testováno na lidech

Na navigaci | Klávesové zkratky

Nejhorší promo nejlepšího ročníku WebExpa

Jsem moc rád, že se WebExpo 2011 vydařilo. Že příběh o zbabrané propagaci završil happyend. Twitter je zaplaven nadšenými ovacemi (domýšlivě si říkám, že jsem je odstartoval) a organizátoři se mohou radovat. Jen prosím neusínejte na vavřínech, dokázali jste zorganizovat profesionální konferenci, nejlepší na jaké jsem byl, ale k dokonalosti je cesta dlouhá.

Pozitivní vyznění totiž v žádném případě neomlouvá předchozí přehmaty. A kvůli tomu, že i přes upozornění je web WebExpa stále nepoužitelnou ostudou, že nadále na blogu visí neaktuální brečíčky či rozmáznuté pochybení, že spoluorganizátor konference stále má potřebu v první větě prvního komentáře tak užitečné zpětné vazby sdělit, že je vůl, se obávám, jestli lze vůbec očekávat reflexi. Doufám v to. Přidám tedy jeden svůj postřeh: jako nedostatek závažnější než chybějící navigaci v budově VŠE beru vykašlání se na 4/5 návštěvníků v pátek večer. S kolegy jsme sice nakonec organizátory suplovali a podařilo se najít hospodu a udržet kolektiv, bylo to však především dílem obrovské náhody.

Z WebExpa se stala snobárna statusová událost a nemyslím to hanlivě. Obdobné zahraniční konference jsou ještě větší snobárny statusárny za řádově větší peníz. Na snobské statusové konferenci najdete atraktivní jména nejen mezi řečníky, ale i mezi návštěvníky. Proto je také WebExpo zveřejňuje. Neřeší se informační přínos přednášky Rasmuse Lerdorfa nebo Douga Crockforda, může být nulový, důležité je slavnou osobnost vidět. Skvěle jsem se bavil, když Karel Minařík s kolegou zabíjeli a rodili servery v ElasticSearch farmě, ačkoliv nejsem administrátor a vlastně mě to nezajímá. Na snobárnu statusovou událost patří VIP raut stejně jako diskusní panel „Kdy a za kolik prodat svoji firmu“, byť nic nemůže být posluchačům vzdálenější. Zlatým hřebem je pak špičková reklama na úspěšný život od Johna Vanhary.

Zdůrazňuji, předchozí odstavec jsem skutečně nemyslel pejorativně, ba právě naopak. Proto jsem tam šel. A pokud si stále nechcete tuto skutečnost připustit, zamyslete se dobře nad významem WebExpo sloganu „Happier Web Community“. Marně byste v tom hledali vzdělávání, jde o ryzí touhu po štěstí, zábavě, inspiraci a motivaci.

Před pár dny vykolíkoval Martin Malý prostor pro novou Konzervativní konferenci. Konferenci zaměřenou čistě na obsah, který není cool, ale radí, jak řešit Skutečné Problémy z Praxe™. Pro úzké skupinky lidí už podobné akce existují, sám třeba rád navštěvuji workshopy ve Wikidi, ale nic tak velkého jako WebExpo zatím nemáme. Bylo by skvělé, kdyby se tématu chopil někdo, kdo už má s pořádáním zkušenosti, aby se během prvních ročníků nevychytávaly zase ty stejné chyby.

Doplnění: pochopil jsem, že slovo „snobárna“ spousta lidí, včetně ředitele WebExpa Vaška Stoupy, vnímá jako urážku, tak jsem ho vyškrtl. Nahradil jsem ho souslovím statusová událost.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Miro Hrončok #1

    avatar

    Jedna věc se tomu musí nechat. Všude se o tom strašně moc mluví.

    před 13 lety | reagoval [3] lolek
  2. Techi #2

    avatar

    Kdo se chce vzdělávat, může jít na školení nebo si něco přečíst. Konference je podle mě hlavně o show, hype a wow efektu. Vlastně si to celkem vystihl, je to o zábavě, inspiraci a motivaci. A pro dost lidí především o networkingu. A já se bavil slušně…

    před 13 lety
  3. lolek #3

    avatar

    #1 Miro Hrončoku, Nemluví se o tom vůbec. Web Mr. Grudla, pár tvítů a plusů není všude. To je taková ohnutá realita ajťáků. Něco jak mají amíci ve filmech: svět = USA.

    před 13 lety | reagoval [8] David Grudl [10] Carl114
  4. lolek #4

    avatar

    Ale to 26. žháří vlevo je SUPER! :)

    před 13 lety
  5. srigi #5

    avatar

    Ten snob-smell bol na WE citit naozaj velmi silno, napr. ked mi Jakub Nesetril takmer odviedol Douga z rozhovoru. A hranica medzi raut-neraut area zdoraznena kabelom od elektriky bol naozaj vtipny zazitok.

    Celkovo som nabil pocit, ze medzi webdev/design elitu nechod, kym nemas aspon firmu/exit a 1M unikatov. Mal som neskutocnu chut zorganizovat PHP-pivo pre „PHP podzamcie“, kde by som si aspon trocha pokecal o remesle.

  6. Vašek #6

    avatar

    Davide,
    díky za tvůj názor. Upřímně nevím, jak si na tu snobárnu přišel a mrzí mě to, že to tak vnímáš. Navíc jako můj přítel. Snažím se všechny přednášky na WebExpo vybírat tak, aby byly buď praktické nebo inspirativní nebo kombinace obojího. To říkám pokaždé, každý rok jak řečníkům, tak v různých rozhovorech.

    WebExpo se skládá ze tří tracků, které jsou v zásadě určeny pro tři různé cílové skupiny: vývojáři, designéři a podnikatelé/marketéři.

    Nezdá se mi proto divné, že by byznys přednášky neměli pojednávat o tom, jak prodat firmu nebo např. o úspěších dobrých podnikatelů.

    Chápu, že ty jako programátor to možná vnímáš jinak a taková přednáška ti možná přijde snobácká. Možná jsou to projevy takové té nevraživosti mezi programátory a markeťáky a opačně apod.

    Přednáška o Elastic Search, co jsem četl na twitteru, tak byla prý skvělá. Věřím, že díky Karlovi Minaříkovi i praktická. Co se týče toho, jestli lze nebo nelze ve vlastní praxi takové technologie použít, to samozřejmě závisí na prostředí ve kterém pracuješ. Nicméně pokud se o tom mluvit nebude, nebudou se ukazovat dobré příklady, jak to jinde funguje, tak se nic nikam nepohne.

    Elastic Search je nasazen plně v produkci v Ataxo a tak to není určitě nějaká akademická záležitost.

    „Happier Web Community“ znamená právě šťastnější lidi hlavně v práci, tj. aby lidé odcházeli s motivací a knowhow jak nové technologie zapojit do své praxe a byli tak efektivnější a úspěšnější. Vypadá to, že ty to však v obsahu programu WebExpo nenalézáš a docela rád bych věděl proč tomu tak je.

    Těším se, až se podívám na tvojí přednášku o Novinkách z konference BUILD, kde mohu tedy snad očekávat velice praktické informace.

    Na závěr budu rád, když mi dáš pro příští rok tip na hospodu, kam si v pátek večer pozval 4/5 návštěvníků WebExpo, jestli jsem to pochopil z tvé věty správně, když píšeš, že ses o ně postaral.

    Ať se daří!

    srigi, o žádném kabelu nevím, že by ho někdo nastražoval, aby zdůraznil nějakou hranici. Přijde mi to jako nesmysl. Pokud to tak bylo, nebylo to tak určitě zamýšleno, asi potřeboval catering přivést elektřinu z nějaké vzdálené zásuvky.

    před 13 lety | reagoval [7] Begawas [8] David Grudl
  7. Begawas #7

    avatar

    #6 Vašku, Jestli jsem to dobre pochopil, tak Vasek nic nepochopil. David chvalil a jen se modlil, aby pristi rok byl minimalne stejne dobry. To ze se z toho podarilo udelat VIP „snobarnu“ je na ceske pomery velke plus .

    před 13 lety | reagoval [8] David Grudl
  8. David Grudl #8

    avatar

    #6 Vašku, vím, že na tomto blogu nikdy na ironii neupozorňuju a že je tento názor mimo proud, proto ještě jednou: v textu není žádná ironie, WebExpo se mi moc líbilo, stejně tak výborně zvládnutá přednáška o ElasticSearch a na diskusi Jak prodat svoji firmu jsem nebyl jen proto, že ve stejnou dobu mluvil Jakub Vrána. To podsouvání neřečeného a výpady připisuju (raději) nepozornosti při psaní komentáře.

    #7 Begawasi, přesně tak. Zamrzí reflexe á la „když mi dáš pro příští rok tip na hospodu, kam si v pátek večer pozval 4/5 návštěvníků WebExpo,“ na to nelze říct asi nic než bravó!

    #3 lolku, a to je snad potřeba, aby se o WebExpu vědělo i mimo ohnutou realitu ajťáků?

    před 13 lety
  9. Martin Malý #9

    avatar

    WebExpo a snobismus… kde já jsem to jen… jo aha: https://zdrojak.cz/…muj-startup/ :)

    před 13 lety | reagoval [11] David Grudl [14] Vašek
  10. Carl114 #10

    avatar

    #3 lolku, Mě přijde, že na to narážím všude a když budu brutálně upřímný tak nevím co si myslet. Každý rok čtu články a každý rok se pořád píše jak to bylo skvělé. Jakou váhu má pak asi to slovo? Zdá se mi, že se používá příliš často.

    před 13 lety
  11. David Grudl #11

    avatar

    #9 Martine Malý, 4 roky děláš akci pro dělný lid, ukazuješ mu technologie, které může ihned nasadit ve své firmě velikosti Ataxa, a voni ti za zády z toho návštěvníci udělaj snobárnu. Zakázat jim přístup!

    (tohle byla ironie)

    před 13 lety
  12. Eva #12

    avatar

    Velmi pěkný a elegantně napsaný článek s noblesou.

    Pro ty, kterým je cláněk věnován, by se mohlo hodit tolik oblíbené heslo: Mlčeti zlato :)

    před 13 lety
  13. Ondrej Valka #13

    avatar

    K tomu delnymu lidu mam jen to, ze pokec s delnym lidem webdesignovym je tak v 80 % pripadu bud plkani o blbostech nebo spolecne narikani na design rozpadajici se v ruznych prohlizecich.

    S vetsinou webdesigneru si dobre nepopovidam. Nemaji o cem.

    před 13 lety
  14. Vašek #14

    avatar

    #5 srigi,
    #9 Martin Malý

    Už se to vysvětlilo. Upozornění pro mne a další méně chápající. David WebExpo chválí a používá k tomu nezvyklé sousloví, které zní „úspěšná snobárna“. Nenechte se od Davida nachytat, je to lišák! 🙂

    před 13 lety
  15. DavidGrudl #15

    Vy se tu čertíte kvůli té snobárně. Proč? Nevidím v tom nic negativního. Pokud by snob měl být „povrchní obdivovatel všeho módního“, jak jinak lze označit člověka, který na WebExpo jde proto, aby tam byl, aniž by znal program a koupil lístek rok dopředu? Účastníci jsou vesměs samé známé firmy. Přišli jsme si WebExpo hlavně užít a teprve v druhé řadě se vzdělat.

  16. Jakub Nešetřil #16

    avatar

    #5 srigi, srigi, jestli jsem někde neomaleně vpadnul do rozhovoru s Crockfordem tak se omlouvám, to jsem nechtěl. Občas je organizace dost stresová, člověk lítá zleva doprava a zpátky a něco se nepovede. S Crockfordem a ostatními si popovídala spousta lidí, já sám jsem za svými řečníky vodil lidi, představoval je Crockfordovi, přiměl ho, aby přišel na warmup party (kde si s nim potom nikdo nepovídal) atd. Možná ten černý pešek tentokrát vyšel na Vás a mě se něco nepovedlo, ale vcelku se opravdu snažíme spojit zahraniční řečníky a místní publikum.

    #15 DavidGrudle, Davide, chápu ten článek a osobně s ním vlastně souhlasím, podle mne jsou konference hlavně o „inspiraci & motivaci“, výuka potřebuje jiný časový formát (workshop). Důvod proč je článek trochu citlivý je právě míra energie, kterou Vašek věnoval tomu, aby se tohle nestalo – často mě navzdory. Viz masivní sleva pro studenty (snad 50%), tlak na praktičnost přednášek (kde ja jsem tlačil inspirativnost) atd. Zmiňuji to jako pohled „za oponu“, kde Vašek neúnavně bojuje za to, aby se z WebExpa NESTALO „Web 2.0 Expo“ nebo „Le Web“ :)

    před 13 lety
  17. Martin Malý #17

    avatar

    #15 DavidGrudle, Nikoli, já chápu „snobárnu“ stejně jako ty. Prostě „být na WebExpo“ patří k dobrému tónu v jistých kruzích.

    No a až si tady sprostý dělný lid přečte, že jeden ze spoluorganizátorů je považuje převážně za póvl, který řeší jen blbosti, fňuká a nemá vlastně o čem s odborníkem mluvit, tak bych se vsadil, že utrousí nějaké peprné slovo na adresu podobných odborníků.

    před 13 lety
  18. Vašek #18

    avatar

    #15 DavidGrudle,
    Myslíš si, Davide, že jediný důvod, proč si lidé koupili lístek rok dopředu bylo proto, že jsou podle tebe „snobové“?

    Co třeba proto, že se jim WebExpo líbí, program je podle nich rok od roku kvalitnější a věří, že je nezklameme ani příští rok. A když si mohli koupit lístek za polovinu normální ceny, tak to někteří z nich udělali. Koupilo si ho dopředu 6 % lidí.

    Podle tebe jsou tedy snobové například kluci z Clevisu.

    A ještě připomínám, že poté co byl program letos zveřejněn, tak byla registrace za levnější lístky prodloužena z 31.8. na 4.9.

    před 13 lety | reagoval [27] Petr Procházka
  19. DavidGrudl #19

    Vašku, omlouvám se za to slovo „snobárna,“ já ho chápu šířeji než ty, navíc z jiného úhlu, tedy že nejde o něco, co tak bylo zamýšlené, ale co si v tom návštěvníci sami nacházejí. Zkusíš najít přesnější slovo? Rád to v článku doplním.

    před 13 lety | reagoval [20] Jakub Nešetřil
  20. Jakub Nešetřil #20

    avatar

    #19 DavidGrudle, Možná to slovo, které hledáš, je „exkluzivní“ (viz. vykašlání se na 4/5 návštěvníků), tedy nepřístupné pro všechny.

    Druhý způsob pohledu na věc je, že se WebExpo mělo vykašlat v pátek večer na všechny. Nemuselo by platit rout/večeři a v důsledku by byla levnější cena lístu – tedy by bylo přístupnější pro veřejnost.

    Pokud by naopak pozvalo všechny účastníky na rout, jak nabízíš, cena vstupenky by se zvedla a WebExpo by bylo ještě snobáčtější…

    před 13 lety | reagoval [21] Martin Malý [22] David Grudl
  21. Martin Malý #21

    avatar

    #20 Jakube Nešetřile, Jeden tip bych měl: v letadle, když se podává jídlo v první třídě, zatáhnou závěsy, aby cestující zezadu neslintali a nebyli rozčilení, jak že si to v jedničce dlabou. Takže raut dělat, ale tak, aby to ostatní neštvalo a nepřipadali si „nevítáni“. Třeba půl hodiny po skončení programu, až se běžní návštěvníci rozptýlí, ve vhodně oddělených prostorách…

    (Mimochodem, pobavilo mě, že slovo raut jako hostina pro vybraný okruh je původem z anglického „rout“, což znamená dle mého etymologického slovníku „dav, srocení, sebranka“…)

    před 13 lety | reagoval [22] David Grudl
  22. David Grudl #22

    avatar

    #20 Jakube Nešetřile, argumentuješ dobře, přesvědčil jsi mě, že všechno bylo vlastně dobře a pokud se mi něco nezdálo, je to můj omyl. (Vážně: to, co jsi napsal, je směsice lží a demagogie, sry, ale předpokládám, že to nebylo myšleno vážně, tak to nechci rozebírat.)

    #21 Martine Malý, #5 srigi myslím, že si zcela nerozumíme. Raut byl v pohodě, řešit nějaké oddělení mi připadá jako malichernost.

    před 13 lety
  23. nishkam #23

    Mam pocit, ze nejsem v poradku. „Stesti a zabavu“ obvykle hledam uplne jinde, nezli na odbornych konferencich. :)

    před 13 lety
  24. František Chalabala #24

    avatar

    Jako student si radši zajdu na „snobárnu“ jménem WebExpo, kde navážu kontakty a získám i nemálo nových znalostí z mnoha oblastí, než např. na snobárnu jen o Nette Framworku za více než dvojnásobnou cenu vstupného, ve kterém raut ještě ke všemu vůbec nefiguruje.

    Jinak „Happier Web Community“ je i ta komunita, ke které se doneslo více nových informací a kontaktů najednou. Navíc rozhodně jsem šťastnější v takto obrovské komunitě lidí se stejným zájmem, než abych se o tuto problematiku měl zajímat jen já sám. Takže se nad tím prosím zkuste příště hlouběji filozoficky zamyslet.

    Každopádně pokud nikdo Vám nebrání v tom uspořádat vlastní konferenci, která bude díky „vychytání much“, o kterých si myslíte, že jsou mouchy, jistě lepší. Konec konců myslím, že i podobné konference by mohly být častěji, než jen 1× do roka 😉

    Na závěr chci uvést, že ten, kdo v něčem chce vidět mouchy, tak si je vždycky najde.

    před 13 lety | reagoval [26] David Grudl
  25. František Chalabala #25

    avatar

    A jinak pokud nevíte, jaké vhodné slovo zrovna najít pro pojmenování WebExpa, tak to raději nepojmenovávejte vůbec a pokud ano, tak jen slovy těch významů, o kterých ví drtivá většina čtenářů a není to myšleno Vaším významově neznámým slangem.

    Pokud si nejste jist významem daného slova (v tomto případě „snob“ a jeho další odvozeniny), tak si kupte český významový slovník a zjistěte si, jaký význam dané slovo má, než jej použijete. Jde totiž o to, jak je toto slovo chápáno u široké veřejnosti, ne jak jej chápete Vy.

    Pokud navíc předem nepopíšete své vlastní pochopení významu tohoto slova a ještě navíc jej dáte do (až téměř bulvárního) titulku, tak to se na mě nezlobte, ale působíte v tomto ohledu a této situaci nevybíravým dojmem a rozporuplné komentáře jsou tomu důkazem.

    před 13 lety
  26. David Grudl #26

    avatar

    #24 Františku Chalabalo, Františku! Navazuj kontakty na WebExpu, užij si ho, já si ho užíval úplně stejně. Je to špičková, parádní akce. A zkus příště nevynechat přednášku o chápání textu, třeba ti dojde, že odstavec zakončený „aby se během prvních ročníků nevychytávaly zase ty stejné chyby.“ (muchy?) je náznakem, že by takovou konferenci mohl klidně uspořádat právě Vašek Stoupa, protože už v tom má praxi. A řekni mi, ťulíku, kde je v titulku slovo snob? 😉

    před 13 lety
  27. Petr Procházka #27

    avatar

    #18 Vašku,

    Podle tebe jsou tedy snobové například kluci z Clevisu.

    Lístky dopředu jsme si nekoupili protože bysme si mysleli že další rok bude lepší, ale protože se jedná o společenskou událost na kterou nekdo z nás pude i kdyby byla horší. Tedy se jednalo o způsop jak ušetřit případně podpořit webexpo aby nebylo horší 🙂

    A bylo jednoznačné lepší což je bonus.

    Takže ano, připadám si jako snob, minimálně podle davidovi definice. 😁

    Jinak raut byl pro mě fail. Neveděl jsem jestli je zaplacenej protože jsem lístek nekupoval. Kdyby ano tak bych ho určitě bral, ale stát frontu a ptát se a případně pak odcházet s prázdnou se mi nechtělo.

    před 13 lety
  28. Franta #28

    avatar

    Došel jsem k podobnému závěru v komentáři na Zdrojáku – tehdy jsem to nazval Společenská povinost Ale není to povinnost pro každého – většina lidí si takovou akci může nechat ujít a jejich profesní ani osobní život tím nijak neutrpí a naopak ušetří nezanedbatelné množství času a peněz.

    před 13 lety

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.