Nové SPZ mohou mít 5 – 7 písmen nebo číslic. Musí obsahovat alespoň jedno písmeno a jednu číslici. První písmeno zleva určuje kraj, ve kterém je auto zaevidované. Má to jistou logiku, třeba J znamená Vysočina, zatímco B kraj Jihomoravský. Toť kompletní tabulka:
- A Praha
- S Středočeský kraj
- U Ústecký kraj
- L Liberecký kraj
- K Karlovarský kraj
- H Královéhradecký kraj
- E Pardubický kraj
- P Plzeňský kraj
- C Jihočeský kraj
- J Vysočina
- B Jihomoravský kraj
- M Olomoucký kraj
- T Moravskoslezský kraj
- Z Zlínský kraj
Bystrý čtenář už tuší, že celý tento spot je pouhým tahákem. No dobře, tak ještě nějakou přidanou hodnotu…
S dopravou nerozlučně souvisí tato znělka. Pokud ji znáte, mohlo by vás zajímat, že hudební základ tvoří jazzový hit Yes Sir, That's My Baby z dvacátých let minulého století. V našich končinách ho proslavilo duo Voskovec & Werich ve své první hře Vest Pocket Revue. Zatímco v rozhlasové znělce je text zredukován na Pozor, zákruta!, pánové V&W ji zpívali takto:
Že se nestydíte,
takhle kazit dítě,
zvláště není-li vaše.
Vždyť takové děcko
nesmí papat všecko,
nanejvýš drobet kaše.
A to už je z dopravních zpráv vše. Šťastnou cestu!
Komentáře
Jan Brašna #1
Tato písmena vychází z názvů krajským měst. Tudíž J – Jihlava (Vysočina), B – Brno (Jihomoravský), C – České Budějice (Jihočeský).
A je historicky Praha, S je prostě výjimka a odvozue se to podle názvu kraje (jak jinak taky?), E, M, T – už zabraná písmena, tudíž jsou další vhodná v pořadí názvu krajského města.
Stačí? ;)
Jan Brašna #2
A vlastně – na co jsem se chtěl zeptat…
To tedy platí i u těch „custom“? Takže nemohu v Plzeňském kraji zaregistrovat značku KOKOT (vlastně nikde kvůli absenci čísla), neboť se to vylučuje, jedině tedy PK0K0T? Samotný K0K0T (všimněte si nul) by pak šel v Karlovarském kraji?
David Grudl #3
#1 Jane Brašno, až na drobnost, že B představuje Břeclav, jak ostatně každý Břeclavák ví.
Ono je to celkem zřejmé, že jde o zachování zkratek měst z minulé verze SPZ – ta poznámka ve článku měla být pokusem o humor 🙂
#2 Jane Brašno, To stejně mě napadlo také, ale u custom značek asi pravidlo kraje může být porušeno (třeba za další příplatek :)
Ivorius #4
#1 Jane Brašno, A jak potom vysvětlíš Olomoucký kraj? Proč je tam M když písmeno O je volné?
David Grudl #5
#4 Ivoriusi, patrně kvůli volnému formátu nové SPZ a zaměnitelnosti 0 a O.
Andrew #6
#4 Ivoriusi, Zřejmě proto, že [ó] by se na první pohled mohlo zaměnit s [nula].
Michal Houda #7
#5 Davide Grudle, Ze stejného důvodu se vynechávalo ve starých SPZ písmeno G (a možná i další).
David Grudl #8
#7 Michale Houdo, Nicméně, když Bratislaváci po BLA pokračovali v BLC, BLD atd, bylo to z jiného důvodu, než kvůli podobě B a 8.
carnero #9
A to tam chybí písmenka pro vojenská, historická a testovací vozidla (V, F a spol.). Ale ty již mají jinak poskládaná čísla.
carnero #10
#8 Davide Grudle, Ale Jeseník u nás měl JEB naprosto bez problémů.
Jan Brašna #11
#3 Davide Grudle, Vole :D Normálně jsem ti BV sežral i s navijákem ;) Aha, humor, mě to přišlo jako postesknutí ;) Ono totiž ty značky byly rozhodnuté dříve, než se ony zmíněné kraje nechaly přejmenovat, takže v tom nikdo moc prsty nemá…
#4 Ivoriusi, Viz #5 David Grudl#6 Andrew, je to přesně tak. Třeba u Pardubic taky není R / D / I ale až E…
#7 Michale Houdo, No já si ještě živě pamatuji SPZ typu GTD 00–00 ;)
#10 carnero, Jo, přesně tohle jsem si nemohl vybavit, vím že to někde bylo :D
Markoff #12
vidite, na Slovensku take zvrhlosti nepotrebujeme a mame format ako vacsina europy AA-123-BB kde AA je mesto za ktorym nasleduje poradove cislo a poradove pismena, kde vynimku tvoria navesy ktorych koncove pismena zacinaju Y, kazdopadne je za 11250Sk (klasicka 1250Sk AFAIR) mozne mat aj vlastnu znacku kde musi byt mesto a za nim 5 lubovolnych znakov, mailom sa sirila napr. podarena zilinska SPZ – ZA-VODOU, v partizanskom si da ale asi malokto PE-DOFIL ale v Blave sa da vidiet aj BA-BETKO
carnero #13
Jan Brašna #14
#12 Markoffe, Ono to ale nepoužívá většina evropy. Výše zmíněný formát nepoužívá nikdo, Německo má dvě dvojice písmen dle města a zbytek čísla bez pevného formátu, Rakousko má jedno písmeno města a zbytek netuším :), Švýcaři začínají názvem kantonu a Španělé (na starých značkách) jedním písmenem města provincie. Jinak zbytek evropy má zcela náhodně generované, nijak nespojené s místem vydání – Itálie, Francie, Nizozemí, Belgie, Portugalsko, Anglie, Švédsko, Dánsko, Norsko, Lucembursko, Španělsko (na nově vydaných spz)…
Jakub Vrána #15
U Francouzů oblast vyjadřovalo poslední dvojčíslí, viz https://web.archive.org/…%A9partement, seřazené to mají podle abecedy. Jak vypadají jejich nové značky, nevím.
dond #16
#14 Jane Brašno, Italové rozhodně místní příslušnost přiznávají, a sice jedno- až dvoupísmenným označením města v rámci regionu (region je prťavými písmenky mezi označením města a zbytkem značky). Jak jsou na tom ostatní, to netuším, ale měl jsem dojem, že i Holanďani v tom mají nějaký místní systém…
hranek #17
Mě by zajímala jiná věc – „nové“ RZ jsou v oběhu cca 3 roky a pražáci už máme 5A0. Jak dlouho bude trvat než dojdeme k 9A9 a co pak?
pankreas #18
99A, A99…
Jan Brašna #19
#16 donde, Ano, mrňavým doplňkem, který AFAIK není součástí „registrovaného sledu znaků“, ale skutečně jen doplňkem vlastní placky ;) Jinak Nizozemí je opravdu naprosto náhodné, generované.
#17 hranku, Konec světa :P
#18 pankreasi, Moc se těším na E55 1234 ;)
jindřich #20
#4 Ivoriusi, Protože přece pro Holomóc mělo být H a to už má Hradec.
Bochi #21
Poměrně velká anarchie ve formátu SPZ panuje – což asi málokoho překvapí – v USA. Třeba tady v Kalifornii má „custom plate“ hodně velká část lidí a mezi povolené znaky patří kromě čísel a písmen i některé „wingdings“ symboly jako ruka, hvězdička, srdce atd.
A to nemluvím o grafickém provedení a tvaru pozadí značky – nejen, že samotný „default“ styl každého státu je jiný a čas od času se mění, ale můžete mít na značce i logo svého oblíbeného sportovního klubu, značku firmy, symbol své „alma mater“, nějakou hezkou krajinku nebo slečnu apod.
Navíc, celá ta sranda vlastně ani není tak moc drahá, většinou v řádu desítek dolarů.
cassul #22
Akorat ten moravskoslezsky kraj s T mi nebyl moc jasny. Pak ale mi doslo, ze hejtmanem je Tosenovsky
cortez #23
Tenhle web se mi fakticky líbí :) … tyhle komentáře fakt stojej za to :))
Dano #24
Pokial viem, v Prerove tiez preskocili C a D
:)
Jenyk #25
Prej se planuje naka zmena CZ SPZetek – vi o tom nekdo neco??
Petr Souček #26
Dokonce v některých státech není třeba mít značku vepředu a vzadu, stačí jen jedna.
argus #27
Protože rodné číslo by vyřešilo asi vše,žádné vozidlo
škodu neudělá a tak by mohlo být duplicitní na mnoha
vozidlech majitele,pojištovna by hnedle věděla kdo jí dělá škodu.
pepa #28
tuhle jsem potkal sportovni auto se znackou 011 XX93 a nevim co je to za znacku poradite mi kam ji mam zaradit ???
Východočech #29
#20 jindřichu, Klidně si to mohly prohodit. Vždyť správný název HK je přece „Mechov“!
troubeles #30
stejně je to na houby tedkom ty znacky jakesi E , P a Z … predtim kdyz bylo PEH , UHE nebo treba ZLE tak to bylo lepsi … drive sem mel znacku UHE xx – xx a kazdy vedel ze jsem z uherskeho hradiste , no a ted sem si koupil nove auto a mam znacku 3Z1 xxxx , a kazdy si mysli ze sem poblazneny neboli „pobuchany“ zlinak , a pritom nejsem :D :D :D nemam nic proti zlinu ani zlinakum , ale vseobecne plati za piraty silnic…:)))
Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.