lze číst i odspodu

Na navigaci | Klávesové zkratky

Slavní experti se mění ve žvanivé slimejše. Proč?

Existuje jeden zvláštní druh, který se v poslední době přemnožil v českém mediálním prostoru. Říkejme mu „žvanivý slimejši“ (některá odborná literatura uvádí termín „blábolivý slimejš“). Poznáte ho snadno – je to většinou starší samec s titulem před jménem, s úctyhodnou kariérou, který dnes už jen charismaticky blábolí do všech mikrofonů, které mu někdo strčí pod nos.

Typický žvanivý slimejš začínal jako respektovaný odborník. Měl tituly, publikace, praxi. Pak ale započala pozvolná metamorfóza. Možná to byl příliš častý potlesk, možná to byly lajky na sociálních sítích, možná opojení z vlastní důležitosti. Každopádně začal hovořit víc. Hodně hovořit. O všem možném – o věcech ze svého oboru, mimo něj, a především o věcech, o kterých si myslí, že jim rozumí, ale ve skutečnosti nerozumí.

Na rozdíl od normálního odborníka, který říká „tohle je složité, musíme to zkoumat“, žvanivý slimejš ví všechno o všem. A co náhodou neví, to si domyslí. Nebo vymyslí. Záleží na tom, co lépe bude znít v podcastu.

Ukázky z přírody

Pojďme se podívat na pár exemplářů žvanivého slimejše v jeho přirozeném prostředí – tedy v podcastech, rozhovorech a na sociálních sítích.

Vezměme si psychiatra Radkina Honzáka. Respektovaný odborník s působivou kariérou a řadou užitečných publikací. Jenže pak se z něj stal všeoborový žvanivý slimejš par excellence – s okouzlujícím úsměvem povídá, jak vynálezce ADHD na smrtelné posteli přiznal, že si půl příznaků vymyslel kvůli prodeji Ritalinu (úplné překroucení reality) nebo vysvětluje, že „muži jsou stvořeni k šukání a ženy k pečování“ (psychiatr Tomáš Rektor to rozebral na molekuly). A když zrovna nevymýšlí pohádky o psychiatrii, vrhá se na všechny možné obory – třeba historie ho baví tak moc, že podcast Přepište dějiny musel věnovat celý díl jeho zběsilému hemžení historickými paralelami. Nejhorší na tom je, že jeho charisma a odborná reputace dávají punc důvěryhodnosti i těm největším blábolům a teď někde sedí rodiče neklidného dítěte a přemýšlí, jestli mají vůbec vyhledat odbornou pomoc, když je na ADHD stejně všechno vymyšlené.

Nebo neurolog Martin Jan Stránský, který se z uznávaného lékaře proměnil v apokalyptického kazatele digitální zkázy. Jeho specializací je strašení rodičů – v jeho světě mobily snižují IQ a používání sociálních sítí je stejné jako braní heroinu (doslova tvrdí, že „pokud dospívající dívka stráví celý den na mobilu, tak je to neurologicky úplně stejné, jako by ve svém pokojíčku celý den fetovala heroin“ nebo „mobil je pro dítě jako lahev vodky“). Napočítal prý v Česku 110 detoxifikačních center pro digitální závislosti, což je fascinující zejména proto, že tato centra existují pouze v jeho představách. Když se mu Andrea Šustrová pokusila vysvětlit, co říkají skutečné vědecké studie o vlivu obrazovek na děti (spoiler alert: není to ani zdaleka tak dramatické), odbyl ji s tím, že „má jiný filozofický přístup“.

A do třetice všeho slimejšího, fyzik Jan Rak. Tenhle bývalý pracovník CERNu se vydal na spirituální dráhu kvantové magie. Zjistil například, že batolata dokážou procházet zdmi (ale jen když se nikdo nedívá – chytré ty děti!) a že lidské srdce má silnější neurální síť než mozek. Jeho bývalý zaměstnavatel ho musel dokonce požádat, aby přestal neoprávněně používat titul „profesor“. Ale lidé ho milují a nadšeně hltají přednášky pana profesora.

A tak dále, exemplářů jsou spousty.

Slimejšifikace aneb anatomie úpadku

Je to jako podivná forma mediální alchymie – vezmete respektovaného odborníka, přidáte trochu potlesku, špetku sociálních sítí, pořádnou dávku ego boostu, a voilà – máte žvanivého slimejše v plné kráse. Proces je zákeřně postupný, jako když vaříte žábu v pomalu se ohřívající vodě:

  1. Nejprve máte skutečnou expertízu v jednom oboru
  2. Pak zjistíte, že vás lidé poslouchají
  3. Je to příjemné
  4. Postupně začnete mluvit i o věcech, kterým rozumíte méně
  5. A hele, čím originálnější názor, tím víc pozornosti!
  6. Zvou vás častěji – jste přece zajímavá osobnost
  7. Dopaminová odměna roste, fakta se začínají ohýbat
  8. Vaše dřívější reputace funguje jako neprůstřelná vesta
  9. Opakujte body 5–8
  10. Gratulujeme, jste mediálně imunní slimejš!

Tento proces je prakticky nevratný. Jakmile si jednou zvyknete na potlesk za zjednodušené pravdy, cesta zpět k poctivé odbornosti je trnitá a málokoho láká.

„Proces slimejšifikace je to stejné, jako fetovat heroin“ – Martin Jan Stránský

A teď ta toxická část – tohle všechno by byla jen zábavná historka o egu a pozornosti, kdyby to nemělo reálné dopady. Lidé jim věří, protože „pan doktor to řekl“ je v českém prostředí pořád magická formule. Vytváří se kolem nich neproniknutelná bublina souhlasných hlasů, dokonalá echo chamber. Jakákoliv kritika je okamžitě smetena – nejčastěji poukazem na titul, délku praxe a akademickou pozici kritizovaného, zatímco kritik je odmítnut jako bezejmenný pisálek bez kvalifikace. Jejich kolegové z oboru raději mlčí – kdo by chtěl být za toho zlého, co útočí na oblíbenou mediální hvězdu? Ale řekněme si to na rovinu – tohle mlčení je čiré srabáctví.

Očkování proti slimejšství

Jako expert na programování a webové aplikace, který se navíc v poslední době věnuje evangelizaci AI, jsem si sám sobě podezřelý. Riziko vlastní slimejšifikace beru vážně. Když na školeních nebo v rozhovorech opakuji nějakou oblíbenou myšlenku, pravidelně se ptám: Nezačínám se vzdalovat faktům? Nepřikrášluji realitu pro potlesk? Nezjednodušuji příliš?

Zkusil jsem dát dohromady pár tipů, jak se ochránit před sklouznutím do žvanivého slimejšství:

  • Zůstaň na svém písečku. I když se cítíš chytrý a logický, v jiných oborech ti chybí roky studia a praxe.
  • Zachovej si zdravou nedůvěru k vlastním tvrzením. Víš až příliš dobře, kolikrát ses mýlil i v tom, čím sis byl naprosto jistý.
  • Kultivuj umění říkat „nevím“. To ti jde, tak tuto schopnost proboha neztrať.
  • Stále sleduj vývoj oboru. Včerejší pravdy jsou často dnešní omyly.
  • Obklopuj se kritickými přáteli a aktivně hledej zpětnou vazbu. Přikyvovači jsou bezcenní, leda že by šlo o hezkou slečnu.
  • Nepodlehni touze dělat dojem na neznámé lidi.
  • Stále si uvědomuj, co jsou fakta a co tvůj názor.
  • Veď si „error log“, zaznamenávej si své omyly a chybné předpovědi.

Milá média, řekněte drogám ne!

Milí tvůrci obsahů všeho druhu, chápu to pokušení. Host, který má na všechno odpověď tak chytlavou, že by mohla být rovnou titulkem, je mediální poklad. Okamžitý peak ve statistikách, rostoucí grafy, engagement, euforické čísla sledovanosti. Sláva a hromada peněz každý měsíc 💰

„Sledovat sledovanost je to stejné, jako fetovat heroin“ – Martin Jan Stránský

Ale položte si otázku: Nechali byste držitele Nobelovy ceny za polovodiče spravovat vám zuby? Ne? Tak proč ho kurva necháváte autoritativně mluvit o klimatické změně?

  • Prověřujte i autority. Einstein se taky mnohokrát spletl.
  • Hledejte balanc mezi atraktivitou a pravdivostí.
  • Kultivujte kritické myšlení publika tím, že dáte prostor i oponentním hlasům. Kteří jsou často nudní a nezajímaví, já vím.
  • Pamatujte, že někde tam nahoře se na vás dívá Václav Havel.

Žvanivý slimejš je jako koala – vypadá roztomile, ale může nadělat pěknou neplechu. Na rozdíl od koaly nežere eukalyptus, ale požírá naši důvěru v odborníky. A zatímco koaly jsou ohrožený druh, žvanivý slimejši se množí jak králíci. Takže vlastně vůbec jako koala není … sakra, a tak pěkný přirovnání to bylo. Pojďme slimejše zpomalit. Nebo aspoň demaskovat.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Petr #1

    avatar

    tak moc dík, že jsi to napsal! Sledoval jsem po oku jak ses začal věnovat AI a od té doby mi vrtalo hlavou, jestli se nestáváš slimejšem. Vyvrátil bych si to asi sám, kdybych tvé AI-posty četl pořádně… No nic, jdu se zamýšlet nad tím, jestli já nejsem ve své bublině slimejš. Je to vážné téma

    před měsícem | odpovědět | reagoval [2] Inkvizitor
  2. Inkvizitor #2

    #1 Petře, jsi Petr Ludwig?

    před měsícem | odpovědět
  3. Titulka #3

    avatar

    A není horší, když kážou nadšení amatéři? Titul samozřejmě není všechno – ale co vlastně autor článku vystudoval? Doufám, že biologii žvanivých slimejšů. Nebo aspoň ČVUT;-)

    před měsícem | odpovědět
  4. Filip H. #4

    avatar

    Díky za článek! Zrovna minulý týden jsem se dozvěděl o „nobelitidě“ (https://en.wikipedia.org/…obel_disease). Je vidět, že se to zdaleka netýká pouze laureátů nobelovky.

    před měsícem | odpovědět
  5. Srigi #5

    avatar

    Ano ano, sám na sebe som si v poslednej dobe začal všímať opojný pocit, keď ťa niekto počúva, alebo s tebou dokonca súhlasí.

    To je z človeka hneď odborník na Bitcoin, americké voľby alebo deploy Next.js do AWS.

    před měsícem | odpovědět
  6. SEmTam #6

    Zajimavý pohled. Neměl by se do seznamu přidat prof. Miroslav Bárta?

    před 21 dny | odpovědět
  7. Janek #7

    avatar

    Ještě chybí historik, sociolog, kulturolog, psycholog, spisovatel, klimatolog, filozof, astronom, astrolog, esejista a spisovatel Václav Cílek (původně geolog).

    před 21 dny | odpovědět
  8. Ondřej #8

    avatar

    Nezjistí a nerozhodní lidé nakonec spasí svět!

    před 20 dny | odpovědět
  9. Markéta #9

    avatar

    Pěkné, výstižné!

    před 20 dny | odpovědět
  10. Zuzana #10

    avatar

    Souzním a děkuji!

    před 19 dny | odpovědět

Napište komentář

Text komentáře
Kontakt

(kvůli gravataru)