To se dalo pár chytrých hlav dohromady, bylo tomu ve společnosti HP, a položilo si otázku, která změnila svět počítačů, jak jej známe dnes.
Zeptali se: „K čemu v dnešní uspěchané době, kdy lidé čtou jen titulky, k čemu jsou jim šipky nahoru a dolů nebo klávesy page up a page down?“ A odpověděli si: „K ničemu! Šipky používají jen boomeři. Tedy lidé, co netřídí odpad, nerozlišují dostatek pohlaví, pojďme je kopnout do čéšky nebo tak něco.“
A rozhodli se tyto čtyři nejsporadičtěji používané klávesy spojit a zmenšit jejich velikost na polovinu. Na polovinu velikosti klávesy scroll lock.
Revoluční myšlenku postupně převzali všichni výrobci notebooků. A pokud byla patentovaná, vydělala miliardy dolarů. Na webech se objevovaly děkovné komentáře uživatelů: „Awesome! Vždycky mě sralo, kolik místa šipky zabírají, kolik by se jejich zmenšením ušetřilo deštných pralesů, změnu vítám!“
Vlastně jediný historicky doložený nespokojený zákazník byl nějaký David G., který si koupil takový notebook, vzal si ho na školení a stále místo šipky nahoru mačkal pravý shift, a to v programu PhpStorm, kde double-shift vyvolá velké vyhledávací okno, pročež začal chytat nerva a řval, že to je druhá největší pičovina, která byla v oboru klávesnictví spáchána, a že je nutné obnovit trest smrti.
(Tou první byl trend přidávat na klávesnice tlačítka „sleep“ a „power“ a to přímo pod delete, aby je člověk co nejčastěji trefil omylem, a dělo se tak v nultých letech, kdy ještě uspat a probudit počítač trvalo v řádu minut, takže v té době eviduje Světová zdravotnická organizace nárůst úmrtí na infarkt.)
Čas plynul a svět si začal uvědomovat disproporci mezi velikostí šipek v horizontálním a vertikálním směru. Tuhle diskriminaci nebylo možné přehlížet. A opět se dalo pár chytrých hlav dohromady a rozhodlo se zk…menšit i levou a pravou šipku.
Weby výrobců zaplavily děkovné komentáře uživatelů: „Awesome! Malou šipku mořská želvička mnohem snáze vydechne, zatímco velká by se chudince vzpříčila. Děkujeme!“
Pokud už musíte volit mezi dvěma zly, vězte, že tuto druhou variantu lze používat mnohem lépe než první případ.
Komentáře
Sledge #1
Ještě schází jeden klávesnicový zločin proti lidskosti, a to je prohození CTRL a FN. CTRL má být vlevo dole, hergot! :)
Domo #2
Onehdá jsem na YouTube narazil tady na zajímavé video, které cestu k podobě šipek nerdovsky do hloubky popisuje: https://www.youtube.com/watch?…
Italic #3
#1 Sledge, Přesně tak! Taky mě to štvalo a vyřešil jsem to na Macu překódováním fn na ctrl pomocí softwaru Karabiner.
Napište komentář