píše samočinný generátor textů

Na navigaci | Klávesové zkratky

Linuxáci za hudbu nezaplatí ani náhodou

Na Lupě vyšel rozhovor točící se kolem šíření digitální hudby, což je dráždivé téma, ale nyní ho dráždit nechci. Zastavil bych se u jediné věty:

Ti, kdo používají Linux, nebudou za hudbu platit ani náhodou…

Ano, člověk by mohl k podobnému názoru dospět po přečtení diskusí na Rootu, magazínu o Linuxu, kde běžně narazíte na individua, nesvobodně vnucující své představy o svobodném software všem okolo, včetně samotných autorů software. Hovoří o svobodě, ale ve skutečnosti chtějí jen něco zdarma. (Anglomlžení, pro svobodný a zdarma je stejné slovo.)

Ale to jsou extrémní případy, ze kterých nelze nic vyvozovat. Ani netvrdím, že pán v rozhovoru takto uvažoval. Jaké jsou obvyklejší případy?

Mám kamaráda, co používá Linux a grafické editory Gimp a Inkscape, protože mu vyhovují a jsou zdarma.

Že jsou zdarma, hraje v jeho rozhodnutí roli. Což nutně neznamená, že je škrt, co odmítá za cokoliv platit. Cena přece hraje roli v každodenním životě nás všech. Nepřipadám si jako škrt, co odmítá platit, protože mi na stole leží dva slevové kupony.

Jeho rozhodnutí upřednostnit software zdarma proto beru jako seriosní, ale stále neodpovídá na otázku, jestli by byl ochoten platit za hudbu. Mohu si jeho postoj přeformulovat tak, že upřednostnil legální a méně dokonalý software zdarma před upirátěným Photoshopem a Illustratorem taky zdarma. A ptám se znovu: byl by ochoten platit za hudbu?

Nemohu odpovědět s určitostí, ale morální předpoklady k tomu rozhodně má.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Pepa #1

    avatar

    Nesouhlasím. Za dobrou hudbu vždy rád zaplatím, beru jako symbolické díky autorovi za jeho tvorbu, i když si nedělám iluze o tom, kolik procent ve finále daný umělec skutečně dostane.
    To samé platí v případě autorů open-source sw – pokud jejich dílo vyřešilo můj problém nebo mi ulehčilo život, nemám sebemenší problém jim projevit svou spokojenost prostřednictvím nějakého Donate odkazu.
    Zpět k tématu rozhovoru – hudbu nezabíjí masové sdílení, ale nenažranost hudebního průmyslu. Je to krásně vidět na příkladu DVD filmů za 49 Kč – stojí někomu za tuhle cenu něco hledat na netu? Dokud se kolem muzikantů bude točit supí smečka v čele s mafiánskými organizacemi typu OSA, které samy žádnou činnost nevyvíjí a jen inkasují desátky a výpalné, tak mají bohužel smůlu a nedostanou se z toho nikdy.

    před 13 lety | reagoval [2] David Grudl
  2. David Grudl #2

    avatar

    #1 Pepo, Pepo, napsal jsi to krásně, ale pod špatný článek. Rozhovor je na Lupě.

    před 13 lety | reagoval [5] Pepa
  3. Pepek #3

    avatar

    I jako hudebník zastávám názor, že kapela si má vydělávat koncertováním. Stažené CD má být pouze reklama a propagace jejich hudby. Na koncerty chodím, na letní hudební festivaly jezdím, hudbu stahuju. Myslím si, že mé oblíbené kapely kvůli stahování hudby rozhodně neprodělávají. Jo a jsem linuxák :D

    před 13 lety
  4. Mitch #4

    avatar

    Osobně si myslím že je to nesmysl. Já sám používám Linux, ale ne protože je zdarma, ale protože mě (jako geekovi) vyhovuje. A jestli jsem se „na Linuxu“ něco naučil, tak to je právě nekrást :D Jasně, je to zčásti i pro to, že na Linux je spousta kvalitních! věcí zdarma, ale i tak. Před rokem a něco jsem si koupil z Ameriky Kindle a od té doby do něj celkem pravidelně kupuji knihy. A že ty od Amazonu nejsou zrovna levné (kupuji převážně odbornou literaturu). Takže nevidím důvod proč bych nekupoval hudbu, když mi někdo nabídne jednoduchou a rychlou cestu, jak jí získat.
    Zajímavé je také se podívat na částky, které zaplatili uživatelé jednotlivých platforem za https://www.humblebundle.com/.
    A pořadí je překvapivě Linux 10$ – Mac 7$ – Windows 6$ 🙂

    před 13 lety | reagoval [5] Pepa
  5. Pepa #5

    avatar

    #2 Davide Grudle, Mno, jádrem sdělení mělo být to, že coby linuxák za hudbu platím 🙂

    #4 Mitchu, přesně! Linux rozhodně není o tom, že nemám na Windows.

    před 13 lety
  6. Jan #6

    avatar

    Pokud ti na stole leží dva slevové kupony na zboží, které by sis za běžnou cenu nekoupil, pak si jako škrt nepřipadáš, ale jsi jím. Jednoduchá diagnóza.

    před 13 lety | reagoval [8] Blažek
  7. Filip Procházka (@HosipLan) #7

    avatar

    Chtělo by to takovéto, že komentovat můžeš až hodinu po navštívení stránky s článkem :) To by měl každý dost času, si ten článek opravdu přečíst ;)

    před 13 lety | reagoval [9] Tomik
  8. Blažek #8

    #6 Jane, Spíš jsi hlupák pokud je nevyužiješ =)

    před 13 lety
  9. Tomik #9

    avatar

    #7 Filipe Procházko (@HosipLan), Chtělo by to takovéto „zakázat komentáře“. :)

    před 13 lety
  10. awe_cz #10

    avatar

    Ten pán je pitomé, arogantni, hovádko, které je presvědčené o své pravdě. Mne ta jeho věta urazila, beru to osobně. Proč by měla (svobodná!) volba operačního systému mít vliv na to, jestli si muziku kupuji, nebo ne? (Jakože kupuji, pokud to jde).

    před 13 lety
  11. petr #11

    avatar

    druhý pán ze článku uvažoval tak, že ze dvou cest vedoucích ke stejnému cíli zvolil tu levnější. Tedy pro kreslení obrázků na počítači zvolil Linux a Gimp. Pokud má rád hudbu jako kulisu kdy stačí že hraje jeho oblíbený styl, sáhne zřejmě po nespočtu dobrých internetových rádií bez reklam či Groovesharku. Pokud však má rád kapely, které takto dostupné nejsou, má předpoklady si tu hudbu koupit. Je morální a zároveň je to v tuhle chvíli zdá se jediná cesta k cíli.

    před 13 lety
  12. Pravda #12

    avatar

    Pěkný článek. Rozhovor je napsaný nešťastně, rozhodně to není tak, že Linux = neplatit, skoro bych řekl naopak – Windows krade každý, Linux nikdo :)
    btw, jsem uživatel Linuxu, Androidu, Windows a nejvíc peněz za SW jsem utratil na Androidu, právě kvůli jednoduchosti placení.

    před 13 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.