optimalizováno pro širokoúhlé LCD navýšku

Na navigaci | Klávesové zkratky

Nenechat se buzerovat od WCAG

Instalatér Zatímco na západě se obávají polského instalatéra, mě začíná strašit český nevidomý. Společné mají jedno – oba jsou v tom nevinně.

Blýská se na lepší časy. Poučky o moderním a bezbariérovém webu už pronikly mezi odbornou veřejnost. Mladí webdesignéři dnes uvažují velmi pokrokově a Pixy už nepíše o webdesignu, „bo ukol splnil“. A znamenitě. Na řadu přicházejí noví kazatelé a hodně se mluví o pravidlech přístupnosti nebo WCAG.

Advokáti slepců

Všechno dobré je pro něco zlé. Když dnes přihlásím do webdesignérské soutěže stránky lukostřeleckého klubu, dřív nebo později někdo upozorní, že „hento“ je úplně špatně, protože hlasová čtečka. To, že stránky nefungují v IE 5.0, zase tolik nevadí, používá jej sotva pár procent celku a těm odřízneme styl. Ale nevidomé zájemce o střelbu si musíme předcházet, ať to stojí, co to stojí.

Přijde doba, kdy na spojení slov „hlasová čtečka“ budou webdesignéři reagovat jako býk na červený prapor.

Špinarova kobyla chodí bosa

David Špinar vysvětlil, proč si žádný český web nezaslouží nálepku „splňuje WCAG“ a následně to dostal v diskuzi patřičně sežrat. O co šlo? Zmíněná norma požaduje, aby cizojazyčné slovo bylo označeno atributem lang. A David uvádí tento příklad:

Mým koníčkem je <span lang="en">webdesign</span> a tvorba stránek
v <abbr title="Hypertext Markup Language" lang="en">HTML</abbr>.

Ironií osudu je, že angličtina slovo webdesign nezná, leda samostatná slova web design. Čímž David mimoděk demonstroval, že tento požadavek bez encyklopedických znalostí prostě splnit nelze. Webstrův slovník Stejný průšvih je označování zkratek a akronymů (tj. zkratky, které se nehláskují). Není žádná autorita, která by s obecnou platností rozhodla, co je akronym a co není.

Davidovi v komentářích vytýkali, kolikrát se sám proti zmíněnému pravidlu prohřešil. Nechtěl bych být v jeho kůži. Vím přesně, k čemu by to vedlo: při psaní dalších článků bych byl paranoidně opatrný, abych respektoval všechna mnou propagovaná pravidla. Možná bych nasekal jiné chyby, každopádně by mě to otrávilo a psal bych méně. Nebo vůbec. Ajajaj, takový je dopad podobných pravidel.

Potřebujeme tolik sémantiky?

Slepí lidé nejsou v ničem horší než vidoucí. Nepotřebují do textu doplňovat dodatečné informace. Tento požadavek tu není kvůli nim, ale kvůli hlasovým čtečkám. Respektive jejich nedokonalostem.

Jako webdesignér se odmítám takovým nedostatkům podřizovat. Nápravu je třeba sjednat v místě problému, tedy ve čtečce. A ne vymýšlet samoúčelnou sémantiku. Tleskající dítě Takhle bychom mohli časem tagovat každou slabiku (aby se text dětem lépe vytleskával) a v ní i jednotlivá písmenka, atributem rozlišovat souhlásky od samohlásek. Dokonce i CSS styly můžeme znásilnit. Kde je zdravý rozum?

Jsem přesvědčen, že některá pravidla jsou jen nesmyslnou buzerací tvůrců webů a nepřinášejí nikomu žádný užitek.

Pečlivě vybíráme ty nejlepší zrnka

Než mě rozcupujete v komentářích ;) rád bych něčemu předešel. Občas slyším, že nějaká metodologie byla vypracována ve spolupráci se slepci. To ovšem vůbec nic nevypovídá o její kvalitě! Slepota není předpoklad dobrého metodologa. Nebo si myslíte, že hlasová čtečka vytvořená týmem programátorů hluchých jak poleno je lepší, než od programátorů slyšících?

Zkrátka podobná prohlášení jsou jen jakousi zajímavostí, pokud jimi někdo argumentuje, jde už o demagogii.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. David Špinar #1

    Vím přesně, k čemu by to vedlo: při psaní dalších článků bych byl paranoidně opatrný, abych respektoval všechna mnou propagovaná pravidla.

    Davide, jenže největší problém těch komentářů, které mi to podle Vašich slov nechaly sežrat, je to, že ti lidé nepochopili, že já jsem to nesmyslné pravidlo nepropagoval. Jednoznačně jsem napsal, proč ho považuji za „vyčpělé“.

    A vzhledem k výše řečenému je mi pak skutečně jedno, že lidé odhalili, že ho sám nedodržuji. 🙂

    před 19 lety | reagoval [2] David Grudl
  2. David Grudl #2

    avatar

    #1 Davide Špinare, Nechtěl jsem se o Tebe (Vás) nijak otřít. Vždyť má kobyla je nejbosejší z nejbosejších, viz tato hrůza.

    před 19 lety | reagoval [19] sure
  3. David Špinar #3

    Aaa, sakryš, už jsem si zase spletl, s kým si tykám a vykám. Proklatej Internet. 🙂

    před 19 lety
  4. pif #4

    avatar

    a vidite! chtelo by to aby tento web vzdycky vypsal „Ahoj Vojto, tykej mi“

    před 19 lety
  5. Bochi #5

    Ano, proto navrhuji heslo (podtitulek) La Trine na příštích pár dnů: „Web, který si s vámi tyká“. Ať v tom máme jasno. 😉

    před 19 lety
  6. llook #6

    avatar

    Jestli někdy někdo nechal DŠ něco sežrat, pak to byl Yuhů, títmto článkem: https://web.archive.org/…-spravy.html
    A hlavně screenshotem s vysokým kontrastem: https://web.archive.org/…kontrast.png

    Podle mě stačí dělat stránky „tak nějak rozumně“. Pokud je někdo slabozraký, ať si vypne styly (případně zablokuje firewallem – styly jsou většinou externí).

    před 19 lety
  7. rony #7

    svojho casu som kritizoval blindfriendly.sk a tam TAKISTO boli zastupcovia Unie nevidiacich ako konzultanti webu.
    Podla mojho nazoru vsak ten web nesplnal ani tie najlogickejsie pravidla 🙂

    Nevidiaci na citanie webu nepouzivaju „jednotne“ nastroje. Napriklad som zachytil, ze v istej malej (podla mna 1 kus pristroja na cely kraj je malo) miere pouzivaju citanie prevodom na Braillovo pismo. Urcite sa pouziva X roznych dalsich sposobov.

    Treba este pripomenut, ze dolezitost aplikacie pravidiel je u kazdeho webu rozna. Najprisnejsie je to zrejme u stranok statnej spravy pretoze (ja si to myslim) web je nevyhnutnou pomockou pre postihnutych. Dost casto sa vsak stretavam s abstrahovanim postihnutia len na slepotu. To nie je pravda. Co ak je tym postihnutym ‚iba‘ clovek, ktory nedokaze koordinovat pohyby ruk a stranka mu „iba“ staží triafanie sa do odkazov? A nie su iba ludia postihnuti a nepostihnuti – škála je rozložená od bezprobleho cez jemne obmedzenia az po tazke postihnutia. To ale znamena, ze sa istym logickym pravidlam nevyhnete.

    Takze ostava to najma na logike autora, grafika, ci budem mysliet aj na postihnutejsich navstevnikov.

    před 19 lety
  8. Nastěnka #8

    Ajaj, teď vypadám jako zuřivý zastánce zrakově postižených. 🙂 Ne. Já jsem jen chtěl poukázat na to, že jsou důležitější věci (z hlediska přístupnosti) než to, jestli se e-mail čte jako [ímejl] nebo [emajl].

    Nechci, aby fóra byla bravurně zpracována do posledního tagu. Nicméně, nějaká sémantika není dobrá jen pro zrakově postižené, to jsem tam také psal. Zvlášť, pokud existují taková udělátka jako Texy! a podobně.

    No nic.

    před 19 lety
  9. Nastěnka #9

    A když už jsme u toho, tak já jsem si WCAG ani nečetl. 😉

    před 19 lety
  10. binarniladin #10

    Jen taková malá poznámka. DGX říká:

    Jsem přesvědčen, že některá pravidla jsou jen nesmyslnou buzerací tvůrců webů a nepřinášejí nikomu žádný užitek

    a přitom si s Blind Friendly a WCAG 1.0 poradí i takoví komunisté . Že by se DGX klidně nechal dohnat a předehnat? :o)

    před 19 lety | reagoval [11] David Grudl
  11. David Grudl #11

    avatar

    #10 binarniladine, To jsou komunisti, ti toho nakecaj ;) Právě podle zmíněného článku Davida Špinara ani jedno nesplňují, neboť nechávají cízí slova volně pohozená mezi českými.


    Aby nevznikl dojem, že propaguji „nepřístupnost“. Nikoliv, třeba taková Pravidla tvorby přístupného webu jsou výborná a doporučil bych je i mimo veřejnou správu, Blind Friendly Web až na pár výjimek (II/7, IV/1–6) splňuji také, zcela automaticky.

    Vadí mi ten dogmatický způsob: Vůbec netuším, k čemu je to dobré, ale dodržuji a hájím to zuby nehty.

    před 19 lety | reagoval [12] Nastěnka
  12. Nastěnka #12

    #11 Davide Grudle, Podle mě je daleko horší Pixyho dogma. Všichni začínající webdesigneři ho chtějí splnit, popřípadě zjistit, na kolik procent ho splňují, a to si na své první stránky napsat. 😉

    před 19 lety | reagoval [14] David Grudl
  13. binarniladin #13

    Já tušil, že to prohlášení je jen rudá propaganda.:o) Jo jo , komunisty je potřeba tvrdě demaskovat i na poli webdyzájnu :o)

    před 19 lety
  14. David Grudl #14

    avatar

    #12 Nastěnko, jen doplním odkaz Manifest Dogma W4

    V čem a vůči čemu myslíš, že je horší?

    před 19 lety | reagoval [15] Nastěnka
  15. Nastěnka #15

    #14 Davide Grudle, Myšleno ve vztahu k pravidlům přístupnosti (jakýmkoliv, ne jen k těm od Davida Špinara). Horší jsou v množství fanatických lidí, kteří ho chtějí splnit.

    Víš, co je cílem muže?

    1. založit webdesign studio
    2. spustit vlastní blog
    3. a splnit Dogma W4

    🙂 V poslední době to tak vypadá.

    před 19 lety
  16. David Grudl #16

    avatar

    Jasně že vím, co je cílem muže 🙂

    před 19 lety | reagoval [17] Nastěnka
  17. Nastěnka #17

    #16 Davide Grudle, Kdybych to byl věděl, seznam bych doplnil. 🙂 Mimochodem, „zplodit“ je to správné slovo. Původně jsem tam chtěl totiž napsat i „klasický“ seznam, ale pak jsem ztroskotal na dítěti. Nenapadl mě lepší výraz než „udělat“… 😉

    P.S.: Nefunguje mi tu odkaz „odpovědět“, musím to psát ručně (pozn.: Firefox).

    před 19 lety
  18. Nastěnka #18

    Offtopic: https://kryl.info/ruzne.html

    Ivovi Lukačovi se asi daří v lásce, protože když do druhého políčka k němu připíšeme David Grundl, je to minimálně více než flirt, výborný výsledek je i s Dušanem Janovským – to už je láska jako trám (zadejte i „Yuhů“)!

    před 19 lety
  19. sure #19

    #2 Davide Grudle,
    ta „hruza“ je pre mna jednou z najkrajsich stranok !

    před 19 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.