Recenze třetího ročníku vsetínského Barcampu, která je zajímavá už tím, že se ještě nekonal.
Třetí ročník vsetínského Barcampu byl opět úžasný! Ti, kteří měli štěstí, že 16. ledna strašili mezi 4:10 a 4:17 u počítače a stihli se tak zaregistrovat, právě spamují sociální sítě chválou na organizátory. Neberte prosím zle, že zazní i jeden kritický ohlas.
Vsetínský Barcamp je špičkově organizovaná konference. Koná se dostatečně daleko odkudkoliv (od Prahy, Brna a také od jakékoliv slušné restaurace), což ji dává kouzlo zimního tábora. Holky a kluci, co se spolu baví, vyrazí na 3 dny kamsi daleko od civilizace, pokouší se tam přežít a čas si krátí vyprávěním zážitků z práce.
Ale… není to Barcamp v pravém slova smyslu. Je to konference.
Foto: BadGees
Barcamp má být punk. Barcamp neuzavře příjem přednášek; kdyby jich bylo moc, návštěvníci si sami odhlasují, které chtějí slyšet. A pokud by nějaký přednášející vypadl, netřeba hledat náhradníka.
Barcamp nemá žádný ohlášený vytištěný program. A návštěvníkům to nevadí. Ti tam kvůli konkrétnímu programu nejedou.
A dokonce, Barcamp nemá ani žádné přednášky. Heslem Barcampu je „Žádní posluchači, jen aktivní účastníci.“ Na Barcamp se nechodí s přednáškami, ale s tématy. „Přednášející“ je vlastně moderátor, který téma uvede a otevře diskusi. A ta když zadrhne, posouvá ji dál.
Barcamp zkrátka není další konference do už překonferencovaného světa. Barcamp je svůj!
Jelikož se recenzovaný Barcamp ještě nekonal, vzniká tak zajímavá možnost některým výtkám předejít. Program už je sice dán, ale budu vděčný, pokud se podaří některému z přednášejících stát se spíše moderátorem a pokud to účastníci přijmou.
Doplnění: Třetí vsetínský Barcamp byl skutečně super a jestli předchozí ročníky měly drobné organizační mušky, tak letos je Michal Berg a jeho tým kompletně vychytal. Všechny přednášky se mi líbili, ale musím vyzdvihnout Sibiřanku, které se díky nervozitě podařilo zapojit posluchače do diskuse. Přičemž tento článek nebyl rozhodně kritikou akce, u nás je trošku jiné publikum, jsme vychováváni spíš k pasivitě a pojmout akci punkově představuje riziko.
Komentáře
Víla Amálka #1
Já chci barcamp lidí kolem knih a chci aby byl stejně tak punk, jako ten zlínský!
dan franc #2
No, ono ty české Barcampy bývají spíš „komunitní konference“, než klasické unconference. Každopádně, punk's not dead!
Jiří Sekera #3
U nás se lidi ani na konci přednášek neumí zvednout a zeptat se… natož neorganizovaně participovat.
David Grudl #4
#2 dane franci, nejvíc nekonferenci jsem zažil u tebe na *UG Nekonferenci a bylo to super!
#3 Jiří Sekero, přesně tak, na druhou stanu kdo jiný, než právě účastníci Barcampu, tohle mohou zlomit?
Petr #5
Kluci pořádali v Ostravě hodně punkovou akci v podobě 2. OV Barcampu bez programu, bez organizace a ničeho. Nesetkalo se to s velmi dobrým ohlasem, byl to spíše jeden velký zmatek. Takže možná spíše nejsme na nekonferenci ještě pořádně připraveni a možná nám to chvíli ještě potrvá, co se budeme moci pobavit bez nějaké štábní kultury.
Michal Berg #6
Já si tento posun od původního významu barcampu samozřejmě uvědomuju (a je pravděpodobné, že další barcamp v této podobě už na Vsetíně nebude, nebo jej nebudu dělat já, nicméně ne z tohoto důvodu;)
Vysvětlení proč vsetínská akce vypadá jak vypadá viz tento rozhovor, platí pořád: https://web.archive.org/…m-prostredi/
HejTi #7
#4 Davide Grudle, Pochybuju, že to dokáží změnit, protože se všichni bojí, aby nedopadli jako #memec
Jinak – byl jsem v Hamburku na https://web.archive.org/…rence.de:80/ a chtěl bych strašně navštívit nějaký český barcamp, abych to mohl porovnat… nicméně v tom Hamburku byly z části přednášky přichystané dopředu (ale hlasovalo se o nich), druhý den už prakticky všechny improvizované – reagovaly často na témata, která byla chtěná předchozí den. Lidé totiž nejen, že nabízeli přednášky svoje, ale zároveň měli možnost poptat, jestli by někdo neudělal přednášku na určité téma a několikrát se stalo, že ihned po prezentaci poptávky se přihlásil někdo, kdo se odvážil (nebo kdo byl dostrkán lidma, kteří o něm věděli, že o tom něco ví). Představování přednášek i hlasování ani nezabralo tolik času a bylo to vpohodě, možná se toho čeští organizátoři zbytečně bojí… „Přednášky“ potom byly často napůl přednášky a na půl diskuze, někdy prakticky jenom diskuze. Zpestřením pak bylo zvolení PHPopStar, což byla taková parodie na nějakou německou show typu SuperStar – tedy taková zábavná vložka – což si myslím, že k takové nekonferenci taky patří…
srigi #8
Ja som barcamp atmosferu zazil vzdy mimo barcampu. Napr. Zilinksky Barcamp, ktory som mal velmi rad, bol naposledy vazne zly: same social a marketing, hlavne nepos.at prednasku.
Pred tyzdnom, pred #posobota som bol v Brne na brnenskom pyve (Python meetup) a to bol skutocny punkovy barcamp. Co slajd, to 5min diskusia, nikto nebol ticho. Takto sa mi to vazne pacilo. Mam ale pocit, ze dosiahnut toto v pocte vacsom ako 20 je skoro nemozne.
David Grudl #9
#6 Michale Bergu, jsem přesvědčen o tom, že za úspěchem vsetínských Barcampů je právě ta skvělá konferenční organizace. Teď to vypadá, že si protiřečím, ale článek měl být spíš popíchnutím do řad návštěvníků, kteří svou pasivitou podobu akce ovlivňují.
Proto jsem měl radost, že se Sibiřance podařilo tohle prolomit. Pravda, do diskuse se zapojili převážně ti, kteří už na Barcampu někdy přednášeli, ale jako první vlaštovka se to počítá.
Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře.