píše samočinný generátor textů

Na navigaci | Klávesové zkratky

Social Networking Dilema

(Pozor, v následujících řádcích se skrývá pohlavní orgán.)

Čas od času mi dorazí zpráva, že si mě někdo přidal do té či oné webové služby jako kamaráda a abych naše přátelství stvrdil kliknutím na tlačítko. Rozhodně je potěšující, že si na mě někdo vzpomněl, taktéž že stvrzování přátelství doznalo značného pokroku od dob Vinnetoua s Old Shatterhandem, ale tím se mi zdá, že výčet kladných bodů končí.

Dost často totiž pozvání směřuje na službu, kde nemám registraci. Ač si skutečně vážím toho, že si někdo dal práci s vypsáním pozvánky, registrovat se kvůli jednomu kliknutí na tlačítko se mi prostě nechce. Leda snad, že bych byl v nějakém registrovacím rozmaru. Nebo když se těch pozvánek sejde skutečně hodně. Třeba loni. To se urodilo požehnaně pozvánek na LinkedIn, že jsem se teda taky zalinkedinoval, všem potvrdil, že jsme kámoši, a jal se zkoumat, k čemuže ta služba vlastně je.

Po několika dnech experimentování jsem na to kápl! Jde o moderní internetové provedení soutěže měření si penisů. Víc kontaktů = větší číslo. Než ze mě soutěživost vyprchala, naklikal jsem si také poměrně dlouhý a tlustý adresář. Pak mě to přestalo bavit.

Je samozřejmě možné, že LinkedIn skrývá více her nebo levelů, ale natolik jsem jej nepenetroval. Klidně mi napište, že jsem ho vůbec nepochopil 🙂

Should I Accept or Should I Go?

Nádech paranormálna má, když si na vás vzpomenou kamarádi, se kterým se vůbec neznáte. Takových se začalo objevovat docela hodně, až mi to připadalo paranenormální. Každá pozvánka mě pak stavěla před tzv. social networking dilema. Potvrdit nebo zamítnout?

Co když mě jen zradila paměť a zamítnu někoho, s kým se dávno znám. Dopustím se faux pas. Budu vypadat nafoukaně. Nebo ho potvrdit? Jaký smysl má adresář plný jmen neznámých lidí? Či snad dělat mrtvého brouka, pozvánku nechat bez reakce a povýšit dilema na trilema?

Facebook vrací úder

Minulý měsíc se konal TechCrunch meeting, který mě donutil vytvořit si účet na Facebook. To je v podstatě stejná služba jako LinkedIn, jen s tím rozdílem, že ovládání vyžaduje o 30 bodů vyšší IQ než mi příroda dopřála a nutí mě co chvíli opisovat zcela nečitelnou captcha. Nicméně i tady je možnost přidávat si své přátele a hned po zaregistrování jsem tomu propadl a spoustu lidí si naklikal (kdoví, kolik z nich jsem tak postavil před social networking dilema …ehm trilema).

Což byla ukrutná hloupost, protože si pak začali ostatní přidávat mě a já musel potvrzovat.

Jelikož Facebook nepoužívám (mám LinkedIn nebo pravítko) a dosud jsem nenašel obecné řešení pro social networking dilema, řekl jsem si dnes ráno krátce po poledni, že do svého profilu napíšu prosbu: „Nepřidávejte si mě prosím mezi friends, Facebook nepoužívám.“ Po půl hodince klikání a opsání několika nečitelných captcha se podařilo. Čímž jsem odstartoval smršť nabídek přátelství!

Totiž, Facebook je tak vychytralý, že jakmile zaznamenal diverzantskou aktivitu, tak začal ostatní poňoukat: Hele, koukej, David Grudl, sedm tvých „kamarádů“ ho má jako „kamaráda“, jakto, že ty ho ještě nemáš? Hned si ho přidej!

Pochopil jsem to, když mi napsal Jan Horna:

Davide, Facebook mne Vas doporucuje jako pritele. Kontakt, ktery doporucuje, stejne jako Vas, jsem v zivote nepotkal…

…nápodobně Jene a díky za vysvětlení! Pak si mě přidala Denisa. Hádejte kerá! Nebo další slečna:

Zdravim, Davide. Ted si nevybavuji, odkud se zname, ale podle fota jsme se urcite potkali osobne. Pripomenete mi, kde? Kdy? Pri jake prilezitosti? Nebo to bylo na jedne z mnoha F.Tuesday akcich?

V profilu mám tohle foto. Tak jsem slušně odpověděl

Myslíte na té úterní swingers party?

a začal pátrat, jak zrušit registraci.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Pavel Neuman #1

    avatar

    FB má podle mě jednu výhodu. Všichni tam maj konto. Když potom člověk chce třeba uspořádat akci, neznám lepší místo, kde ji oznámit :)

    Co by mě ale zajímalo víc Davide, je tvůj názor na Twitter… Jinak social „pruda“ v čechách už je trochu nuda, ne?

    před 16 lety | reagoval [2] David Grudl [3] Jirka Ch
  2. David Grudl #2

    avatar

    #1 Pavle Neumane, na twitteru jsem jedna z nejhezčích aktivních uživatelek 😉

    Reakce na twit: To je mi jasné, jenže takto vytvářená síť nemá pro mne žádnou hodnotu, navíc mě nutí neustále něco potvrzovat. Naopak Twitter používá mnohem lepší asymetrický systém, který mi zcela vyhovuje.

    před 16 lety | reagoval [5] Pavel Neuman
  3. Jirka Ch #3

    avatar

    #1 Pavle Neumane, Polemizuju s tvrzením, že účet tam má každý a že je to tedy ideální místo k čemukoliv.

    před 16 lety | reagoval [5] Pavel Neuman
  4. Fczbkk #4

    avatar

    Na Facebook sa vykašli, je to Myspace pre ľudí nad 20.

    Linked In vyzerá ako blbosť. Ale ak si hľadáš prácu, oplatí sa tam mať dobrý profil s nejakými doporučeniami. Vo veľkom to používajú headhunteri, ktorí občas vedia dohodiť pekné miesta. Tiež ho používajú technicky zdatnejší zamestnávatelia, aby obišli personálky (napr. https://web.archive.org/…aved-me-75k/).

    Už asi rok a pol sa Linked In začal celkom silne používať aj na Československom trhu práce.

    před 16 lety | reagoval [5] Pavel Neuman
  5. Pavel Neuman #5

    avatar

    #2 Davide Grudle, No moje hodnocení podle užitečnosti 1) Twitter (i při hodně lidech málo šumu), dlouho nic, 2) Facebook, 3) LinkedIn, kdysi „první“, dnes už mi přijde dobrý spíš pro lidi co se chtěj nechat zaměstnat #4 Fczbkk

    Užitečnej mi přijde třeba i friendfeed, ale jen na to ho mít jako Facebook app

    Jinak s Twitterem jsem myslel, že by mohlo zajímat i ostatní, co si o Twitteru myslí jeden z cz A-listu, i když mi zcela vyhovuje asi stačí ;)

    Ad tweet, …pokud stejně tak pro tebe nemají žádnou „hodnotu“ (nepočítám na peníze) čtenáři Latrine… Je to samozřejmě jen otázka toho, jestli ti to stojí za čas věnovaný klikáním na confirm. Není to u tebe spíš takhle, než že je Facebook k ničemu? Není to co ti vadí právě výhoda Facebooku?

    #3 Jirko Chu, IMHO venku pravda, u nás už de facto taky pravda. Samozřejmě se bavíme o případech, jako jsme my sami, do mainstreamu mají ještě všechny ty služby (naštěstí) daleko :)

    před 16 lety | reagoval [12] David Grudl [14] Almad
  6. pixy #6

    avatar

    Hele, Davide, jestli z tebe vypadne takovej excelentní feuilleton aspoň jednou týdně, tak já se definitivně vykašlu na další překládání Barryho, jo?

    před 16 lety | reagoval [12] David Grudl
  7. pistols #7

    avatar

    hmm jak se temu rika sest stupnu odlouceni? ci jich bylo devet… nevzpomenu si. kazdopadne na facebooku se, za par mesicu, budou znat vsichni

    před 16 lety
  8. r1 #8

    Před časem mě na Facebook pozvala jedna kamarádka. Zaregistroval jsem se, ale zjistil, že je tam několik lidí, se kterými se nechci bavit, ačkoliv je znám a bylo by blbé si je nedat do přátel, tak jsem zase rychle deaktivoval účet.

    před 16 lety | reagoval [12] David Grudl
  9. Jan Horna #9

    avatar

    Davide,

    Vy jste to nepochopil :) My se všichni musíme podřídit, rychle se vraťte na Facebook. Naklikejte si tam kamarády, ať je nás co nejvíc. Pak budeme nakupovat, klidně i na úvěr.

    Facebook totiž nemá fungujicí obchodní model, tak jim s tím všichni musíme pomoct. Je to na nás! Mark Zuckerberg to sám proboha nezvládne. Vytáhněme ho prosím z té bryndy, co si sám nadělal :)

    před 16 lety | reagoval [12] David Grudl
  10. Martin Malý #10

    avatar

    Vidíš vidíš… Ty si stěžuješ, že si tě přidávaj lidi, který neznáš a který neznaj tebe. Mně si třeba Denisa nepřidala PROTO, ŽE MĚ ZNÁ! A to se vyplatí! :)

    před 16 lety | reagoval [20] soulbringer
  11. Vojtěch Kopal #11

    avatar

    LinkedIn využiju skutečně spíše pro zajištění pracovních kontaktů, i když se spíše jde o sezóní záležitost, teď jsem si sháněl kontaky do Londýna kvůli práci.

    Také jsem se nechal strhnout „with enlarging my pen… linkedin contacts“. Facebook je ideální pro kontakty, které jsem potkal mimo ČR.

    před 16 lety
  12. David Grudl #12

    avatar

    #5 Pavle Neumane, přirovnání ke čtenářům La Trine je v podstatě trefné. Symetrické adresáře jsou totéž, jako mít ve své RSS čtečce právě jen blogy svých čtenářů. To by mi vážně nevyhovovalo, byť to můžeme nazývat „předností“. Navíc to člověku háže psychické klacky pod nohy (ať už popsané #8 r1 nebo v článku).

    Že jsem službu šmahem odsoudil celou ber prosím s nadzáskou.

    #6 pixy, i ty lichokopytníku, člověk by ti málem uvěřil! 🙂

    #9 Jane Horno, no říkal jsem si, proč mi to po deaktivaci účtu napsalo „na brzkou shledanou“ 🙂

    před 16 lety
  13. honza #13

    avatar

    Mně pořád chodí nabídky ke zvětšení penisu. Ty rovnou mažu, ale teď mě v souvislosti s článkem napadá, jestli to právě nejsou ty pozvánky… Já totiž nikdy žádnou nedostal…

    před 16 lety
  14. Almad #14

    Na ten LinkedIn jsem měl nejdřív stejný názor, ale pak jsem zjistil, že coby „byznys netvórk“ se to fakt hodí.

    A na rozdíl od #5 Pavel Neuman si myslim, že to má smysl udržovat, páč jeden nikdy neví ,)

    Ale jinak souhlasim, stejně jako s tim, že asymetrický twittr model pravítkuje.

    před 16 lety
  15. Radim Hasalík #15

    avatar

    LinkedIn se skutečně hodí pro zjišťování, kdo a koho zná. Když chci s někým zahájit spolupráci, je vždy lepší se podívat, jestli třeba nemáme společného známého.

    Mohu se také podívat, jaké zkušenosti má dotyčný za sebou a kde pracoval. Obecně čím více informací o druhém člověku zjistím, tím lépe se mi s ním jedná.

    Jsou také lidi, které třeba potkám jednou v životě a nekomunikuji s nimi pravidelně. Když potřebuji něco z oboru, jednoduše si najdu jejich kontakt. Jestliže dotyčný aktualizuje svůj profil na LinkedIn, dokážu se s ním spojit i v případě, že změnil zaměstnání.

    Pokud vás zajímají, jak LinkedIn používají HR agentury, mrkněte na článek mého kolegy z ITBIZu:

    https://www.itbiz.cz/…din-hr-firmy

    před 16 lety
  16. Martin Kopta #16

    avatar

    Vidíš, Davide, a to je právě to, že seš zelenáč. 😉

    Musíš se naučit, že ne každej kamarád je taky FB-kamarád. A naopak. Třeba polovina z mých Twitter-kamarádů jsou lidi, které v jiném prostředí nepotkávám. Není radno to míchat.

    (BTW: Proč tuhle pohlednici adresuju sobě? :-o)

    před 16 lety
  17. Roman #17

    avatar

    Haha! Jak zrusit registraci. Tak o tom asi bude dalsi clanok pretoze ja uz som si toto presiel. Az na to ze ja som sa rozhodol odregistrovat okamzite po registracii ked som zistil ak aka je facebook kravina (pre mna nepouzitelna a zbytocna sluzba (coz je ostatne aj mypsace, a linkedin)).

    Takze .. som zvedavy na tvoje skusenosti s odregistrovavanim 😉

    Pomocka: skus si postupne vyberat kazdy z dovodov odregistrovania! 😉

    p.s.: … a aj tak svoje konto nezrusis

    před 16 lety | reagoval [18] Roman
  18. Roman #18

    avatar

    #17 Romane, no jo, vidim ze uz mas tiez… „brzy nashledanou“ 😉

    před 16 lety
  19. Gampleman #19

    avatar

    Mimochodem viděli jste službu Facebook Beacon někde v akci? To je Big Brother velkeho razeni…

    BTW nefunguje ti tu PDF Export ☹

    před 16 lety
  20. soulbringer #20

    avatar

    #10 Martine Malý, vybornej comment :o))

    a sam jsem zvedavy, zda-li si David najde zpatky cestu FB nebo ne :o)

    ja mam ted dilema (spise me svedi ruce), zda-li si ho mam pridat do kontaktu nebo ne :D

    před 16 lety
  21. Luděk Černocký #21

    avatar

    Hehehe super článek:)) Hlavně závěr se slečnou a Davidem „starým harcovníkem a profesionálním bavičem“ Brentem:))

    před 16 lety
  22. Honza #22

    avatar

    Nedá mi nezeptat se – ozvala se ještě ta slečna z F.Tuesday akce? :))

    před 16 lety
  23. BD #23

    FaceBook i LinkedIn jsem používal přesně 1 den a pak účty zrušil. U Facebooku mě překvapilo uživatelský velmi příjemné prostředí a brutální captcha (doporučuji zkusit hlasový záznam).

    Ale musím uznat, že jsou to vedle MySpace další učinné nástroje jak spamovat své okolí či dokonce celý svět.

    před 16 lety
  24. Jméno: (povinné) #24

    avatar

    při vydání tohoto článku jsem s ním souhlasil, protože jsem si účet na Facebooku zrušil asi před rokem- ale jelikož jsem před asi týdnem zjistil, že nejenom většina mých známých má na facebooku účet, ale i známí mých známých, s kterými jsem jednou dvakrát byl na pivu … proč se tam nepřidat a nevyužít dalšího způsobu (po IM), jak s nimi být v kontaktu. s ničím jako je poměřování pindíků to nemá nic společného (aspoň u mě) – koho neznám osobně tak si do „friend listu“ nepřidám, tečka.

    před 16 lety
  25. _vasekS #25

    avatar

    Pokud člověk chce obětovat veškerý svůj čas, nechť si udělá účet na myspace nebo kdekoli jinde, kde jsou jeho přátelé. Pište sms, emaily, používejte messengery ale hlavně nezabíjejte svůj čas takhle … ;)

    před 16 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.