V prosinci 2022 jsem si vybíral nový notebook. Mým cílem byl lehký model okolo 13", ideální na cestování. Předchozí parťák na dlouhých deset let byl Yoga 2 od Lenova, se kterým jsem byl velmi spokojený (měl totiž velký touchpad a podsvícenou klávesnici, což tenkrát měly skoro jen MacBooky). Při mém lovu jsem narazil na pár pastí, na které byste si měli dát pozor.
Klávesnice
Z naprosto nepochopitelného důvodu se výrobci rozhodli šetřit počtem kláves. Takže si vždycky ověřte, jestli má váš vyhlédnutý notebook podstatné klávesy tam, kde mají být. Zhouba, která se rozmohla jako smrtící virus, je mrzačení šipek. Třeba tohle rozložení nedokážu používat. Často je to ještě doprovázeno tím, že výrobce zruší klávesy jako Page-Up apod. a nahradí je kombinací speciální funkční klávesy Fn+šipka, nebo dokonce Fn+Shift+šipka atd. Děs běs. Jediný, kdo nemrzačí klávesnice, je ThinkPad.
Pokud nevíte jistě, které klávesy skutečně používáte, vyzkoušejte program WhatPulse. Stačí týden sledování a ukáže, jaké klávesy používáte jak často. Já tak překvapivě zjistil, že numerickou klávesnici téměř nepoužívám a rozhodl se raději pro menší notebook. Mimochodem, ASUS má skvělou vychytávku – numerickou klávesnici si můžete aktivovat na touchpadu.
Odemykání prstem
Notebooky dnes běžně nabízejí možnost odemykání prstem nebo obličejem (tedy obdoba Touch ID a Face ID od Apple). Je to velmi pohodlná věc, pochopitelně. Ale uvědomil jsem si, že kameru na notebooku vždy přelepuji, takže pokud chci tuto funkci využít, musím sáhnout po modelu, který se odemyká otiskem prstu.
Pokud naopak kameru používáte a stejně jako já jste trochu paranoidní, určitě oceníte, že některé notebooky mají zavírací krytku pro kameru.
OLED
A tady se skrývá největší zrada! O tomhle v žádné recenzi nepíšou.
Dnes si můžete koupit za velice rozumné peníze notebook s OLED displejem. Jde o modernější technologii než LCD a najdeme je už od roku 2017 v iPhonech. Nicméně na iPady nebo MacBooky zatím nedorazily. Že by konečně měly notebooky ze světa Windows v něčem náskok? Ano, displeje jsou opravdu fantastické, a pokud navíc notebook umožnuje HDR zobrazení, v podporovaných aplikacích pocítíte kvalitativní skok. Jen pozor na jednu věc. OLED displej nesmí být dotykový!
Všechny dotykové OLED displeje zobrazují rušivý rastr. Je to nesnesitelné.
I jednolité plochy mají viditelný vzorek. Na takovém notebooku je naprosto nemožné třeba připravovat grafické materiály, protože máte neustále pocit, že musíte ve Photoshopu odstraňovat šum, který ale ve skutečnosti na obrázku není. Je to jen chyba displeje. Která je řádově větší než výhody, jenž OLED přináší. (Samozřejmě je to individuální, každý má jiné oči a někteří lidé rastr vůbec nemusí vidět.)
Pokud jste zvyklí na dotykovou obrazovku, nekupujte si OLED. Pokud naopak na notebooku dotyk téměř nepoužíváte, což byl můj případ, dopřejte si OLED s radostí. Problém je v tom, že některé modely se dnes nabízejí jen v dotykové variantě.
Rozlišení a velikost displeje
Zůstaneme ještě u displeje. V dnešní době si neumím představit, že bych šel do displeje s hrubým rozlišením. Oči máme dávno rozmazlené jemnými displeji na mobilech a tabletech, tudíž rozlišení jako třeba 1920 × 1080 působí jako závan počítačového pravěku. Rozlišení musí být větší. Na druhou stranu příliš velké rozlišení představuje velký (a zbytečný) nápor na baterku.
Takže u 14" uhlopříčky volte rozlišení 2880 × 1800, získáte tak podobnou jemnost pixelů, jako na iPadu. Ideální poměr stran je 16:10, což znamená více místa vertikálně místo rámečku. V případě 16" a více musí být rozlišení ještě vyšší.
Konektory
Protože notebook používám hlavně na školeních, je pro mě vedle ranní kávy nutností také HDMI konektor. Na dřívějším notebooku jsem měl HDMI-mini, což mě nutilo si všude sebou vozit redukci, takže časem jsem si vypěstoval obsedantně kompulzivní poruchu z neustálého kontrolování, jestli ji mám. Bez redukce bych měl velký trabl. Proto si už hlídám, aby notebook měl v sobě všechny potřebné konektory. Je nepochopitelné, jak arogantně se chová ke svým uživatelům Apple, a nutí je pořizovat si sady redukcí k drahému novému hardware. Pár výrobců to po něm opakuje, ale naštěstí je dost těch, kteří konektory nešetří.
180 stupňů
Notebook musí jít rozevřít úplně do plochy. To se mi už mnohokrát osvědčilo při cestování autobusem nebo letadlem. Notebook jednoduše rozevřu, položím spodní hranu na držák na jídlo a displej mám přesně v úrovni očí. A můžu si v klidu pustit film.
AMD vs Intel
Konkurence je základ pokroku. Ve světě procesorů Intel dlouho neměl konkurenci a inovace se skoro zastavily. V posledních letech ale AMD chytlo dech a začalo Intel drtit. Takže volba procesoru už není tak jednoznačná. Po přečtení mnoha testů a recenzí jsem dospěl k závěru, že při zhruba stejném výkonu má dnes nižší spotřebu AMD. Takže notebook s AMD procesorem déle vydrží na jedno nabití baterie a nehučí větráky.
Windows 11
Ujistěte se, že notebook podporuje Windows 11. Tato verze Windows má totiž docela specifické požadavky na hardware. Zatímco dříve šlo běžně na starší notebooky nainstalovat novější verzi Windows, v případě jedenáctky to tak není. Je potřeba se ujistit, že ji podporuje.
Nový vs repasovaný
Pokud by vaše volba padla na ThinkPad nebo jinou typicky korporátní značku, zkuste se podívat na nabídku repasovaných počítačů. Sice mezi nimi nenajdete nejnovější modely, ale cenový rozdíl je obrovský. Pořídíte je za zlomek původní ceny.
Přeji hodně štěstí při výběru nového notebooku. I když vypadají všechny navenek podobně, ďábel se skrývá v detailech.
Komentáře
David Grudl #1
Koupil jsem nakonec ASUS Zenbook 14 OLED za 22.5t
Víťa #2
#1 Davide Grudle, chybu jsi udělal já po Yoze x1 2nd gen. přešel na Carbon x1. A vím že jsem chybu neudelal
Bckp #3
Udělal jsem si podobný průzkum, dlouho jsem hledal stroj co do toho všeho ještě má dobře řešené chlazení protože teams a docker s go/php umí potrápit… no po měsíci hledání jsem skončil u Macbooku ?
Par poznamek, OLED je uzasny display ale nutnost to neni, miniled od Applu je taky krasny na pohled, jedina nevyhoda je pri zobrazovani textu na cerne obrazovce j filmu kdy je videt efekt mirneho prosvitani, za tuhle dan dostanes prekrasny display s variabilnim refresh ratem a silenou svitivosti
Zjistil jsem že je dost podstatný i zvuk, protoze obcas clovek vola konferencne, takze chce dobre slyset co rikaji jini a mit kvalitni setup mikrofonu
Ale kdyz nechce byt omezovany OS a na kazdou blbost hledat apku, neni Mac to prave no :)
Honza #4
#1 Davide Grudle, A stačí ti těch 16GB ram? NB jsem ted vybiral v prosinci a chtěl jsem zamerne 32GB, takže jsem se pri vyberu docela i zapotil. Nakonec jsem vzal Acer swift edge jakožto kompaktní a lehkou šestnáctkus OLED a AMD.
David Grudl #5
#2 Víťo, v čem jsem udělal chybu, jsem úplně spokojen. Navíc jsem odhadem zaplatil třetinu ceny co ty.
#4 Honzo, tím, že jej používám jen na školení a cestování, takže stačí víc než dost. Každý máme jiný use case.
Zivan #6
Ono záleží na stylu používání. Já mám zas notebook většinu času v docku, takže jsem chtěl něco menšího, ale fullHD IPS displej je pro mě naprosto v pohodě.
Ale na druhou stranu jsem předchozí notebook používal cca 10 let a za tu dobu jsem v něm upgradoval původních 4GB RAM na 8GB a pak na 16GB. K původnímu 250GB HDD jsem přidal 80GB SSD a ve finále skončil na 512GB SSD + 2 TB HDD. Takže jsem chtěl mít možnost upgradu RAM a disku.
Takže já jsem nakonec skončil u HP Elitebooku 845 G8, kde jsem rovnou 8GB RAM upgradoval na 32GB a 500GB SSD za 1TB. Šestijádrový Ryzen 5650U mi snad bude stačit i za dalších 10 let, RAM můžu upgradovat na 64GB a disk podle toho, co bude dostupné, 2TB, 4TB…
Dan #7
bohužel jsem se opět ujistil, že základ je značka, modelová řada a servis
rozmazlený servisem HP (i u nižších řad) jsem jednou vybočil – nalákán vidinou ultravýkonu nových Ryzenů – a vzal Asus
HW ok – šasi shit – hlavně víko displeje ⇒ takže 3 x výměna displeje – servis s miliónem keců – s poukazováním na to, že se loupe „logo“, což je fušersky nalepený kousek plastu na víku – a s opakovaným posíláním do Ostravy – a jednou mi ho vrátili i s přilepenou žvýkačkou na spodku – takže je sere nejen to, že mohou pracovat – ale ještě maj´ potřebu to sdělit takhle
takže na Windows zůstává jen velká trojka – HP, Dell a ThinkPady – ale servis mám osobně ověřený jen u HP
Rudolf #8
#1 Davide Grudle, Já šel do Lenovo ThinkBook 16p G2. Má všechno, co potřebuju – numerickou klávesnici, podsvícení (pracuju často v noci), hlásím se prstem, a rozlišení královské. Trochu jsem se bál značky Lenovo, ale byl jsem naopak příjemně překvapený, jaký nabízejí servis a podporu. Spokojenost už 2 roky a další 2 je ještě v záruce.
Napište komentář