V poslední době se mi množí dotazy: „Davide, můj známý (nebo úplně cizí člověk) prodělal těžký covid, je v prdeli a napsal o tom na fejs. Jak mám reagovat? ps. jsem idiot“.
Většinou odpovídám, že stačí dát rozesmátý smajlík nebo napsat třeba „Komedie“ a přiložit smějící se obrázek. Případně vyjádřit soustrast slovy „dobře vám tak“, nebo ještě lépe s citoslovci „he he dobře ti tak“.
Neuškodí upozornit, že dotyčný na tom nebude tak špatně, když píše na sociální sítě („Nedělej z toho drama.“, „na fotce nevypadáš na boj o život“ nebo „14 dní na JIPce není tolik“).
Ale pozor, pokud sdělení pacienta obsahuje explicitní výzvu k vakcinaci („neudělejte stejnou chybu jako já, nechte se očkovat“), je nutné nejprve demaskovat motivaci jeho konání (např. „Cos za ten příspěvek dostal?“ nebo „Před vánocema se hodí každá korunka.“) a následně zahájit vysvětlovací protikampaň.
Nikdy není na škodu připomenout, že by úplně stejně mohl dopadnout i s očkováním. A poté zdůraznit nebezpečí, které očkování skýtá. Nejlépe uvést příklad z rodiny, kdy bezprostředně po očkování někdo umřel, ideálně matka, otec, bratr, sestra. Pozor, zvolte si jen jednoho (max dva!), aby to vypadalo uvěřitelně.
Není špatné výsvětlit, co dotyčný měl dělat jinak a jaké odčervovací přípravky pro koně měl jíst, aby vyplynulo, jaký je (v porovnání s námi) blbec. A tohle je důležité – pokud propagujete alternativní léčbu covidu, nezapomeňte dodržovat také alternativní pravopis slova holt („Měls podat Ivermectin včas, hold smůla.“)
Když rady padnou na úrodnou půdu, podaří se i takový hezký výsledek, jako vidíte na obrázku. Přátelé, jsem pyšný!