píše samočinný generátor textů

Na navigaci | Klávesové zkratky

Špatné slajdy zabijí i dobrou prezentaci

Je skutečně vhodné sdělit přednášejícímu před plnou aulou, že jeho slajdy stály za houby?

Zpátky z ostravského Barcampu 2012. Jaký byl? Bylo to skvělé, od sympatických mamin v bufetu, co rády jezdí do Prahy na muzikály a chladily nám šáňo, po perfektní výkon jak kuchaře v Poseidonu, tak i všech přednášejících, počítaje v to i Brblův workshop o žonglování. A když jsem si říkal, že už tu chybí pouze Slovenky, přesunuli jsme se na afterparty, kde za barem byly Slovenky rovnu dvě! Následně jsme s Brunette vytvořili sehrané fotbálkové duo a nesčetněkrát vyhráli, i přes to, že při mých fotbálkových schopnostech není vždy zcela zřejmé, za kterou stranu hraji.

V neděli jsme v restauraci Panorama poobědvali cosi v čemsi, asi půl hodiny pařili na písničku Xylofon a popíjeli ostravskou specialitu kafé se sprajtem. A pak RegioJetem domů. A pak se Sandrou do Dish.cz. A pak už fakt domů.

Více o Barcampu u Jana Kvasničky a teď zpátky k tématu. Pár lidí mě zprcalo, že jsem na konci přednášky Martina Bobka „Jak správně přednášet a nebát se posluchačů“ prohlásil, že jeho slajdy byly fail. Myslím, že to mělo zaznít, právě proto, že šlo o přednášku o přednášení. Ale měl bych to vysvětlit.

Nejstrašnější slajd měl Pavel Ungr, musel jsem si ho jít vyfotit. Pavle, co to je totok? 🙂 Nebo ne? (Foto Jakub Kotzot)

Když slajdy ruší

Martin Bobek je interesantní člověk, z introvertního PHP programátora se vypracoval na prezidenta řečnického klubu Toastmaster. Je mi to blízké, protože jsem taky introvert (byť tomu mnozí nevěří) a taky píšu v PHP (byť to mnozí nechápou) a taky občas někde přednáším (byť amatérsky). A taky jsem míval podobné slajdy.

Martin měl zajímavou přednáškou doprovázenou klasickou powerpointovou prezentaci a držel se doporučení, kolik odrážek by mělo být maximálně na stránce. Jenže už v tomhle vidím problém. Primární otázka totiž nezní, kolik odrážek má být na stránce, ale zda jsou vůbec potřeba.

A Martin je podle mého nejen nepotřeboval, naopak mu rušily prezentaci. Povídal totiž zajímavě a jediné momenty, kdy ztrácel kontakt s publikem, byly ty, když přepínal na další slajd. Tyhle hluché chvilky dávají šanci lákadlu, které má každý posluchač po ruce: mobil. Co si tak čeknout Twitter?

Část posluchačů přitom slajd vůbec nečte, vždyť tam jsou jen nicneříkající dvouslovné odrážky. Pro ně jsou slajdy zbytečné. Část posluchačů, a to je ještě horší, slajdy čte a mění se tedy z posluchačů na čtenáře. Přestávají vás vnímat. A až dočtou, budou mimo obraz, což je opět příležitost mrknout na internet. Navíc dopředu vědí, o čem se dál bude povídat.

Dáte si takovou práci se slajdy a ony vám odvádějí pozornost!

  • Pokud promítáte slajdy, kde je text, který mají lidé přečíst (ukázky z knihy, tvíty), dejte jim na to čas.
  • Pokud naopak chcete být poslouchán, dejte na slajd minimum textu.
  • Pokud promítáte slajdy s hodně textem a chcete být zároveň poslouchán, rozhodněte se, co doopravdy chcete.

Nádhernou ukázkou, jak špatné slajdy zcela pohřbí výkon, nedávno poskytlo iHNED.cz a jejich Prezidentský Powerpoint. Doporučuji zhlédnout, tam je špatně úplně všechno, od myšlenky, přes moderátory (ve 27 minutě ráčkující Šídlo praví „Napchavo je Pchedátoch, nalevo Techminátoch, upchostched Achnold Schwachzeneggech a Kachel Schwachzenbechg.“), až po naprosto zoufalé výkony kandidátů, kteří svádějí nerovný boj s prezentací. Jedinou světlou výjimkou je Miloš Zeman na konci, který si připraví pouze dva slajdy a prohlásí: „Nedostávám se do rizika prokázání technické impotence, jak se stalo u některých mých protikandidátů. Nebudu ani současně mluvit a vy totéž současně číst. To by mělo smysl pouze tehdy, jestliže v publiku je nezanedbatelné procento neslyšících a nebo analfabetů.“ Palec nahoru!

Jak vypadají dobré slajdy?

Předně: slajdy nemusíte mít vůbec. Dvoudenní školení Nette Framework mám bez jediného slajdu. Jsou totiž pouze doprovodem prezentace, nikoliv nosnou kostrou. Taky si ze mě dělávají srandu, že když někde přednáším, chystám si slajdy na poslední chvíli. Je to tak, podstatné ovšem je, že nad prezentací přemýšlím měsíc dopředu, a slajdy jsou jen dokreslením už hotového obsahu a koncepce.

Nenechte slajdy vám kazit prezentaci, využijte naopak jejich předností:

  • Slajdy jsou skvělé, abyste nemuseli popisovat to, co lze zobrazit.
  • Slajdy jsou skvělé pro zdůraznění ústřední myšlenky (kterou pak lze třeba vyfotit; btw, rozjuchaná přednáška Roberta Němce o tom, jak několikrát zkrachoval, byla vůbec výborná).
  • Slajdy jsou skvělé místo pro decentní promo (na prvním i posledním slajdu kontakt na vás a nechat jej svítit co nejdéle).
  • Slajdy se dají použít pro navození nálady. (V tomhle je přebornice Olga Biernátová. Ale pozor: jen tenká hranice dělí zajímavé použití obrázků od přehlídky fotobankového klišé nebo jakoževtipných obrázků, které spolehlivě vaši přednášku pohřbí.)

Slajdy naopak nejsou místem pro osnovu prezentace. Tu si vytiskněte jen pro sebe. A až budete mít po potlesku, nezapomeňte na Slideshare nahrát tu správnou verzi.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Kapitán Bravo #1

    avatar

    Upřímně řečeno na mě ty slajdy také působili docela dost rušivě. Když hledám osobní slajdoinspiraci, většinou mířím na Speaker Deck (který podle textu bude asi obsahovat Grudl Compilant prezentace)
    P.S. Pod tímhle jménem jsem se zapisoval na Barcamp prezenčce, takže ta by také potřebovala dopracovat…

    před 12 lety
  2. Carl114 #2

    avatar

    Nebyl jsem tam, ale textu je tam příliš. Možná bych to ani na přednášce nepřečetl. Podle mě je nejlepší do slajdu narvat nějaký titulek toho, o čem zrovna teď chci mluvit. Něco jako nadpisy v článcích.

    Obrázky a podobné věci jsou taky fajn, ale přímo nesnáším, když je na slajdu plno textu a přednášející přepne a hned začne mluvit. Mám poslouchat nebo číst?! Když už tam nějaký text je, počkejte dvě minutky… jinak je tam ten k ničemu.

    před 12 lety
  3. Pavel Ungr #3

    avatar

    No Davide, já o tom slidu hodně přemýšlel. On je to screenshot. Není to obsahový slide. Screenshot z podmínek pro API od Google. Zvažoval jsem, jestli tam dát jen část té obrazovky nebo celou, ale nakonec jsme se rozhodl pro celou. Jak by jsi to řešil ty, když by jsi chtěl doložit autentické informace screenshotem a je jich hodně?

    před 12 lety | reagoval [4] David Grudl
  4. David Grudl #4

    avatar

    #3 Pavle Ungre, Pavle, udělal jsi to správně, to měl být vtípek.

    před 12 lety
  5. Pari #5

    avatar

    A my co tam nebyli máme smůlu, škoda že nebudou videozáznamy:-(

    před 12 lety
  6. Radim Hasalík #6

    avatar

    Prezidentský Powerpoint jsem viděl. Bylo zarážející, proč kandidáti prostě nepokračovali bez prezentace. Udělalo by to mnohem větší dojem, než neustálé zastavování a dohadování o vteřiny. Zlatý Obama… to je jiná liga.

    Davidovu přednášku jsem měl možnost vidět a slyšet na vlastní oči jednou. Potom jsem viděl ještě jeden záznam o budování účtu na Twitteru. Obojí fakt to stálo za to.

    Co se slide týče, tak nás bohužel (ne)učí škola. Pamatuji se, že podobné přednášky se čtením slide jsme dělali na střední. O mnoho let později jsem se v praxi dozvěděl, že je vše jinak a slide by měly být jen doplňkem.

    před 12 lety
  7. David Lörincz #7

    avatar

    Nesčetněkrát vyhráli jo? 😁 Já si teda pamatuji, že jsme vás 2× porazili (ze dvou her). Jinak sem tě rád poznal – měj se. A díky za pěkný článek.

    před 12 lety
  8. Jiří Knesl #8

    avatar

    Taky jsem před časem psal o dělání slajdů

    https://web.archive.org/…y-na-barcamp

    Je tam ještě pár dalších tipů

    před 12 lety | reagoval [9] S(a)tano
  9. S(a)tano #9

    avatar

    #8 Jiří Knesle, Dobrý deň pán Knesl. Zaujal ma odkaz na váš „recept“, ale nefungujú vám na ňom odkazy na jednotlivé prezentácie.

    před 12 lety
  10. Patrik Illy #10

    avatar

    Davide, tím fotbálkovým skóre se můžeš chlubit jen proto, že jste nezvedli naši hozenou rukavici ;)

    před 12 lety
  11. Vladimír Přichystal #11

    avatar

    Davide, já jsem rád, že to tam zaznělo a ještě víc, že to řekl někdo jiný než já. 😉

    před 12 lety
  12. Margit #12

    Davide, díky, skvělé doporučení a teď jdu vyškrtat texty ze svých své slajdů.

    před 12 lety
  13. McHa #13

    avatar

    Pěkné ublognutí – díky Davide. ;)
    Souhlas – taky trpím u slajdů (a i výstavních panelů), který mi nutí číst romány ze stěn.
    U prezidentského powerpointu jsem měl stejný pocit – Zeman to dal a do teď si pamatuju – „naše země jako Švédsko“ :/ … thumb down těm ostatním, kteří se báli vykročit „bokem“.

    Pro zájemce o trocha inspirace doporučuju knihu „How to deliver a TED talk“ (e-book za 2× pár babek na Amazonu) – https://www.penize.cz/…ch-prednasek

    před 12 lety
  14. Max4ex #14

    avatar

    škoda že neni videozáznamy:-(

    před 10 lety
  15. Marek #15

    avatar

    Prezidentský PowerPoint jsem bohužel zažil na vlastní kůži a byl to dost otřesný zážitek. Ale pochvalu pro Zemana nesdílím, protože jeho styl „Vy všichni jste blbci, jen já jsem letadlo“ nevyznávám. Třeba si před příštím prezidentským powerpointem přečtou kandidáti aspoň tyhle desatera: https://www.prezentacepowerpoint.cz/

    před 8 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.