optimalizováno pro širokoúhlé LCD navýšku

Na navigaci | Klávesové zkratky

Softwarové patenty

Na Lupě vyšel článek Davida Maxera Proč jsou softwarové patenty špatné?. Už z názvu je jasné, na které straně barikády autor stojí. Proto doporučuji článek přečíst včetně rozsáhlé diskuze.

Velmi obecně se dá přístup lidí k softwarovým patentům rozdělit do čtyř skupin:

  • nadaní lidé, schopní vymýšlet nové věci, jsou zastánci patentů. Pod patentem rozumí časově omezený monopol na zveřejněnou informaci, který jim zajišťuje nárok na výdělek z vlastní práce. Přitom je nenutí hledat komerční využití vynálezů nebo je dokonce realizovat. Jejich cílem je vývoj společenský a teprve z toho plynoucí i vlastní ekonomický.
  • hyeny, tedy lidé a firmy vydělávající na nedostatcích společnosti. Jsou zastánci patentů, především tzv. triviálních patentů. Jejich cílem je vývoj vlastního finančního konta a vývoj společenský je jen vedlejším efektem.
  • konzumenti, kteří ví, že v životě nikdy nic nevymyslí a proti patentům brojí. Nepřipadá jim spravedlivé, že by se někdo mohl živit hlavou a rádi by takovému hajzlíkovi poškrábali auto. Argumentují především tím, že softwarové patenty jsou v rukou hyen nebezpečné.
  • bojovníci proti hyenám. Patří sem známá jména, spojovaná s GNU a vůbec svobodným softwarem. Argumentují tím, jak jsou softwarové patenty v rukou hyen nebezpečné.

Na celé té dlouho trvající diskuzi kolem softwarových patentů mě mrzí jediné. Že skupina bojovníků a konzumentů začíná splývat a přestává vidět rozdíl mezi nadanými a hyenami.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jiří Macich ml. #1

    avatar

    Myslím, že je minimálně ještě pátá a šestá skupina. Co třeba vývojáři, kteří nechtějí/nemohou kvůli každé triviální věci platit za právní analýzu, jestli neporušuje pantent?!

    Osobně sám sebe řadím k šestké skupině a to té, která se obává, že SW patenty mohou ochromit inovaci softwaru a zrušit všechny možné free licence, protože by prostě v krajním případě nebyl nikdo, kdo by měl chuť čelit oněm zmíněným hyenám.

    před 20 lety
  2. magelan #2

    avatar

    Také si myslím, že se jedná o zjednodušení, že existují další skupiny. Náhoda, nebo záměr? 😉 Tohle zjednodušování bývá časté v tisku, nebo v televizi. Tam je ovšem cílem oblbování množství lidí tím směrem, jaký si přeje ten, kdo danému mediu vládne. (Něco jako reklama, ale ne na vizír, ale na názor)

    Tady by to být nemuselo.

    Mám také pocit, že nejsem ani 3 ani 4, a softwarové patenty mě neoslovují. (Tedy nejsem jejich příznivcem)

    před 20 lety | reagoval [4] David Grudl
  3. PK202 #3

    >> … Už z názvu je jasné, na které straně barikády autor stojí…<<

    No tady se autor taky jasně řadí.
    Nevím kde zjistil to, že nadaní lidé, schopní vymýšlet nové věci, jsou zastánci patentů.

    Zřejmě si o sobě myslí, že je nadaný a schopný …
    no prostě píp.

    ` … ` ` … `

    před 20 lety | reagoval [4] David Grudl
  4. David Grudl #4

    avatar

    #2 magelane, Magelane, o zjednodušení mi šlo. Ale nedělám to proto, abych někomu vnutil svůj názor, ale abych si utřídil myšlenky a názor si vytvořil.

    A budu jen rád, pokud v mi v tom pomůžou komentáře čtenářů. Dnes je v módě psát proti softwarovým patentům – tento článek možná vypadá divně, protože je hned neodsuzuje.

    Ty čtyři skupiny jsem uvedl záměrně – dvě jsou pro, dvě proti, jeden z dvojice lze v morálním kontextu považovat za kladný, druhý za záporné. Síly jsou vyrovnané.

    #3 PK202, Nevytrhávej to prosím z kontextu. Píši, že jsou zastánci patentů ale také dodávám, v jakém smyslu chápání tohoto pojmu.

    před 20 lety | reagoval [5] johno
  5. johno #5

    avatar

    #4 Davide Grudle, Ja ideálne riešenie vidím v dvojitých licenciách ako to má MySQL či Texy. Pokiaľ tu nebudú prasatá čo bez problémov zoberú GPL projekt spravia minimálne úpravy a budú to predávať ako ich produkt tak by to bolo super.

    před 20 lety
  6. thingwath #6

    avatar

    Sw patenty nemusí být nutně v každém případě už z principu špatné. Tak jak prakticky existují s největší pravděpodobností špatné jsou.

    Jaký je rozdíl mezi tím, když vymyslím nový způsob výroby oceli, o polovinu lacinější, nebo o polovinu rychlejší algoritmus na nějakou úlohu? Těžko říct, možná, když je patentovatelné to první, není důvod, proč by nemělo být to druhé.

    Ale, podíváme-li se na praktickou stránku věci, kde je nějaký příklad, jak patenty někomu k něčemu dobrému pomohly? Já vidím sbírku šílených absurdit a problémů. Skutečně nic dobrého.

    Komunismus je taky možná teoreticky dobrá myšlenka (já si to nemyslím, mnozí jiní ale ano), ale jak to dopadlo?

    před 20 lety | reagoval [7] Jiří Bureš
  7. Jiří Bureš #7

    #6 thingwathu, Já se ani tak nebojím, že někdo vymyslí nový superalgoritmus. Bojím se spíš takových těch anglosaských (možná jen US-právnických) pojímání patentů.

    Pro představu, abych naznačil co myslím:

    • patent na odkazy (něco co má jinou barvu a je podtržené),
    • patent na „ouškovou“ navigaci (jako na Amazon),
    • a co tak patent na dvousloupcový layout.

    A takhle by se dalo pokračovat jistě dál.

    před 20 lety | reagoval [8] David Grudl
  8. David Grudl #8

    avatar

    #7 Jiří Bureši, ano, to jsou ony „triviální patenty“ (viz hyeny). Mám za to, že celé tažení proti patentům vzniklo kvůli nim. Jenže dnes už se odsuzují patenty jako celek, nejspíš proto, že si nikdo netroufá rozlišivat ty triviální a netriviální.

    Když se nad tím zamýšlím do důsledků, zda zrušit, nebo nezrušit, napadá mě pelíškovské „Komu tím prospějete???“ 🙂

    před 20 lety
  9. voltik #9

    avatar

    Existují i nadaní lidé, kteří nemají rádi patenty. Proč by potom někdo podporoval open source, free sw, atd.? Proč by někdo vymýšlel PNG (obdoba GIF formátu, ale free a hlavně bez patentů)??!!Idea chudého programátora, který vymyslí geniální věc a na ní vydělá svůj první milion je v dnešní době úplná blbost.

    před 20 lety
  10. Vilém Málek #10

    Děkuji za přehlednou a logickou analýzu, i mně pomohla trochu vyjasnit pohled na problematiku softwarových patentů 😉

    před 20 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.