Neplánoval jsem se stát programátorem open-source knihoven. Na vině je propast mezi potřebami webového vývojáře a existujícími řešeními. Ty jsou nedostatečné. A nepomůže ani změna platformy nebo nákup nejlepšího vývojového balíku – propast tam zeje stále.
Tuhle jsem prohlížel aplikace, na kterých jsem v posledních letech pracoval, a ke svému překvapení si uvědomil, že v nich používám pouze jedinou knihovnu (HTML Mime Mail od Richarda Heyese), kterou jsem si nevytvořil sám. Teď se nechlubím – teď si zoufám! Když jsem dřív programoval v jiných jazycích nebo prostředích, byl jsem vždy pouhým uživatelem hotových komponent. A spokojeným. Že se to změnilo je myslím dokladem krize vývoje webových technologií v posledních deseti letech.
Nutnost psát si většinu knihoven od píky zná asi většina firem vyvíjejících webové aplikace. Jaké to má důsledky?
- Ztratil jsem pár let života. Zcela vážně. Nejvíc času vezme studium problematiky, vytvoření si názoru a jeho prověření v praxi. Samotné kódování je maličkost.
- Práce se stává deprimující. Věčně tonout v podružnostech a nemožnost se soustředit jen na hlavní myšlenku je nesmírně demotivující. Dokud jsem neměl v rukou dobrý framework, spoustu nápadů jsem nezrealizoval, protože mě už dopředu odradilo nepohodlné programování v prostém PHP. Člověka pak zvráceně potěší, že v tom není sám (ahoj Arthure).
- Člověk získá v oboru značný rozhled. Alespoň jeden klad 🙂 Najednou vidí zcela nové souvislosti. Staré věci chápe docela jinak. Je to zajímavá fáze poznání, bohužel těžko přenositelná.
No, krapet jsem se zakecal o útrapách webového vývojáře, pojďme zpět k open source. Považuji za naprosto normální výsledky práce zpřístupnit ostatním. Asi budu egoista říznutý altruistou nebo co 🙂
Neplánoval jsem „dělat do open-source“, ale když už k tomu došlo, chci to dělat pořádně. Jenže jak přibývá projektů a uživatelů, tak je čím dál tím akutnější potřeba nového webu.
Není možné zde na blogu šudlit nějaké články o dibi nebo Nette. Chce to wiki na dokumentaci, diskusní fórum, aktuality přístupné přes RSS kanál. Všechno multijazyčně – poptávka po anglické mutaci Texy trvá už dlouho, nedávno se ozval se kluk, co chce dělat verzi ruskou. Starý kabátek webu texy.info je už dávno malý. Kdysi jsem vytvořil subdomény dibi.texy.info a nette.texy.info, ale to je čirý nesmysl, tudy se jít nedá. Chce to nový web a velkorysý návrh.
Nad čím váhám:
- Mít všechny projekty na jedné doméně? (třeba jako www.mozilla.com)
- Koupil jsem doménu php7.org (ta bude následující roky čím dál tím více atraktivní). Použít tuto doménu?
- V případě společné domény, mám sem přesunout i Texy?
- Jakou zvolit optimální strukturu webu?
- Jaké použít fórum (zůstat u punBB?), bugtracking systém, SVN (nejspíš využiju Google Code) co vše má umět wiki? (Wiki rozhodně použiji vlastní.)
- Jakou vytvořit vizuální identitu?
- Na co jsem teď zapomněl a později mi to zkomplikuje život?
- Kde na to proboha vezmu čas?
Určitou představu, jak web navrhnout, mám (ano, budu se inspirovat u mozilla.com), nicméně budu rád za vaše nápady v komentářích. Asi bych preferoval provoz na jedné společné doméně. V tom případě ale vyvstává důležitá otázka – přesunout tam i Texy? Bylo by to určitě vhodné, proč mít jeden projekt bokem? Co potom udělat s volnou doménou texy.info?
Jde o to, že web texy.info má stabilní vysoké GTPR (homepage 6, ostatní stránky 5) a šíleně moc zpětných odkazů. Byla by hloupost ho jen tak zrušit. Nebo ho raději prodat někomu, kdo umí tyto faktory využít? To se mi moc udělat nechce, ale nevím…
Co myslíte?
(pokračování: Jak jsem vybral doménu)
Komentáře
Adam #1
Tak čo, depka, súdruhu? :)
Jura #2
No já si myslím, že texy.info by se přesouvat určitě neměla.
Kdyby jste chtěl texy prodat, tak určitě někomu, kdo se o něj bude dále starat a ne nějakému vandrákovi díky kterému texy umře.
Přeji hodně štěstí.
ash721 #3
Neumím si představit, že bys to prodal, Motivací většiny kupců by bylo především využití toho Page ranku. Sehnat srdcaře se schopnostmi, časem a jedním miliónem bude fakt těžký.
Ztráty GPR se bát nemusíš, Page rank lze z původních url přesměrovat stejně jako uživatele. (samozřejmě s určitou časovou prodlevou)
Obsah si umím představit kdekoliv. Ale jakmile to začneš rozvíjet na php7.org, stane se myslím přesně to, co jsi popisoval – zabředneš do dalších podružností. Ta doména tě určitě svádí k monster projektu.
Martin Hassman #4
Mozilla – uvědom si, že tam ta společná doména není pro nic za nic, ale něco symbolizuje (když už nic jiného, tak společnou organizaci, která za tím stojí). Nebo že by ses chystal založit PHP7 Foundation? 😄
v6ak #5
Určitě bych přemístil všechny projekty na jednu doménu. Pak je možné texy.info buď prodat a získat peníze, nebo udělat něco jako přesměrování. /* Neuškodilo by to GPR, že? */
spl!te #6
A což se na to vykašlat využít klasické sourceforge? A na LaTríně jen naodkazovat projekty… bylo by to součástí „většího“ zástupu projektů, možná bych se jen trochu obával že by se tam ztratili mezi ostatníma, rozhodně ne kvalitou ale prostě počtem…
No… Tak asi právě proto ne…
Když už budeš dělat všechny projekty na jedno místo tak by asi byla skutečně blbost separovat texy, ale co se nad tím zamyslet obráceně? Proč skutečně nezanechat všechny pod „texy“? Nemůžu si pomoct, ale podle mě je to přece stejně logické jako je naházet pod php7.org… Je to jen jméno, lidi přijdou tam i tam.
Strukturu jako takovou bych se nebál obšlehnout (ehm… „inspirovat se“ 😉 ) z mozilly, jedna wiki (proč se štítíš té originální? :D )
Jinak za tenhle krok tě velmi chválím a jsem ti vděčný že se chceš s námi podělit… A nemyslím to nijak pokrytecky, fakt 🙂
David Grudl #7
#2 Juro, #3 ash721 Omlouvám se, asi jsem se vyjádřil hodně nepřesně.
Nehledám správce pro Texy, jen potřebuji založit nové weby pro další projekty (dibi, Nette a co já vím ještě). Výhodnější by asi bylo vytvořit jeden společný web, než pro každý projekt vytvářet web vlastní, ale to je otevřená otázka.
Pokud bych vytvořil jeden web (na nějaké mezinárodní doméně), pak by asi bylo vhodné tam přesunout i Texy (samozřejmě i s přesměrováním, ale o rank mi obecně vůbec nejde, ten brzy naskočí znovu). To je opět otevřená otázka.
Pokud bych web přesunul, zůstane mi volná doména texy.info s velkým SEO potenciálem. Otázka je, co s ní? Nechat ji umřít? To bych asi udělal, ale říkám si, jestli to není škoda. Prodávat tam odkazy? Nebo prodat celou doménu? To jsou otázky…
David Grudl #8
#6 spl!te, sourceforge ani za trest, ten server mi připadá strašný. Vážně chci vytvořit něco reprezentativního 🙂
Pokud všechno dám na jednu doménu, tak ta doména musí být neutrální. Připadá mi hloupé na texy.info cpát zcela jiné projekty. PHP7.org sice je neutrální, ale nemám z toho pocit „wow“, fakt nevím…
Wiki mám po technické stránce hotovou (stránka, editace historie), fórum stačí přesunout, jen ale přemýšlím, jakou tomu dát formu, na jaké to hodit URL. Jestli každý projekt na samostatnou subdoménu, nebo naopak vytvořit subdoménu pro fóra, pro bugtracking, atd.
rarouš #9
Rozjel bych to všechno na php7.org a ještě dokoupil domény nette.info a dibi.info :)
rarouš #10
#8 Davide Grudle, druhá varianta url se mi zdá lepší
ash721 #11
#7 Davide Grudle, Aha, no tak to já se omlouvám, že jsem to špatně pochopil..
Prodat, pronajmout „reklamu“ nebo nechat umřít? Třetí varianta je samozřejmě zbytečná škoda. Nech ji vydělávat nějaké drobné :) nebo ji prodej nabídce, která se neodmítá.
Na tom sloučeném projektu bych to osobně dělil takto:
php7.org
php7.org/texy/
php7.org/texy/forum/
php7.org/texy/documentation/
php7.org/nette/
php7.org/nette/forum/
php7.org/nette/documentation/
atd.
Do subdomény bych oddělil maximálně fórum..
S použitím subdomény ve tvaru
nette.php7.org/documentation/
se mi to vůbec nelíbí. Ta adresa na mě působí složitě.
Swed #12
Osobně bych si nechal všechny domény (texy.info, nette.info,..) a jen je presměroval na subdomény php7.org
texy.php7.org atd..
johno #13
#11 ash721, Suhlasim s tymto.
Lubos #14
Este by som skusil pohladat nejaku inu spolocnu domenu pre vsetky tri projekty (skus https://www.bustaname.com/, mozno poznas). php7.org nie je zle, ale nie je to ani „wow“ ako vravis. Matie tam ta 7-cka, prilis sa to bude spajat s jednou konkretnou verziou jazyka.
Texy.info potom presmerovat na novy web Texy na spolocnej domene, tak ju predsa rychlo spopularizujes, nie? Alebo o to ti nejde? Na predaj by to musela byt fakt dobra ponuka.
Joelp #15
Osobně mi v tomto případě příjde mnohem přehlednější nepoužívat domény 3. řádu.
A co nechat si domény a umístit přesměrování na tu novou až za pár vteřin. Vložit reklamu googlu aby se alespoň zaplatily ty stávající domény. Sám jsi uvedl, že na ty weby vede spousta odkazů. Tak jen proto bych je nechal.
Ještě mne napadla jedna varianta. Co na ostatních doménách udělat zrcadlo té php7.org?
Radek Hulán #16
Chtěl bych ti nabídnout 300 Kč (pětset je moc) za Texy.info. Přesměroval bych to na hulan.cz, a zaplatil bych ti tu cenu ve chvíli, kdy přes to přijde první klient a objedná si web za minimálně 200.000 Kč (+DPH).
To je férová nabídka, ne? 🙂
tark #17
#11 ash721, Jasně, tahle varianta je myslím fajn. O Sourceforge bych také ani neuvažoval, vždy se tam ztratím, nebo nadávám a tak… :))
veena #18
Nebál bych se texy.info přesměrovat s tim, že obešleš největší linkovače se žádostí o změnu linku.
finc #19
Vzdy je to kompromis. Neco noveho zacit, za necim starym udelat tlustou caru.
Kazdopadne nazev webu neni jen tvoje adresa, je to neco, co se bude pozdeji asociovat s tvymi projekty. Podle toho bych se rozhodl. Osobne si myslim, ze php7.org je sice dobra adresa (alespon do budoucna), ale dle meho je naprosto nevhodna pro tvorbu vlastnich projektu.
Podivej se treba na Apache, JBoss, apod. Jedna se o jakousi strukturu, ktera jasne odpovida tomu, co obsahuje za produkty.
php7 jednou bude oznaceni verze PHP, tezko rici, ze se jedna o tvou vlastni znacku. Mozna to pravne je mozne, ale z pohledu uzivatele, akorat povede ke zmateni pojmu. A co kdyz jednou bude PHP 8? Tve oznaceni bude vypadat, jako kdyz se jedna o zastaraly projekt :)
Milan Svoboda #20
Spíš bych zkusil najít něco co všechny ty časti (dibi, nette, texy, atd..) spojuje a pokusit se to nazvat nějak tak a pak by se to už členilo na jednotlivé části
Tomik #21
https://web.archive.org/…php7.org:80/ je velmi dobrý nápad, ale dle mého skromného názoru ne na tyto projekty (až možná tak za 5, 6 let bude PHP8, už to nebude aktuální :), i když otázka je, zda se tomu budeš tehdy ještě věnovat).
Učitě bych mezi ně presunul i https://texy.info/, a tuto adresu přesměroval na novou (tj. jak návštěvníky, tak GPR), ale jakou doménu zvolit, to je otázka.
lipton #22
#16 Radku Huláne, :D Spíše by mě zajímalo kolik lidí používá tvůj „nejlepší“ CMS. Někde jsem četl, že dokonce cpeš HTML značky přímo do návratových hodnot některých metod.
lipton #23
#16 Radku Huláne, Jak by viděli kam je to přesměrovalo tak by vypli browser :d Nebo pokud si myslíš, že člověk co si někdě přečte co je to Texy! a chce jí někde použít ( zdarma ), si potom co ho to přesměruje koupí web za 200.000? Pokud ano tak snad začnu používat blog:cms :D
tiso #24
#20 Milane Svobodo, Spája ich jedna vec – značka dgx… Takže dibi|nette|texy.dgx.tld/forum|doc|download (sorry, ten jazyk sa tam nezmestil)
Osobne som ale za 3 samostatné domény, s približne rovnakou štruktúrou i vzhľadom, len farebne odlíšené.
Lokutus #25
Aby ses v tom neutopil. Tohle ti snadno přeroste přes hlavu. To už není práce pro jednoho člověka.
Co doma? Nemají tvou fotku přilepenou na lednici? 🙂
Z vlastní zkušenosti vím, jak taková práce žere čas a neustále se nabaluje, jako kulička hovnivála. Seznam naprosto nezbytně nutných úkolů roste a doma pak lineárně roste nevraživost vůči tvé práci.
Roman #26
Nechal by som si TExy.info dovtedy pokial nedas texy na inu domenu potom na texy info spravil:
pockal kym sa to zaindexuje/presunie pagerank a potom by som to vsetko zmazal a zrusil / predal
Jakub Hejda #27
Chci být sexy. Koupím Texy :)
Jaká je vyvolávací cena za doménu? :)
john #28
na nějakou novou doménu?
hmm… sexy.info je obsazená :(
David Grudl #29
Díky za názory. Vlastně jsem rád, že jste mi rozmluvili php7.org. Nebudu ji používat. Akorát teď musím hledat vhodnou doménu… To je děsná práce.
Stále si nejsem 100% jist, jestli je lepší varianta „co projekt to doména“, nebo „společný web“. Ještě takto – žádné domény dibi.* nebo nette.* nemám. Navíc nejsou volné, musel bych registrovat nějakou složeninu.
#26 Romane, to je jasné, přesměrování tam bude, tedy alespoň nějakou dobu.
Radek Hulán #30
#29 Davide Grudle, více domén = více práce, méně legrace..
Osobně bych šel do jedné domény, protože to spolu tematicky souvisí. Bude to navíc mnohem levnější udržovat (a to nemluvím o ceně webhostingu, ale o ceně vlastní práce).
Navíc více projektů na jedné adrese působí serióznějším dojmem, jakousi lépe vnímanou stabilitou. Plus se k tomu snadno dají nabalovat další, k webdesignu spřízněné věci, pokud někdy budou… (včetně přesunu diskusních fór na PayPal, AdSense a dalších).
Linus #31
Možná by nebylo špatné nette.* ,Texy! a Dibi by spadali pod něj, když už jsou na nette závislé (NObject).
Roman #32
#29 Davide Grudle, Ja by som na nazov novej domeny isiel asi cez vlastne meno a priezvisko. Aj skratka dgx je slusna 😉
tark #33
#32 Romane, Že by php.dgx.cz/nazev/ ? I když nevím, jestli je to zrovna nejlepší nápad.
Navíc on je tu ještě jeden aspekt. Jméno domény není nejdůležitější věc na světě. Jako uznávám, např. netteframework.com není špatné, možná by ani nebylo špatné použít různé domény, ale jak řekl Radek … více domén, více práce.
I když napadlo mě řešení. Použít více domén (nastává sice otázka, jestli to má smysl, 300 Kč x počet projektů a jsou to trochu vyhozené prachy..), nicméně aby směřovaly do jednoho rootu (říká se tomu myslím aliasy), ale zobrazovat na nich různý obsah, klidně ve stejném, jen barevně odlišeném designu. Více domén, jedna práce…
Ale jak to tu píšu, tak mě napadá jedna věc. A to ta, jestli to není jedno… ;)
David Grudl #34
#33 tarku, ano, takto celou řadu projektů provozuju. Různé domény a jeden společný root. Po technické stránce je mi to v podstatě jedno, i z hlediska finančního by to nemusel být rozdíl, třeba takový hostmonster.com nabízí neomezený počet domén k jednomu zaplacenému prostoru.
Řeším to skutečně jen z hlediska užitečnosti, serioznosti, marketingu. Souhlasím s #30 Radek Hulán, že více projektů na jedné doméně působí obvykle seriózněji, nejsem si ale jist, jestli i tohle je ten případ. Představte si třeba formátovač textu a databázový layer na společném serveru s Ruby on Rails…
Borek #35
#34 Davide Grudle, Na mě zase líp působí, když má projekt vlastní doménu – getfirefox.com se mi líbí víc než mozilla.com/firefox. Musím ale přiznat, že tyto drobné rozdíly vždycky vnímám jen do chvíle, než přijde přítelkyně a vysměje se mi, co že to my lidi od počítačů řešíme za „problémy“ :)
rarouš #36
#34 Davide Grudle, něco jako Castle? Mně osobně to nepřijde nejhorší nápad. BTW ten projekt asi vznikl z podobných pohnutek :)
Richard Bartoš #37
Nebo tu také vyvstává možnost (ne)pořídit si doménu a zůstat věrný svým cyberpunkovým fanouškům… Nemyslíte že je ohromí adresa hxxp://192.168.48.39/ ?:D A když ne cyberpunková adresa tak alespoň c00l l33t opičení „m0ZZi14.org“ pro uhrovaté teenagery… 😉
Ale teď vážně… Určitě bych doporučil jednotnou doménu pro všechny projekty, ale ne php7.org… Mělo by to mít charakter společnosti, prostě nějaká corporate Identita :) Třebáááá (sakra, oni jsou fakt všechny obsazený! :X)
David Grudl #38
veena mi navrhuje něco jako nette-project, nettephp atd. Nevím, jestli je úplně dobré zařadit ostatní projekty pod tento název, když by to měla být identita dalšího z projektů. Že se tam používá jedna společná třída na tom nehraje roli. Firefox a Explorer taky používají funkci malloc 🙂
DJF #39
No a co doména dgx.cz ?? udělat buďto texy.dgx.cz atd. nebo dgx.cz/texy. To už je na tobě. Co jiného by mělo spojovat projekty více, než přezdívka autora??? A domény jako je texy.info bych sem přesměroval. Nebo to ublíží pageranku? S tímto nemám zkušenosti, takže netuším…
Pokud by jsi chtěl nějak pomoci s překlady do angličtiny, jako že je zvládáš, jenom že by ti to ušetřilo práci… Tak se ozvi na mail ;)
Láďa #40
Osobně na projekty používáme k velké spokojenosti Trac (pro několik firemních + jako bugtracker k jedné online hře), hlavně protože „stands out of your way“. Nevýhodou je na druhou stranu angličtina a možný problémy s umístěním, je napsaný v Pythonu.
halogan #41
Byl bych pro přesun na jednu vlastní doménu, včetně Texy. To bych nechával přesměrovávat z texy.info a tu doménu si nechat, protože Google není vše. Lidé přeci jen ty backlinky používají.
Vlastní systém správy projektů, nic cizího a hezky na vlastní doméně. Není to pěkná představa. Ještě to chce nějaký futuristický Web 2.5 název pro souhrn projektů a je to.
By člověk nevěřil, jak se může roztáhnout komentář s nulovou hodnotou.
LLook #42
#6 spl!te, Originální Wiki nemá s MediaWiki nic společného.
Dgx.tld by sice bylo super, ale vzhledem k tomu, že jde o LLL, tak by to byla zbytečně drahá sranda (ačkoli dgx.net za $10k, nekup to… ;) ). Na dgx.cz je prozměnu blbý to cz.
Nakonec ale myslím, že na tom tolik nesejde. Klidně obyčejné prefabrikované weby od Google Code (nejsou tak strašné jako SF)…
Roman #43
JA by som dal domenu .com a cele vypisane meno. Posobi to najserioznejsie a buduje to kult osobnosti. 😉
Jarda Jirava #44
Nějakou tu chvíli chodím kolem těchto stránek, spíše kvůli názorům a myšlenkám než technologii samotné, ale to je v tuto chvíli vedlejší.
Snažil jsem se vžít do role autora takových komponent a srovnával s okolním stavem a vzal v potaz i dříve zde napsané.
Tady je můj názor, byť může být ignorován.
Základní třídy, zdá se, mají první písmeno N, obdobně jako třeba objekty v Delphi mají T. Teď přijde malá spekulace. Od D(elphi) k T je to 10 písmen, tedy pokud umím počítat, snad ano. Od N je to k dalšímu písmenu X také o 10 znaků. dgx má již v samotném názvu také X, že by právě římských 10? Tak si tak říkám, co mít stránky jako XProject.tld, nebo XCode.tld jako rozcestník pro všechny projekty?
No jo, když ono s tím X to zní ale tak nějak divně. Zahodit a začít znovu. Pardon. 😉
Držím palce a šťastný výběr.
Díky
–J.
veena #45
#38 Davide Grudle,
máš na mailu pojednání, snad ti to pomůže k rozhřešení 😉
Lokutus #46
To chce nějaké cool jméno, které s tím vůbec nesouvisí, zní dobře a cizokrajně a dobře se pamatuje. Pak k tomu přihodit slovo Foundation, nebo Projects a je to.
hvge #47
A prečo si to nenechas pod dgx.cz? Pripadne nieco v style dgx-labs a pod:)
David Grudl #48
Na dgx.cz je problém v tom „.cz“.
Lubos #49
Ja by som pri hladani nazvu projektu a domeny siel mozno este cez to, co maju spolocne vsetky tri projekty, a sice ze maju vyrazne ulahcovat pracu s tvorbou web aplikacii v PHP. Takze nejake slovne spojenie ako Easy PHP Web (cisto pre priklad, je to kostrbate).
Věroš #50
Davide, a proč prostě nevyužiješ Arturových služeb ?
Dundee #51
#10 rarouši, Mě se více líbí subdoména pro každý projekt.
nette.domain.tld/forum
Proč je problém použít dgx.cz? Myslíš, že to zní málo světově? :)
Morty #52
dibi.com rulez! 😁
Lewig #53
A proč ne dgx.cz/trine dgx.cz/texy dgx.cz/nette ? :)
Palmik #54
Já bych doporučil nechat texy.info, dibi.info, nette.info s tím, že by měli společnou administraci na jiné doméně. S tím, že jak zde již někdo uvedl naladil bych je do podobného stylu akorát s odlišnou barevností.
Fóra, dokumentaci, etc. bych strukturoval takto: xxx.info/forum,
xxx.info/documentation, etc.
Společnou administrací by jsi se myslím vyvaroval většiny zbytečné práce navíc a zároveň zachoval přehlednost ve smyslu né úplně souvisejících projektů na různých doménách, stále by však bylo jasné, že je to od jedné „firmy“ díky podobným vzhledům.
Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.