Logické hádanky v reálném životě. 💡
Určitě znáte hádanky jako je tato. Předpokládá se v nich, že všichni zúčastnění jednají přísně logicky. Pokud osoba B řekne, že něco neví, nemůže to znamenat, že ji to jen nepadlo, prostě jde o fakt, ze kterého pak ostatní vychází.
Ani netušíte, jak snadno se můžete stát účastníkem takové logické hádanky v reálném světě. A a B spolu jednou na výlet na kolech🚲🚲, ukáží si, že se potkají o 100 m dál za křižovatkou, A ji přejede a kouká, B nikde. Chvíli na něj čeká, pak mu zkusí zavolat a zjistí, že B si nechal mobil v kapse u něj.
Tedy není žádný způsob jako kontaktovat A.
V takovém případě platí pravidlo setkat se na místě, kde jste se naposledy viděli, případně na místě, kam jste měli v plánu jet.
Jenže ani na jednom z těch (rušných) míst se nepotkají a začíná to trvat opravdu dlouho, v řádu hodin.
A nemá způsob, jak kontaktovat B, zatímco B může jednoduše kontaktovat A, protože v daném prostředí je snadné si od někoho cizího zavolat a i kdyby B neznal z hlavy telefonní číslo A, tak rozhodně zná číslo své, tedy číslo telefonu, který má A taktéž u sebe.
Logická úvaha zní, že pokud ani po hodně dlouhé době B nezavolá, tak volat prostě nemůže. Tedy že se stalo něco zlého (havárka, přepadení, únos, …).
Jenže v reálném světě je možné, že B nevolá, protože ho to jaksi nenapadlo. Nebo třeba chce dát celou situaci A trošku sežrat.
Nebo si neuvědomuje, že i nevolání je informace, kterou vysílá k A. Který pak plaší a obvolává nemocnice.
Když tedy A připustí možnost, že B jedná nelogicky, co má dělat? Hádanka se uhádnout nedá, s B se nenajdou, a nejpozději do hoďky může vyrazit na pivo s někým jiným.
Pokud jste to dočetli až sem a říkáte si, jakpak se z tohoto dopracuji k nějaké pointě, nejlépe vtipné, musím říci, že hlavou mi jede totéž a začínám být maličko zoufalý 🙁
Napadá mě zkusit odvést pozornost a hodit nějaké moudro na závěr.
„Šikana je určitý druh zpětné vazby.“