Seděl jsem v sále jihlavskýho DKO, venku typický festival dokumentárních filmů Ji.hlava – mokro, zima a lidi postávající s kelímkama horký kávy u stánků. Vlezl jsem na dokument Union. Hned první záběry ukázaly Christiana Smallse, mladého černocha, kterého Amazon vyhodil za to, že se odvážil říct, že by lidi ve skladu možná neměli během covidu chcípat. Jenže Smalls se na to nevykašlal a postavil si před bránu skladu malej gril, začal prodávat burgery a postupně si povídal se zaměstnanci, kteří najednou zjistili, že nejsou sami, komu ty sklady přijdou jako koncentráky jednadvacátýho století.
Postupně kontaktoval další a další lidi před internetové války, rozjížděl protestní akce, kam lákal lidi na to, že tam bude grilované jídlo a burgery, ať se jdou podívat, a časem se z toho stala mediální senzace. Založil ALU, což znamená Amazon Labor Union – první nezávislé odbory v Amazonu. Nosil na čele nápis „Eat the Rich“ (Snězte boháče? Asi).
Smalls a lidi kolem něj sbírali zkušenosti, rozjížděli to stále ve větším a v dubnu 2022 se podařilo něco neuvěřitelného. Rozjeli vlastní burgrárnu „Solidarity Burgers“. Koncept byl jasnej – každej burger měl název jako „Protest Patty“ nebo „Union Special“, personál nosil čepice s hesly proti korporátům. Lidi to žrali (doslovně).
Nejlepší plotwist ale je až během titulků, který dotočili o rok později, když už dokument byl sestříhán, a dělá z něj malý mistrovský dílo. Je tam záběr, jak zaměstnanci Solidarity Burgers zakládají vlastní odbory. A kamera zachytí moment, kdy Smalls stojí ve svý kanclu s výhledem na Manhattan, kouká z okna na protestující zaměstnance, který maj transparenty úplně stejný, jako kdysi on sám, a je v tom výrazu všechno. Vztek, smutek, zklamání.
Musím se ale přiznat, že někde v půlce jsem malinko usnul. Třetí den festivalu, narvanej sál, příjemný teplo… Takže za ten konec úplně neručím.