jediné, co mě na týhle cause zaujalo.)
#13 #25
#20 Jiří, A „kampaňí“ vám nevadilo? :)
MAge #26
#18 Davide Grudle, To je snad obchod ne? Koukněte se do letáku elektra a všude budete vidět HDReady a až všichni nakoupí HDReady tak se „najednou“ objevy FullHD. Proste jednoduse obchod a zisk. V dnesni dobe neni zas tak tezke sehnat informace a jestlize jste hned po tom co jste slysel slovo digitalizace sel do nejblizsiho elektra a koupil prvni set-top-box za 1k co jste videl tak koho je to asi chyba?
David Grudl #27
#19 Pixy, DVB-C, DVB-T, DVB-S jsou pouze formy přenosu signálu, pro kvalitu je rozhodující dodržet technické doporučení pro počet šířených programů v multiplexu. Viz DVB-T v kvalitě obrazu a zvuku s DVB-S prohrává
Pavel F. #28
#7 Richi, Od toho by měli být CI sloty. Pokud tedy se začne vysílat v MPEG-4, tak teoreticky stačí koupit pouze dekódovací kartu, tu strčit do TV a mělo by to fungovat. Samozřejmě praxe může být jiná (resp. horší), ale tak je to se vším.
Pavel F. #29
#14 Radku Huláne, Máte pravdu. Analogová rádia v FM pásmu tady budou s námi ještě dlouho.
Filip Rožánek #30
Davide, kdybys tak viděl, na co jsou schopní se lidé dívat v analogu… Klidně se spokojí i se silně zašuměným obrazem a neméně šumícím zvukem, přijímaným přes rezavou anténu. Pro takové lidi je jakýkoliv posun vítaný.
Co se týče výše zmiňovaného digitálního vysílání rozhlasu, tam je velká výhoda, že se kvůli zapínání digitálních stanic nemusejí vypínat ty analogové. Analogový i digitální rozhlas může běžet souběžně. A digitální rádia pro DAB mají i FM tuner. Nicméně s vypínáním FM pásma se nepočítá dříve, než v roce 2020.
Honza #31
Já vidím jen špatně nastavený jas a kontrast (a to na obou zobrazovacích zařízeních). Vzhledem k tomu, že dle rozměrů jde o jiná zařízení, se ani nedivím, že je to nastaveno jinak. Divím se ale, že jako inteligentnímu člověku zřejmě pracujícímu s mnoha technickými zařízeními ti existence něčeho jako jas a kontrast unikla. Před vypuštěním další poplašné zprávy si vylaď nastavení televizí/monitorů a kvalita bude rázem někde jinde. Nastavit televizi tak, aby tam digitální vysílání vypadalo blbě, umí každý.
David Grudl #32
#31 Honzo, omlouvám se, zapomněl jsem tam napsat, že obrázek je potřeba odkliknout. Opraveno.
Lukáš #33
V Brně koukám jedině na digitál (ty jej zhruba 5 km ode mě musíš chytit taky, ne?), analog je proti němu děs a hrůza. Ten obrázek na začátku článku je sice pěkný, ale já ti můžu poslat podobný, jen to bude plusově vyznívat pro digitál. Trochu se kvalitě digitálu přibližuje analogová kabelovka od UPC, ale to pořád není ono. Škoda, že zatím vysílá digitálně jen ta pětice televizí, uvítal bych i další.
karf #34
Tyhle debaty analog-digitál jsou furt dokola – nejdřív to bylo u zvuku, pak u fotoaparátů a teď u televize. Kvalita se nedá srovnávat jinak než subjektivně – analogový signál je víc zašuměný, digitální má zase jiné artefakty. Souhlasím, že vliv komprese na kvalitu je znatelný a nejsem zastáncem té či oné technologie. Ale u těch dvou obrázků je IMHO ten digitální lepší! Analogový obrázek je velmi zašuměný a má neúměrně zvýšený mikrokontrast (působí silně přeostřeně). Možná ten analogový je líbivější, přijde mi to stejné, jako fotky z digitálních kompaktů vs. zrcadlovek. Fotky ze zrcadlovky taky mnoho začínajících fotoamatérů zklamou, než zjistí, že pouze nejsou tak brutálně zpracované jako to, co leze z kompaktů.
Lamicz #35
MPEG 4 lepsi nez MPEG 2? To je prece blbost, ne? MPEG 4 = DivX a MPEG 2 by melo byt DVD. A mne tedy DVD pripadne kvalitnejsi nez DivX. To je IMHO problem nekde jinde… Nemuze byt prece vyssi komprese kvalitnejsi nez mensi a nejaky HDTV na tom nic nezmeni. Tady je IMHO problem uplne nekde jinde, a to predevsim v roztahovanim obrazu na novy sirokouhly formaty (kterych je navic tisic ruznych). Nikdy jsem nepochopil, k cemu je to dobry.
LM #36
#35 Lamiczi, srovnej video o velikosti 700MB v MPEG2 a MPEG4…
Mirek #37
Nelíbí se mi přechod na digi (hlavně kvůli nutnosti nákupu nového dvd-rekordéru s dvb-t), ale tenhle článek nemá moc jasné argumenty.
Tom #38
Jéé, koukám, že v poslední době jdeš docela proti proudu. Nedávno kritika bankovnictví Servis24 a teď kritika digitálního vysílání. Mrkni se se před dům, jestli tam nestojí tmavá dodávka s kouřovými skly a jestli nemáš v telefonu štěnici ;)
Jinak já osobně digitální vysílání zatím (naštěstí?) nenaladím a asi to tak dlouhou dobu zůstane, ale podle toho, co jsem okoukal u známých a kamarádů, tak bych řekl, že je to srovnatelné s analogem.
Pixy #39
Když ten obrázek malinko upravím – #stary-odkaz-#stary-odkaz-http://pixy.cz/temp/dvb.jpg – tak už se těžko rozhoduje, co je lepší a co horší. Ale protože v tom zdrojovém screenshotu už chybí obrazová informace (malý kontrast a JPEG artefakty v obrázku), vyloženě lepší obraz na těch screenshotech nebude. Ale pokud by se stejně upravil obraz už v přijímači – tj. trošku zvýšit kontrast a ostrost – bude kvalita a vizuální prožitek u toho DVB viditelně vyšší než u analogu, nemůžu si pomoct. Chyba tedy není v samotném signálu, ale v jeho zpracování.
Jiná věc jsou rychlé změny obrazu (sport, rychle stříhané klipy apod.), ale to už je trochu odlišný (a známý) problém digitálního záznamu.
Charlie #40
Můžeme věřit důkazu (mám na mysli porovnání obrazů), ve kterém je hafo gramatických chyb a prohřešků proti českému jazyku? Asi ano :)
Jiří Bureš #41
Mně hlavně vadí, že můžu vyhodit DVD rekordér, protože přes set-top-box nepůjde nahrávat (resp. z něj leze jeden signál a DVD si nepřepne). Nebo mi něco uniklo?
Nill #42
#38 Tome, možná se dgx jen snaží upoutat pozornost..
Milan Svoboda #43
#41 Jiří Bureši, No pokud vím tak by se časem (pokud už ne teď) měli objevit set-top-boxy, které by měli mít dva nezávislé výstupy (jeden TV, jeden DVD, video apod.)
[smazáno] Jo to by bylo krásné kdyby vyšlo něco dalšího.Jiří Bureš #44
#43 Milane Svobodo, No a jak si ten DVD rekordér přepne program na set-top-boxu? Jedná se mi hlavně o programování budoucího nahrávání (takto využívám rekordér z 95 %). Tzn. večer chci nahrávat z ČT2, v noci z Primy a nad ránem z Novy.
Vredy #45
Po té co jsem vyzkoušel zázrak digitální televize, mé oko, uvyklé sledování videa na počítači, začlo informovat o čemsi podezřelém a opravdu, čtverečky a jiné hranaté předměty poskakující po rovných plochách mi připoměly kompresi (dle mého názoru značnou). Po zapnutí automatického čištění obrazu (fce TV) sice lepší ale stále rušivé, až po přepnutí na manualní nastavení filtru a zdlouhavém nastavování ruzných kombinací jsem se dopracoval k obstojné kvalitě. EPG je skvělá věc takže ať žije digi.
Anton Piták #46
Digitalizácia je jeden z podvodov, omnoho väčším podvodom sú LCD TV. Nakoniec, taky Samsung na Slovensku za rok urobí skoro taký zisk, ako VW, ktorý tu je roky rokúce. Plakať budeme všetci za zlatými časmi. Digitalizácia zmrví kvalitu v prvom stupni, v ďalšom ju zmrví LCD, ktoré v aktuálnom technologickom prevedení nemá na to, produkovať kvalitný obraz. Problémy nízkych detailov v tmavých scénach sa nezbaví. Snáď OLED prinesie niečo nové, škoda je SEDu. Medzitým sa ale firmy nabalia na LCD, pretože výroba je lacná a módna vlna ešte stále naštartovaná. O pár rokov prídu tie správne ploché televízory, ktoré zatiaľ čakajú v zásuvkách, pretože je potrebné získať späť investície do LCD továrni. Ako vravím, LCD si kúpi len človek pobláznený módnou vlnou, ktorý zabudol na zdravé uvažovanie. A samozrejme ľudia, ktorí použijú argument o úspore miesta na stolíku :)
Škoda, že dnes je to všetko len o tom, vytvoriť nejakú módnu vlnu. Potom predáte akýkoľvek nepodarok. Len treba nájsť tie správne prejadné a módne argumenty. V tom je macher napr. APLE :) Toť … hold, ideme nakupovať :)
hotovson #47
#16 Davide Grudle, přijeď se podívat k nám, 50 km od Brna na sever, a uvidíš, že pomocí DVB-T se zbavíme nejen šumu, ale i jiných věcí, namátkou Prima, která má každý druhý řádek mázlý ČTdvojkou (v zákrytu s převaděčem vysílá 50.000× silnější Jihlava, 6 W vs. 300 kW), Nova v tmavých scénách „Primověla“ (15 W vs. 600 kW).
Ono je potřeba před zatracením taky vytáhnout paty z velkoměsta a přijít se podívat mezi plebs, jaké jsou příjmové podmínky na dědině. Teď místo 6 W z převaděče, na který přímo vidím, chytám 10 kW z Brna, na které přímo nevidím, na anténu opřenou v koutě za skříní a vrním blahem – obraz jako víno, dva programy navíc a můžu sledovat nedělního Václava až do konce.
Jo, a kostičkuje jen když před anténou projede velká plechová dodávka, jinak na detaily nehledím, ono na 55 cm uhlopříčky jich není na 3 metry moc vidět.
David Grudl #48
#47 hotovsone, zaplatil si kočár, dostal trakač, ale je šťastnej: „lepší trakač než nic!“ Já věděl, proč ten poslední odstavec píšu 😉
#46 Antone Pitáku, co dodat…
rarouš #49
#46 Antone Pitáku, To, co tu píšete platí víceméně jen na LCD TN, která je nejlevnější a taky nejhnusnější, ale občas se podaří vyrobit i TN panel s kvalitu obdobnou OLED ;)
Radek Hulán #50
#49 rarouši, LCD televize se jinak než TN panel nedělá, jsou to technologické odpadky.
Na špičkové (a drahé) S-PVA či S-IPS monitory u počítačů to nemá (ty jsou naopak již ve všech směrech výrazně lepší než CRT).
Monitor != LCD televize.
Keff #51
Lol, tohle je perla:
Otázka: Proč se zavádí zastaralý způsob vysílání v MPEG2, když i některé státy EU již zavádějí MPEG4?
Jan Potůček: MPEG-4 se používá většinou pro placené televize a nebo pro vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). To je náročnější na datový tok a dražší…
Q: Tati, malý poník sucks, já chci opravdovského koně.
A: Na koni se ale někde v cizině jezdí i za peníze, a nadto, špičkový závodní kůň je mnohem dražší.
…no ale sockám stačí to slovo dražší na konci, sklapnou hubu a jdou do Lidlu nadávat, že tu všichni jen šudlí…
hotovson #52
#48 Davide Grudle, to jako o té s vyžehleným ksichtem? Milej pane, u nás bychom ji bez DVB-T noedlišili od Korantenga :(
#50 Radek Hulán: tak se mrkni na treba na LCD Sony, i S-PVA se dělají, ty jeden odpadku :-/
Jiří #53
#25 #13, Tam jsem ten nadpis nedočetl, první věta zakončena nesmyslně dvěma interpunkčními znaménky. Po slově „podvod“ jsem přestal – nemám rád tyhle výkřiky „tohle je podvod“, „tohle škodí“ atp. Já sám snad dokážu posoudit, co je na mě podvod.
czechian #54
Pro mě má DVB-T jeden zásadní nedostatek. Nechytám jej. A to bydlím na okraji Prahy, cca. 20 km od vysílače a přes pár stromů a domů na něj dokonce i vidím. Na pokojovou anténu chytnu kanály bez obrazu a zvuku, když s tím vylezu na střechu, tak i nějaký ten obraz. Pokud se to nezlepší, tak mě zřejmě k přechodu na DVB-T donutí až vypnutí analogu. Koupě nového zesilovače na domovní anténu, dvou settop boxů a opětovná instalace hybridního tuneru do PCI je pro mě neúnosná finanční i časová investice za nabízené služby.
hotovson #55
#54 czechiane, : tak si zkus koupit obyčejné „polské“ síto v Globusu, za 2 kila bez zesilovace, za 3 kila se zesilovačem, určitě to pojede. Sice říkám „polské“, ale je to myslím echt česká výroba.
Matej Knopp #56
#50 Radku Huláne, :))
Nech pozerám ako pozerám, moja Sony TV je S-IPS, tak ako úplná väčšina LCD TV. TN panel som ešte v LCD TV nevidel, možno niekde v metre (makre) za 13 tisic.
Honza #57
#32 Davide Grudle, Obrázek jsem si před napsáním komentáře samozřejmě zvětšil. Zkus si pohrát s nastavením obrazu televize a sám uvidíš ten rozdíl v kvalitě, které se analog nevyrovná.
Pepa Štěpánek #58
#44 Jiří Bureši, Je to řešené tak, že se nahrávání nastaví na set–top–boxu… V EPG (zobrazení TV programu) lze zpravidla přímo vybrat programy, které chce člověk nahrát. Pokud DVD–rekordér podporuje technologii SmartLink (což je již dlouho samozřejmostí), nahrávání se na něm automaticky aktivuje signálem od set–top–boxu.
Mimochodem, otázku dvou výstupů ze set–top–boxu (tedy „sledování“ & „nahrávání“) jsem řešil před lety před jeho nákupem. Drtivá většina lidí si ovšem tento nedostatek standardního přístroje (nemožnost sledovat jeden program a zároveň nahrávat druhý) podle mě neuvědomí. Já jsem sáhnul po set–top–boxu se dvěma tunery (tzv. twin) a zatím slouží.
Na DVB–T se vysílá ČT24, ČT4 a Óčko již dlouhou dobu celkem stabilně (dále zkušebně TV Noe a na posledním postu se zatím vždy po několika měsících mění stanice, po ukončeném DVB–T vysílání 24CZ nedávno nastoupila PublicTV). Už jen tyto programy navíc jsou spolu s EPG celkem příjemným spestřením oproti analogovému vysílání. Obraz je u mě (Praha, Smíchov) na analogu mírně duchovitý, takže i z tohoto hlediska se jednalo o změnu k lepšímu. A myslím, že je na rozumném rozhodnutí každého člověka, jaký set–top–box si zakoupí a jestli zohlední i budoucnost v podobě MPEG–4.
Avp #59
Jezisi to je zase clanek o hovne. Autor ocividne nema dobre nastaveny kontrast v TV, respektive v set-top-boxu a hned o tom napise, jak je DVB-T nahovno. A do toho prijde mistr Radek Hulan, ktery napise takovou kravinu jako ze obraz v DVB-T zrni. Vubec nechapu, co se tu presne resi, ale potom, co sem Pixy nahodil onen upraveny screenshot vlastne ani neni co resit. Pan autor at se i nadale jezdi koukat do prodejen Sony na digitalni vysilani(kazdy strizlivy clovek dneska vi, ze na LCD se da divat na televizni vysilani jen s prihmourenim oka), pan Hulan at sleduje nelegalne Premiere a ten zbytek si holt bude muset zvyknout na nejakou tu prodlevu pri sledovani digitalu.
David Grudl #60
#59 Avpe, vím, že to bude pro mnohé šokující, ale žádný set-top-box nebo jiný přijímač digitálního signálu nemám 🙂
Avp #61
Stejne jako vy tvrdite, ze Jan Potucek lze o kvalite digitalniho vysilani, tak vy sam, i kdyz nejste majitelem jedineho pristroje umoznujiciho vam sledovat digitalni televizi hodnotite nejaky produkt z jednoho jedineho obrazku. Opravdu zasadni a hodnotne, to musim uznat.
Kubice #62
Autor asi nechápe několik věcí, uvedu je na pravou míru.
Napřed bych ale měl napsat, že s autorem naprosto souhlasím, co se týče obrazu českého DVB-T. Je to hrůza. Ještě markantnější je to u fotbalových přenosů, kde trávník vyloženě plave, a míč je shlukem 4 kostiček. Na to se fakt koukat nedá.
Ovšem od začátku: není to digitálním vysíláním jako technologií, ale nastavením parametrů od provozovatele, resp. od televizí. Vysílá se ve formátu MPEG-2. Ten potřebuje ke „koukatelnému“ obrazu, který je srovnatelný s čistým analogovým příjmem, datový tok 4–5 MBit/s pro jeden program. Spíše tu horní mez. V českém vysílání se ovšem používá pouhých 3–3,5 MBit/s!!! Stejně tak zvuk – je třeba 192 nebo 224 kbit, u nás mají některé programy (ČT24, ČT sport) pouhých 128 kbit, a to ve formátu mp2, tedy starší a horší technologii než známé MP3 (a to se často při 128 už nedá poslouchat).
Vše je dané pouze tím, že u nás máme do jednoho multiplexu nahuštěných 5 TV stanic a k tomu 7 rádií, která tam vůbec nemají co dělat! (Kdyby se asi 950 kbps, co zabírají, dalo na lepší obraz a zvuk TV, bylo by to přínosnější). Je nutné poznamenat, že při stávajícím kódovacím poměru a ochranném intervalu (to jsou nastavení omezující celkový datový tok multiplexu), se do našeho multiplexu při slušné kvalitě vejdou 4 TV stanice a nic víc! My tam ovšem máme 5 TV stanic a 7 rádií a to musí být někde vidět.
V Německu mají v multiplexu 3–4 TV stanice. V Rakousku také. Jen u nás to musí být nahuštěné jak konzerva sardinek.
V žádném případě však nezavrhujte DVB-T jako technologii. Nejen že je modulace nenáchylná k odrazům (duchy u analogu) se kterými mají problém skoro v každé vesnici (v členitém terénu dál od vysílače), a také je třeba nižších výkonů k pokrytí stejného území (řádově 1/5 výkonu snalogových vysílačů), ale hlavně umožňuje efektivnější využití kmitočtů – na jeden kanál dáte namísto jedné 4 stanice v DVB-T, a vysílače v jednom kraji (do 70km od sebe) mohou vysílat na stejném kanále, což je u analogu nemožné.
Jediným záporem DVB-T jako technologie tak zůstává vyšší náchylnost na pulsní zdroje rušení (PC, mobily, sbíječky apod.), ovšem také vyšší náročnost na kvalitu přijímací techniky !!! Mýty o kvalitním příjmu na pokojovou anténu uvnitř bytu, kde máte PC, lednici atd. jsou zcela lživé! Naopak, na DVB-T je potřeba stálejší hladina signálu, tedy venkovní anténa s kvalitním svodem. To se projevilo na Domažlicku, kde mají lidé problémy s digitálem i když analog jim šel. Když člověk vidí zrezlé antény (resp. ohnuté kusy kovu) zavěšené na králíkarnách nebo na zdi, ani se nediví, že jim to nejde.
Já doufám že se parametry DVB-T zlepší se spuštěním multiplexu, kde bude jen ČT, tedy jen 4 programy, snad se na to bude dát koukat. Na ty Němce se dá koukat velice dobře, zkuste to, abyste se přesvědčil že i DVB-T může být kvalitní 🙂
PS: sorry za ten monstrčlánek 😁
David Grudl #63
#61 Avpe, nepotřebuju si pořizovat DVB-T (byl bych blázen), v můj prospěch hovoří prostá technická fakt, viz třeba komentář #62 Kubice.
#62 Kubice, tak autore najdi deset rozdílů, která fakta nechápu ;) Každopádně díky za erudovaný komentář.
Kubice #64
#63 Davide Grudle, No, když jsem četl článek, vyznělo to jako kritika digitalizace obecně, a s tím nesouhlasím. Doporučil bych změnu nadpisu například na: „Digitální TV v Česku – krok zpátky?“ nebo tak něco, aby to zdůraznilo, že kritizuješ českou digitalizaci a ne tu technologii obecně.
Taky si nemyslím, že by Jan Potůček lhal. Ano, je propagátor digitalizace, protože v ní vidí cestu k lepšímu televiznímu trhu. Co se týče techniky, do té on tolik nevidí 🙂, takže mu je celkem ukradená. Na druhou stranu, dočteš se u něj také kritiku české digitalizace, jak po stránce legislativní a zaváděcí, tak po stránce kvality obrazu a zvuku. Pokud ovšem někdo vyloženě napíše, že ČESKÉ DVB-T má lepší obraz než kvalitní analog, tak ano, potom vědomě plácá blbosti (nebo vůbec neví o čem mluví).
Je třeba říct, že pro 70% lidí, co přijímají TV terestricky, bude DVB-T obrovským zlepšením kvality. U nás v Praze je to celkem jedno, tady se vysílá všechno v UHF, a tak na všechny programy stačí jedna UHF anténa, ale už kousek za Prahou, kde se chytá Cukrák, musí mít člověk na kvalitní příjem všech 4 programů tři (!!!) různé antény, přičemž ta na Novu (kanál R1) je široká 3 metry (kmitočet je nízký, proto velká vlnová délka). A čím nižší kmitočet, tím náchylnější je k odrazům – duchy. Nebo je signál rušený – řádkování. Nebo se chytá ČT z jednoho vysílače a Nova z jiného – nutnost více antén. To je realita většiny ČR. A proto bude digitální vysílání přínosem.
Že je kvalita nechutná, to zajímá hrstku populace, která měla naprosto kvalitní analog, a která je vybavena nejlepšími plazmami. Ti, co mají CRT televize, nepoznají vůbec nic. A ti s LCD (z velké většiny šunty bez barev a kontrastu) také ne. A zbytek, co měl nekvalitní analog, což je tři čtvrtiny populace, bude jásat. Pokud tedy nechytají TV na zrezlý drát na půdě, a kabel jim neohlodala kuna 🙂
Na závěr: alternativní možnost, proč se Nova bojí digitalizace. Většina jejich diváků jsou právě ti s anténou-drátem na půdě a kunou tamtéž. Když se bude digitalizovat, tak tihle lidi digitál nenaladí (je náchylnější na čistotu přenosu). A Nově sleze sledovanost o 50%, možná víc. To jen tak k zamyšlení.
PS: jak koukám, moje komentáře by vydaly na celý článek 😁
Roj #65
#64 Kubice, Nikdy se to nezlepsi, naivkove, vime?
Proc by se to melo nekdy zlepsit? Proc by se mel stat pripravovat o licence a moznost inkasovat za dalsi licence? Proc by mel nekdo snizovat pocet kanalu, kdyz uz tam jsou? Proc by na jednom multiplexu nemelo byt tricet kanalu s „programem“ Zavolej mi do klubu?
Proc by mel nekdo prejit na lepsi kompresi, kdyby se tim pripravil o divaky, kteri si nebudou chtit kupovat dalsi nesmyslnou krabici? Proc by melo par lidi, kteri nejsou slepi a poznaji kvalitu obrazu, mit na cokoliv vliv?
My ta sila holt nejsme. Zlata TV nova a jeji obstrukce. Prece jen kazdej rok analogu navic dobrej.
Kdokoliv z tech nestastniku, kteri fnukaji, ze v jejich vesnici ma analog duchy, si uz 5 let mohl uzivat satelit, jen nebejt linej
Kubice #66
#65 Roji, Tvrdím to? Neříkám že se to zlepší. Jen v to doufám. Jestli je to realistické, ukáže čas. Každopádně nejsem naivka, a v téhle oblasti se pohybuji už dost dlouhou dobu… Faktem je, že pro ty tři čtvrtiny populace co dnes mají nekvalitní analog, bude digitál přinosem nejen programovým, ale i kvalitativním.
Satelit je řešením a alternativou, ale ne každý má možnost ho mít (o financích nemluvě). Jsou domy, kde jsou odkázání na pozemní příjem bez možnosti satelitu.
Důkaz že se to snad zlepší? Veřejnoprávní multiplex, který v Praze startuje přístí rok na podzim, a jinde už na jaře (Plzeň) by měl mít 4 programy ČT. Tedy vezměmě 22 Mbit, odečtěme 1 MBit za rádia (která tam asi bohužel budou) a za interaktivní služby, odečtěme další 1 MBit za zvuk těch 4 programů (pokud dají méně než 192 kbit/program, tak jsou to idioti), a těch 20 MBit vydělme čtyřmi. Vyjde nám 5 MBit/obraz 1 programu. Docela zlepšení oproti těm 3–3,5 MBit dnes…
Každopádně naprosto souhlasím s tím, že je to jen na ČT a provozovatelích, a hrstka lidí nic nezmůže, tak je to u všeho, vždyť se podívejte na rádia – kde jsou ty doby kvalitních autorských pořadů a lidí, kteří to dělali srdcem? Všude samý kolovrátek hrající ten největší popový protlak.
I když – tady by měl V IDEÁLNÍM PŘÍPADĚ (pokud by fungoval jak má) ČTÚ jako garant služeb, a nastavit spodní hranici pro kvalitu programu v multiplexu. Např. že pod 3,5 Mbit obraz a 160 kbit zvuk se prostě nepůjde. A bylo by. Jenže ČTÚ je naprosto neschopná instituce, která si nestojí za svými kroky a nedělá téměr nic, takže toho se nedočkáme.
Roj #67
#66 Kubice, Dik za zprávu 🙂
Jsem naprosty skeptik, co se tohoto tyce. Kdyz si polozim otazku: „Proc by mel CTU najednou znicehonic zacit fungovat?“, nedokazu na ni pri nejlepsi snaze nalezt odpoved 🙂
Michal Aichinger #68
#6 Medcine, Plně souhlasím. DGX psát demagogii HDTV a kompresí MPEG-4, což jsou synonyma pro skutečně kvalitní digitální přenos je fakt haluz. Vždy az na prvním místě jde také o datový tok. Takže pokud ti zůstane na MPEG-4 HDTV stejná šířka pásma jako na současný MPEG-2 a PAL rozlišení (SD), tak to si piš, že si s kvalitou vůbec nepolepšíš.
manas #69
Nechápu :) V bytě (Praha) máme pouze přípojku STA s ČT 1, 2, Nova, Prima. Antény jsou fyzicky umístěny na sousedním domě a signál rozváděn asi do tří domů. Když hodně zafouká vítr, ČT2 se rozjede :) Když vypadne napájení zesilovačů v sousedním domě, nejde nic :) TV sleduji z 80 % na počítači. Chci si nahrávat pořady do počítače :) S takovými vstupními podmínkami je pro mě DVB-T jasnou volbou – a je mi jedno, že nevychutnám pozadí AZ kvízu :) Na okno přišroubuji placatou anténku, takovou se zesilovačem. Přijímám oba multiplexy a získávám tak asi 5 programů navíc a nějaké rozhlasové stanice :) V počítači je čudlík – tuner :) V EPG si můžu vybrat co si chci nahrát na tuhý disk :) V DVB Vieweru můžu nahrávat více stanic z jednoho multiplexu, signál můžu rozbočit ještě do set-top-boxu, atd… :)
BetaCam #70
#2 Davide Grudle, No nevim podle mích zkušeností se nedá koukat ani na Sony LCD televize určené do profesionálního provozu natož na Sony Bravia. :)
#3 Vilém Málek Existuje jedno pořekadlo, které zde nebudu říkat, protože zde nechci zavádět vulgarismy, ale myslim, že na pani Borhyovou přeně sedne. Roznáznout jí obličej lze jednoduše i SkinDetailem na korekcích. ( Platí zde, ale to pořekadlo takže proč to dělat. ). A hlavně kamera není plastický chirurg a to by si měli někteří lidé uvědomit. :)
Jirka Pech #71
Nejsem rozhodně zastáncem mršení televizního vysílání jeho digitalizací v nízké kvalitě. Ani nejsem zastáncem falešného digitalizačního marketingu. Přesto však doporučuji nahlédnout do ITU-R BT.500 – poměrně kvalitní normy, která mj. říká za jakých podmínek a jakým způsobem měřit kvalitu televizního obrazu.
Pepa Štěpánek #72
Galaxie sport dneska na DVB-T vysílá nekódovaně (!). Zajímalo by mě, jestli se jedná o Vánoční dárek divákům, nebo o nějaký omyl 🙂 Tipoval bych první možnost. (Jinak v prosinci testuje placené kódované vysílání.)
Delltar #73
no, ne že bych chtěl jedné možnosti stranit ale rozdíl v kvalitě obou typů vysílání je velice závislý na okolnostech. Na PC například může digitál vypadat hůř než v normální televizi (vlastní zkušenost) navíc se mi podle zřetelné zrnitosti prvního obrázku zdá, že byl v photoshopu doostřen zatímco druhý mohl být trošičku oblurován. To je pouze můj subjektivní dojem ale řekněte, není divné když ten „hrozně kvalitní“ analog tolik zrní oproti „šitovému“ digitálu, který je naopak jen neostrý… a možná má trochu zvýšenou světlost a sníženej kontrast. Neříkám, že to tak nutně musí být, rozhodně bych se ale i nad touto možností zamyslel, než bych zlomil nad digitálem hůl, já osobně bych bez něj měl jen jedničku zrnitou novu nesledovatelnou dvojku a žádnou primu (primu teda nemám stejně ale upřímně, na co by se člověk asi tak mohl chtít dívat na primě…) neberte tohle celý jako nějakej vyhraněnej názor, prostě polemizuju..
Ivan #74
Bohužel je otázka peněz. Dříve se dělali věci kvalitně HI-FI a aby dlouho vydrželi bez dalšího investování. Jenže to váznul obchod. Dnes pokud rozeznáte na obrazovce že to je chlap a ne vaše 90ti letá babička, obraz je pro běžného uživatele dostatečný. Je to levný, hodně se na tom vydělá a poskytovatel služeb zbohatne. A pokud se ti to nelíbí tak si trhni
Anna #75
No, musím říct, že z digitálu nadšena nejsem. Doma ho mám, pravda – obraz je kvalitnější – a je to znát hlavně u starších filmů. Co mě ale drtí, je to strašné zpomalení proti analogu.. Než se načte, než skutečně přepne. Možná je na vině, že digitál jsme pořídili přes našeho poskytovatele kabelového připojení. Dcera má televizi vedle obýváků, set top box nám dali jen jeden. Díváme-li se ale na stejný program, v obýváku jde o cca 3–4 později.
Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.